Jan Fischer a Miloš Zeman hovoří před debatou prezidentských kandidátů v

Jan Fischer a Miloš Zeman hovoří před debatou prezidentských kandidátů v Ballingově sálu NTK v Praze. (8. ledna 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Nejsme schopni sami prověřit financování boje o Hrad, řekli senátoři

  • 17
Senátní mandátový a imunitní výbor tvrdí, že není schopen sám zkontrolovat, zda bylo financování prezidentských volebních kampaní v pořádku. Přitom právě s tím počítá prováděcí zákon o přímé volbě prezidenta. Senátní výbor se chce nyní pokusit najít nezávislou auditorskou firmu, aby financování kampaní na Hrad zkontrolovala.

Jde o poměrně důležitou věc. Během prezidentské kampaně se totiž soupeři častovali i poznámkami typu, že soupeř nemohl kampaň pořídit tak lacino, jak tvrdí.

"Naše kampaň stojí přes šestnáct milionů korun. Když jezdím po republice, připadá mi, že ta jeho musí být nejméně třikrát dražší," rýpl si například před prvním kolem volby místopředseda ČSSD a kandidát na Hrad Jiří Dienstbier do budoucího vítěze Miloše Zemana v debatě všech prezidentských kandidátů, kterou pořádala MF DNES a iDNES.cz. "Kdo umí, ten umí," opáčil tehdy Dienstbierovi Zeman. (více zde)

Podobně financování kampaně později zvoleného prezidenta před druhým kolem volby zpochybňoval jeho soupeř, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ještě teď, dávno po volbě, zveřejňuje Zemanův tým postupně na svých stránkách www.zemannahrad.cz, kdo mu také na kampaň přispěl.

"Senátní výbor konstatuje, že není schopen vlastními silami či vlastními prostředky ani administrativními či rozpočtovými kapacitami Kanceláře Senátu, řádně posoudit, zda financování volební kampaně kandidátů na funkci prezidenta republiky proběhlo v souladu s § 36 odst. 2 zákona upravujícího volbu prezidenta," shodl se tento týden mandátový a imunitní výbor Senátu.

Výbor proto pověřil svého předsedu Jiřího Oberfalzera z ODS, aby oslovil několik auditorských firem a zjistil, za jakých podmínek by mohly provést finanční audit účetnictví jednotlivých kandidátů na funkci prezidenta. Pak má požádat předsedu Senátu o zajištění dodatečných rozpočtových prostředků Senátu, aby si horní komora parlamentu takový audit zvnějšku mohla objednat.

Zákon prezidentským kandidátům ukládá, aby jejich volební výbor do 60 dnů ode dne vyhlášení celkového výsledku volby zveřejnil na internetových stránkách kandidáta veškeré účetnictví týkající se kampaně a zároveň ho poslal mandátovému a imunitnímu výboru Senátu.

Zároveň musí podle zákona o přímé volbě volební výbor prezidentských kandidátů do15 dnů zveřejnit, na jaký veřejně prospěšný účel převedl prostředky od dárců na kampaň. I tuto informaci musí volební výbor prezidentského kandidáta předat také mandátovému a imunitnímu výboru Senátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video