Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Imperial se otevřel hostům, koblihy už ale létat nebudou

  11:06aktualizováno  11:06
Ani postupující čas neubral na slávě hotelům, které v Praze vznikaly na začátku minulého století. Posledním z řady zrekonstruovaných podniků je hotel Imperial z roku 1914, který se po dvou letech opět otevřel návštěvníkům.

Pražský hotel Imperial po rekonstrukci | foto: Robert RambousekMF DNES

Píše se rok 1914, a zatímco se svět připravuje na válečný konflikt, který bude později nazýván první světovou válkou, v Praze se otvírá na svou dobu nejmodernější hotel v metropoli.

Už samotný název - hotel Imperial - svědčí o tom, že to mezi pražskými hotely nebude žádný „drobeček“. Dnes, téměř sto let od chvíle, kdy přivítal své první hosty, se Imperial opět vrací mezi pražskou hotelovou elitu.

Koblihy tu už létat nebudou
U vchodu z ulice Na Poříčí vítá hosty stejně jako před lety antická mozaika se dvěma páry lvů. V přízemí ohromí návštěvníky luxusní kombinace skla, dřeva a mramoru, která je k vidění v celém hotelu. Ze vstupní haly, vedoucí k recepci a ke schodům vedoucím do čtyř pater, se návštěvníci dostanou i do proslulé kavárny. Ta je vyložena uměleckými mozaikami stylizovanými do maurského stylu.

"S oblibou tu sedával například spisovatel Franz Kafka nebo hudební skladatel Leoš Janáček," upozorňuje generální ředitel hotelu Lukáš Klak. Nebyly to však slavné osobnosti, kvůli kterým do kavárny proudili zákazníci. Věhlas po celém světě přinesla kavárně mísa koblih.

Tu si mohl za cenu 1943 korun koupit každý, kdo měl zrovna chuť metat po svých přátelích nebo i ostatních hostech den starými koblihami. Přesně tak, jak to popisuje spisovatel Zdeněk Jirotka ve své knize Saturnin.

"Tato zábava se ale do kavárny už nevrátí. Nemůžeme si to dovolit vzhledem k nákladné rekonstrukci interiéru," upozorňuje ředitelka marketingu hotelu Blanka Nováková. Přesto koblihy z kavárny nezmizí.

"Budeme je hostům zdarma podávat ke kávě," láká k návštěvě Nováková.

Mramor, který hřeje
Rekonstrukce, která vrátila hotelu maximum z původní podoby, začala v roce 2005. Během ní byly opraveny stropy, vybudováno podzemní parkoviště pro osm automobilů, zrekonstruována kavárna a opravena fasáda domu.

"Všech sto dvacet šest pokojů bylo také vybaveno sociálním zařízením, což dosud nebylo," upozornila Nováková.

Budoucí hosté se tak mohou těšit například na vytápěnou mramorovou podlahu v koupelně či vyhřívaná zrcadla, která se neorosí.

Rekonstrukci financovala Majetková, správní a delimitační unie odborových svazů (MSDUOS), která hotel vlastní. Stála půl miliardy korun.

"Naším záměrem bylo zachovat design původního návrhu a udělat z hotelu opět jeden z nejlepších hotelů v Praze, což se nám, doufám, podařilo," pochvaloval si předseda představenstva Jiří Komenda.

První hosty už hotel přivítal v rámci zkušebního provozu začátkem srpna.

Hotel Imperial však není jediným pražským předválečným hotelem, který se může pyšnit novým kabátem. V roce 1998 se po rekonstrukci znovu otevřel hotel Alcron, v roce 1992 byl opraven i hotel Adria na Václavském náměstí. Pod lešením se ocitly vminulosti i hotely Savoy či Palace.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz