Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozvánky na inauguraci nepřišly ani hejtmanům, kteří podporovali Drahoše

  15:13aktualizováno  16:03
Pětice hejtmanů, která se rozhodla nepodpořit v prezidentských volbách Miloše Zemana, nedostala pozvání na čtvrteční inauguraci. Některým z nich však během středečního odpoledne volali zástupci Sněmovny s tím, že jim pozvánka přijde v dohledné době v elektronické podobě.

Miloš Zeman složí ve čtvrtek slavnostní slib, jímž se ujme funkce na dalších pět let, při společném zasedání Senátu a Poslanecké sněmovny. Na akci jsou tradičně zváni kromě členů obou komor také zástupci církví, zahraniční velvyslanci a další osobnosti veřejného a kulturního života, včetně představitelů samospráv a akademické obce.

Jak ale zjistila redakce iDNES.cz, pozvánku neobdržel například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, ale také někteří hejtmani.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že Sněmovna zve na společnou schůzi všechny poslance, senátory a členy vlády. „Ostatní jsou hosté a hostitelem je Pražský hrad. Seznam hostů nemám k dispozici, nevím, kdo pozván byl a nebyl,“ vysvětlil s tím, že je to obvyklá praxe po roce 1989.

Pozvánky chodí ze Sněmovny dodatečně e-mailem

Zastal se ho i předseda Senátu Milan Štěch, který potvrdil, že to je skutečně dlouholetá zvyklost. Nicméně to vypadá, že se tato zvyklost nyní bude měnit. Vondráček ve středu oznámil, že upřesní, zda všechna pozvání dorazila, a Sněmovna je zřejmě na poslední chvíli začala sama rozesílat.

„Před několika desítkami minut mi volali z Parlamentu České republiky, pravděpodobně tedy z Poslanecké sněmovny, že prý posílají pozvánku dodatečně e-mailem,“ řekl iDNES.cz krátce po poledni hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD). Dodal, že s pozváním ani nepočítal. Samotné inaugurace se také nezúčastní.

Fotogalerie

„Pochopil jsem z některých vyjádření, že na té inauguraci nejsem zcela vítán a nebudu se nutit do přízně pana prezidenta,“ uzavřel Štěpán.

Podobně je na tom i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Jemu zavolali zástupci Sněmovny krátce po 13:30 s tím, že mu pošlou pozvání v elektronické podobě. „Zve nás pan předseda (Vondráček) na schůzi obou komor,“ řekl iDNES.cz Netolický. Upřesnil, že právě odjel na zahraniční dovolenou, a proto se inaugurace nezúčastní. „Nepovažuji za standardní pozvání na nejdůležitější akci za posledních pět let, protože je to společná schůze dvou komor, která se děje jen při příležitosti slibu prezidenta republiky, aby chodily pozvánky méně než 24 hodin před konáním,“ vysvětlil Netolický.

Hejtmani, kteří podpořili Drahoše, prý pozvánku nedostali

Společně se Štěpánem a hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (STAN), hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem (ČSSD) a hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem (KDU-ČSL) před druhým kolem prezidentských voleb podpořili protikandidáta Zemana Jiřího Drahoše. Podle Netolického pak nikdo z pětice nebyl pozván na slavnostní inauguraci. „Zkontaktoval jsem se s kolegy, tedy s těmi čtyřmi dalšími, a shodli jsme se, že pozvánka nepřišla ani jednomu z nás,“ řekl iDNES.cz ve středu dopoledne. Čunek pak upřesnil, že pozvání dostal jako senátor a nikoli jako hejtman.

Ze Sněmovny nakonec dostal pozvání i rektor Masarykovy univerzity Bek, kterému zavolal Vondráček osobně. „On mi vysvětloval, že historicky je ten protokol nastaven z dob dávných hodně komplikovaně, kdy z pohledu protokolárního je to noční můra, kdy pozvání spravuje Hrad,“ řekl Bek IDNES.cz. Upřesnil, že se mu předseda Sněmovny i omluvil. 

„Mám tedy jasno, že nevedu spor s předsedou Poslanecké sněmovny, ale pouze s panem prezidentem. Za pozvání jsem poděkoval a vysvětlil jsem panu předsedvi, že samozřejmě to pozvání nemohu přijmout, protože nejsem exhibicionista, abych se vnucoval tam, kde mě očividně prezident nechce,“ dodal s tím, že nechce vyvolávat skandál. 

Bek se k absenci pozvánky vyjádřil v úterý s tím, že se Vondráček zřejmě sklání před „vrtochy hlavy státu“. „Netušil jsem, že kromě sporu s prezidentem Zemanem mám spor i s Parlamentem České republiky,“ dodal (viz Většina rektorů na Zemanovu inauguraci nedorazí).

V souvislosti s tím se také na plénu na Vondráčka obrátili předsedové poslaneckých klubů TOP 09, ODS, Pirátů a lidovců a apelovali na něj, aby hosty neselektoval. Podle lídra komunistů Vojtěcha Filipa nedostali pozvání ani někteří europoslanci.

Miloš Zeman při skládání prvního prezidentského slibu 8. března 2013:

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...

Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...Další z rubriky

Krčálovi po demisi náleží odchodné 144 tisíc, služební auto nechce

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál na tiskové konferenci v pražském...

Přestože Petr Krčál strávil ve funkci ministra práce a sociálních věcí pouze jednadvacet dní, dostane odchodné ve výši...

Nová ministryně Maláčová, bojovnice za vyšší zastoupení žen i jejich penze

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD

Do vlády míří zastánkyně navýšení důchodů žen, aby byl vyrovnán průměrný rozdíl mezi penzemi žen a důchody mužů,...

Zeman přijal demisi Krčála, setká se s Maláčovou. Ocenil její vzdělání

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD

Demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála, který rezignoval, protože opsal bakalářskou práci, přijal...Najdete na iDNES.cz