Imigrační politika EU se zřejmě zpřísní

Praha - Evropská unie bude možná nucena zpřísnit svou imigrační politiku v důsledku teroristických útoků na Spojené státy. Uvedl to komisař pro záležitosti spravedlnosti a vnitra Antonio Vitorino na konferenci o evropské migrační politice, pořádané belgickým předsednictvím EU v Bruselu.

Teroristické útoky daly vývoji imigrační politiky EU novou dimenzi. Evropská unie se nyní bude muset vyrovnat i s jinými úkoly, než které nastínila na summitu ve finském Tampere v roce 1999.

Právní rámec pro vytváření společné vízové, imigrační a azylové politiky přinesla Amsterdamská smlouva v rámci Hlavy IV Smlouvy o založení ES. Na summitu v Tampere přijala Evropská rada scénář legislativních opatření, která měla být přijata do roku 2004. Jedná se o společný postup v otázkách přistěhovalectví, především ekonomicky motivovaného, a opatření k integraci přistěhovalců. V oblasti azylu tamperský scénář předvídá především jednotný postup při vyřizování žádostí o azyl a spolupráci se zeměmi původu a třetími bezpečnými zeměmi. Ve světle zmiňovaných zářijových událostí se ovšem plánovaná legislativní opatření budou týkat rovněž zpřísnění hraničních kontrol, přísnějšího postupu proti ilegálním imigrantům a při identifikačních procedurách. Zástupci Itálie a Spolkové republiky Německo již prezentovali iniciativu na vytvoření společné hraniční policie, která by měla efektivněji chránit hranice Schengenského prostoru před ilegálními přistěhovalci.

Migrační otázka má ale i druhou stránku, jak uvedla komisařka pro sociální záležitosti Anna Diamantopoulou. Podle ní budou přetrvávat překážky ve volném pohybu pracovních sil, pokud se nepodaří problém imigrace uspokojivě vyřešit. I z toho důvodu přijala Evropská komise na počátku tohoto roku novou iniciativu v oblasti pracovního trhu.

Zástupci mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na konferenci potvrdili, že v post-zářijovém prostředí dojde k jistým posunům v imigrační politice EU. Především se dočasně sníží příliv imigrantů do vyspělých zemí. Spřízněné země si zřejmě vzájemně zpřístupní databáze, týkající se migrace. Zároveň bude vyvíjen zvýšený tlak na tzv. tranzitní země (především ze střední a východní Evropy), aby se zamezilo ilegálnímu přesunu migrantů přes tyto oblasti. Lze rovněž očekávat další posílení programů proti pašování drog a obchodu s lidmi.


Video