Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Imigrační politika EU se zřejmě zpřísní

  11:28aktualizováno  11:28
Praha - Evropská unie bude možná nucena zpřísnit svou imigrační politiku v důsledku teroristických útoků na Spojené státy. Uvedl to komisař pro záležitosti spravedlnosti a vnitra Antonio Vitorino na konferenci o evropské migrační politice, pořádané belgickým předsednictvím EU v Bruselu.

Teroristické útoky daly vývoji imigrační politiky EU novou dimenzi. Evropská unie se nyní bude muset vyrovnat i s jinými úkoly, než které nastínila na summitu ve finském Tampere v roce 1999.

Právní rámec pro vytváření společné vízové, imigrační a azylové politiky přinesla Amsterdamská smlouva v rámci Hlavy IV Smlouvy o založení ES. Na summitu v Tampere přijala Evropská rada scénář legislativních opatření, která měla být přijata do roku 2004. Jedná se o společný postup v otázkách přistěhovalectví, především ekonomicky motivovaného, a opatření k integraci přistěhovalců. V oblasti azylu tamperský scénář předvídá především jednotný postup při vyřizování žádostí o azyl a spolupráci se zeměmi původu a třetími bezpečnými zeměmi. Ve světle zmiňovaných zářijových událostí se ovšem plánovaná legislativní opatření budou týkat rovněž zpřísnění hraničních kontrol, přísnějšího postupu proti ilegálním imigrantům a při identifikačních procedurách. Zástupci Itálie a Spolkové republiky Německo již prezentovali iniciativu na vytvoření společné hraniční policie, která by měla efektivněji chránit hranice Schengenského prostoru před ilegálními přistěhovalci.

Migrační otázka má ale i druhou stránku, jak uvedla komisařka pro sociální záležitosti Anna Diamantopoulou. Podle ní budou přetrvávat překážky ve volném pohybu pracovních sil, pokud se nepodaří problém imigrace uspokojivě vyřešit. I z toho důvodu přijala Evropská komise na počátku tohoto roku novou iniciativu v oblasti pracovního trhu.

Zástupci mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na konferenci potvrdili, že v post-zářijovém prostředí dojde k jistým posunům v imigrační politice EU. Především se dočasně sníží příliv imigrantů do vyspělých zemí. Spřízněné země si zřejmě vzájemně zpřístupní databáze, týkající se migrace. Zároveň bude vyvíjen zvýšený tlak na tzv. tranzitní země (především ze střední a východní Evropy), aby se zamezilo ilegálnímu přesunu migrantů přes tyto oblasti. Lze rovněž očekávat další posílení programů proti pašování drog a obchodu s lidmi.

Autor:


ROZSTŘEL: Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl filmař žraloků

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...Najdete na iDNES.cz