Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozvánky na inauguraci nepřišly ani hejtmanům, kteří podporovali Drahoše

  15:13aktualizováno  16:03
Pětice hejtmanů, která se rozhodla nepodpořit v prezidentských volbách Miloše Zemana, nedostala pozvání na čtvrteční inauguraci. Některým z nich však během středečního odpoledne volali zástupci Sněmovny s tím, že jim pozvánka přijde v dohledné době v elektronické podobě.

Miloš Zeman složí ve čtvrtek slavnostní slib, jímž se ujme funkce na dalších pět let, při společném zasedání Senátu a Poslanecké sněmovny. Na akci jsou tradičně zváni kromě členů obou komor také zástupci církví, zahraniční velvyslanci a další osobnosti veřejného a kulturního života, včetně představitelů samospráv a akademické obce.

Jak ale zjistila redakce iDNES.cz, pozvánku neobdržel například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, ale také někteří hejtmani.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že Sněmovna zve na společnou schůzi všechny poslance, senátory a členy vlády. „Ostatní jsou hosté a hostitelem je Pražský hrad. Seznam hostů nemám k dispozici, nevím, kdo pozván byl a nebyl,“ vysvětlil s tím, že je to obvyklá praxe po roce 1989.

Pozvánky chodí ze Sněmovny dodatečně e-mailem

Zastal se ho i předseda Senátu Milan Štěch, který potvrdil, že to je skutečně dlouholetá zvyklost. Nicméně to vypadá, že se tato zvyklost nyní bude měnit. Vondráček ve středu oznámil, že upřesní, zda všechna pozvání dorazila, a Sněmovna je zřejmě na poslední chvíli začala sama rozesílat.

„Před několika desítkami minut mi volali z Parlamentu České republiky, pravděpodobně tedy z Poslanecké sněmovny, že prý posílají pozvánku dodatečně e-mailem,“ řekl iDNES.cz krátce po poledni hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD). Dodal, že s pozváním ani nepočítal. Samotné inaugurace se také nezúčastní.

Fotogalerie

„Pochopil jsem z některých vyjádření, že na té inauguraci nejsem zcela vítán a nebudu se nutit do přízně pana prezidenta,“ uzavřel Štěpán.

Podobně je na tom i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Jemu zavolali zástupci Sněmovny krátce po 13:30 s tím, že mu pošlou pozvání v elektronické podobě. „Zve nás pan předseda (Vondráček) na schůzi obou komor,“ řekl iDNES.cz Netolický. Upřesnil, že právě odjel na zahraniční dovolenou, a proto se inaugurace nezúčastní. „Nepovažuji za standardní pozvání na nejdůležitější akci za posledních pět let, protože je to společná schůze dvou komor, která se děje jen při příležitosti slibu prezidenta republiky, aby chodily pozvánky méně než 24 hodin před konáním,“ vysvětlil Netolický.

Hejtmani, kteří podpořili Drahoše, prý pozvánku nedostali

Společně se Štěpánem a hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (STAN), hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem (ČSSD) a hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem (KDU-ČSL) před druhým kolem prezidentských voleb podpořili protikandidáta Zemana Jiřího Drahoše. Podle Netolického pak nikdo z pětice nebyl pozván na slavnostní inauguraci. „Zkontaktoval jsem se s kolegy, tedy s těmi čtyřmi dalšími, a shodli jsme se, že pozvánka nepřišla ani jednomu z nás,“ řekl iDNES.cz ve středu dopoledne. Čunek pak upřesnil, že pozvání dostal jako senátor a nikoli jako hejtman.

Ze Sněmovny nakonec dostal pozvání i rektor Masarykovy univerzity Bek, kterému zavolal Vondráček osobně. „On mi vysvětloval, že historicky je ten protokol nastaven z dob dávných hodně komplikovaně, kdy z pohledu protokolárního je to noční můra, kdy pozvání spravuje Hrad,“ řekl Bek IDNES.cz. Upřesnil, že se mu předseda Sněmovny i omluvil. 

„Mám tedy jasno, že nevedu spor s předsedou Poslanecké sněmovny, ale pouze s panem prezidentem. Za pozvání jsem poděkoval a vysvětlil jsem panu předsedvi, že samozřejmě to pozvání nemohu přijmout, protože nejsem exhibicionista, abych se vnucoval tam, kde mě očividně prezident nechce,“ dodal s tím, že nechce vyvolávat skandál. 

Bek se k absenci pozvánky vyjádřil v úterý s tím, že se Vondráček zřejmě sklání před „vrtochy hlavy státu“. „Netušil jsem, že kromě sporu s prezidentem Zemanem mám spor i s Parlamentem České republiky,“ dodal (viz Většina rektorů na Zemanovu inauguraci nedorazí).

V souvislosti s tím se také na plénu na Vondráčka obrátili předsedové poslaneckých klubů TOP 09, ODS, Pirátů a lidovců a apelovali na něj, aby hosty neselektoval. Podle lídra komunistů Vojtěcha Filipa nedostali pozvání ani někteří europoslanci.

Miloš Zeman při skládání prvního prezidentského slibu 8. března 2013:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Soud důchodce Paroubka o výživné a zátah na lidi kolem ČKD Praha DIZ

Manželé Paroubkovi u Obvodního soudu pro Prahu 5

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, dnes vám prozradíme, kolik chce Petra Paroubková po manželovi jako měsíční výživné,...

Zdejší Vietnamce v Rozstřelu přiblíží lektorka češtiny s přezdívkou Zuzka

(Ilustrační snímek)

Podle březnového průzkumu CVVM jsou Vietnamci v Česku oblíbení nejvíce od začátku šetření v roce 2013. Život vietnamské...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Najdete na iDNES.cz