Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Illnerová: Ráda bych, aby do vědy přišli mladí

  14:34aktualizováno  14:34
Čtenářům iDNES odpovídala v on-line rozhovoru první žena, která byla zvolena do čela české Akademie věd. Třiašedesátiletá bioložka Helena Illnerová z Fyziologického ústavu porazila v druhém kole Václava Pačese z Ústavu molekulární genetiky. "Ráda bych, aby do vědy přišlo co nejvíce mladých lidí a aby se Akademie více propojila s vysokými školami. Myslím si, že je zapotřebí využít vědecký a lidský potenciál Akademie k výchově našich studentů," odpovídala Illnerová na otázku, co chce během svého funkčního období v čele Akdemie věd změnit.

Fyzioložka Helena Illnerová se celý život zabývá vnímáním času u savců. Těm, kterým  přechod na letní čas způsobuje problémy, vědkyně doporučuje: po probuzení si rozsviťte světlo a co nejdříve se vystavte slunci.

Odpovědi Heleny Illnerové naleznete ZDE.

Doc. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.
se narodila v Praze 28. prosince 1937. V roce 1961 ukončila studium chemie se specializací biochemie na Přírodovědecké fakultě UK. O šest let později získala titul RNDr. Po studiích nastoupila do Fyziologického ústavu, kde pracuje dosud. Kandidátskou disertační práci Tvorba močoviny v játrech krys za vývoje obhájila v roce 1966, doktorskou práci Řízení cirkadiánních rytmů v epifýze potkana v roce 1990.

Přednáší chronobiologii na Přírodovědecké fakultě UK, kde se v roce 1995 habilitovala. V roce 1989 byla zvolena do Komory volených zástupců ČSAV, v roce 1993 do Akademického sněmu. Od roku 1993 pracuje jako místopředsedkyně Akademie věd ČR.

Hlavním oborem jejího současného zájmu je časový program savců a člověka. Sleduje především jejich denní a sezónní rytmy. Publikovala přes stovku článků, jednu monografii a podílela se jako spoluautor na několika knihách.

Je členkou Poradního výboru Společnosti pro výzkum biologických rytmů, Výboru Klubu melatoninu a členkou Učené společnosti České republiky. Často přednáší na mezinárodních konferencích a je členkou vědeckých rad několika fakult.

Helena Illnerová je vdaná za sociologa Michala Illnera, má dvě děti. Mezi její zájmy patří literatura a turistika.


ROZHOVOR, KTERÝ POSKYTLA HELENA ILLNEROVÁ MF DNES
TĚSNÉ PO SVÉM ZVOLENÍ

Chci se prosazovat jako člověk, nikoliv jako žena

Jaké jsou první tři kroky, které chcete udělat?
Prvním krokem bude rozdělení funkcí v Akademické radě - a to musíme udělat co možná nejlépe, abychom dobře fungovali. (Tento orgán je jakousi vládou v AV - pozn. KP) Potom musím projít a seznámit se se všemi ústavy, protože poctivě přiznám, že je všechny neznám. A za třetí si musím koupit nový kostým a boty, abych Akademii reprezentovala.

Jak se cítíte jako žena v čele Akademie? Jsou někde v podobných funkcí ženy?
Ženy se málo prosazují. Nevzpomínám si, že by někde v zahraničí zastávala takovou funkci žena. Ovšem máme u nás dvě rektorky - na Vysoké škole ekonomické v Praze a na univerzitě v Olomouci. Ale já se chci prosazovat jako člověk, nikoliv jako žena.

Máte představu, jak by měla vypadat Akademie věd za čtyři roky, až bude končit vaše funkční období?
Chtěla bych ji vidět plnou mladých lidí, kterých tam dnes není mnoho. A  také Akademii propojenou s mnoha vysokými školami společnými pracovišti, která by nebyla formální, abychom využili všechny kapacity k výchově mladých lidí.

                                                         Karel Pacner, Josef Tuček, MF DNES

Poprvé v historii bude stát v čele české Akademie věd žena. Třiašedesátiletá bioložka Helena Illnerová z Fyziologického ústavu byla zvolena poté, co ve druhém kole volby porazila Václava Pačese z Ústavu molekulární genetiky, 27. března 2001

Nová šéfka české vědy po svém zvolení řekla, že si musí koupit kostým a boty, aby Akademii reprezentovala, 27. března 2001

Helena Illnerová se právě dozvěděla, že bude další čtyři roky vést českou Akademii věd. Třiašedesátiletá bioložka pracovala od svých studií ve Fyziologickém ústavu, 27. března 2001

Nová šéfka Akademie věd Helena Illnerová diktuje své asistentce odpověď na otázku jednoho z čtenářů iDNES (28. března 2001)

Nová šéfka Akademie věd Helena Illnerová sleduje obrazovku s otázkami čtenářů iDNES při on-line rozhovoru (28. března 2001)

Předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová ukazuje své asistentce otázku čtenáře iDNES (28. března 2001)

Předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová při on-line rozhovoru (28. března 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz