Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

IKEM by rád vedl Pirk, do konkurzu se hlásí i kritizovaný ředitel Malý

  13:24aktualizováno  13:24
O post šéfa prestižního Institutu klinické a experimentální medicíny bude usilovat přední kardiochirurg Jan Pirk i stávající ředitel Jan Malý, pod jehož vedením prestižní klinika utrpěla šrámy na pověsti.

Kardiochirurg Jan Pirk | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Přihlášky do výběrového řízení na post ředitele IKEM mohli zájemci podávat do pondělí. Ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem IKEM, jich obdrželo 14. Jména ministerstvo tají.

Podle informací iDNES.cz mezi nimi jsou i ty od stávajícího ředitele Jana Malého, jeho zástupce Michaela Želízka, přednosty tamějšího kardiocentra Jana Pirka, přednosty transplantocentra Pavla Trunečky, přednosty Kliniky hepatogastroenterologie Juliuse Špičáka nebo někdejšího přednosty Kliniky transplantační chirurgie Miloše Adamce.

Požadavky na ředitele IKEM

- vysokoškolské vzdělání magisterského studijního programu
zkušenosti v řízení, ekonomice zdravotnictví a výzkumu
- 10 let praxe
- organizační a řídící předpoklady
- jazykové znalosti
- občanská bezúhonnost

Zdroj: MZ ČR

"Přihlásil jsem se proto, aby byla zachována kontinuita pro případ, kdyby se do konkurzu nepřihlásil pan Malý. To nejhorší, co by se pro IKEM mohlo stát, jsou revoluční změny," řekl iDNES.cz Jan Pirk.

Pokud by v konkurzu uspěl, funkci by přijal a pokračoval v práci vymezené současným statutem "Výzkumné, výukové a léčebné kapacity se nyní soustřeďují na tří oblastí, to jest kardiovaskulární onemocnění, transplantace orgánů a diabetes. V tom je poslaní IKEM, nikoliv v tom, aby začal fušovat do kdejakých dalších oborů, které mají odborníky zase v jiných ústavech," dodal Pirk.

Současný ředitel Jan Malý už dříve naznačil, že se se do konkurzu přihlásí. Zároveň kritizoval jeho podmínky. "Výběrové řízení mě trochu uráží. Když jsem si dnes přečetl podmínky, tak jednou z prvních je například magisterské studium," řekl v červenci.

Další adept Adamec poukázal na to, že v IKEM pracuje už 26 let. "Právě teď, kdy je mediálně i odborně níž, než byl v minulosti, mu můžu pomoci. Chtěl bych podpořit nové projekty, jakým je například transplantace střeva, která už dva roky stojí," řekl iDNES.cz Adamec.

Policejní šetření i spor o údajně opsanou práci

Konkurz ministr zdravotnictví Leoš Heger vypsal na konci června. Nové vedení IKEM by mohlo být známo v září. "Přihlášky posoudí komise složená ze sedmnácti členů, mezi kterými jsou zástupci ministerstva, lékařských společností, odborů, komor a asociace nemocnic," řekl iDNES.cz Vlastimil Sršeň.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger konkurz vypsal i proto, že IKEM v poslední době utrpěl několik výrazných šrámů. "IKEM je instituce, která má velikánskou pověst z hluboké minulosti jak po stránce medicínské, tak hospodářské. V poslední době ji ale bohužel provázejí četná podezření a mediální ataky. Táhnou se už příliš dlouho a narušují jak pověst IKEM, tak personální vztahy," řekl v červnu iDNES.cz Heger.

Kvůli dvěma veřejným zakázkám institut mimo jiné prověřuje protikorupční policie. "Zatím jsme nerozhodli," uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Pověst IKEM poškodil i spor, který se odehrál při výměně přednosty Kliniky transplantační chirurgie, kterou dříve vedl Miloš Adamec. Dva její lékaři nařkli jeho nástupce Jiřího Froňka, že od nich opsal část vědecké práce. Komise odborníků jim ale za pravdu nedala a Froňka zčásti očistila. iDNES.cz ale upozornil, že komisi sestavoval lékař, který zároveň vedl kritizovanou práci.

"Pověst institutu to velice poškodilo, přitom nic z toho nebyla pravda. To se dá napravit tím, že budeme poctivě pracovat, mít dobré výsledky a zveřejňovat je," dodal Pirk.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz