Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

iDNES on-line z demonstrací

  19:11aktualizováno  19:11

19:06 - Redaktor iDNES hlásí klid. V redakci pro vás připraví fotografie.

19:00 - Akce v ulici Na Příkopě končí. Na místě zůstalo nanejvýš čtyřicet lidí v malých skupinkách.

18:39 - Václav Drbohlav: "Já jsem to shromáždění omylem svolal i na zítra, takže se tu můžeme legálně sejít i zítra." U aktivistů tato věta nevzbudila zájem.

18:03 - Svolavatel dnešního povoleného pochodu Václav Drbohlav zpravodaji iDNES řekl, že jeho akce je povolena do 19 hodin. Co bude dál neví.

18:00 - Aktivisté se zabydleli na začátku Národní třídy nedaleko stanice metra Můstek. Jsou jich už asi jen dvě stovky a jejich protest se mění v pouliční happening. Šéf městské policie pro Prahu 1 Josef Janoušek zpravodaji iDNES řekl, že se k akci postaví stejně, jako ke včerejší večerní street party na Staroměstském náměstí. Policisté nepředpokládají, že by došlo k nějakým střetům a nehodlají zasáhnout.

17:41 - Průvod se zastavil na Můstku na začátku ulice Na Příkopě. Naháčům byla zima a tak se oblékli. Všichni tančí, bubnují, žonglují.

17:26 - Aktivisté míří Skořepkou na Uhelný trh. Jedna z nich zůstává Na Perštýně. Posadila před policisty, kteří brání vchodu do ulice. Má anglicky psaný transparent - Svobodu protestům.

17:20 - Demonstranti mířící ulicí Na Perštýně na Národní třídu narazili na policejní kordon, který jim brání v průchodu. Boční ulice Martinská je uzavřena také. Aktivisté proto couvají zpět k Jilské. Vrátili se zpět na křižovatku Jilská, Na Perštýně a Skořepka.

17:19 - Asi patnáct lidí, kteří v poledne obsadili český konzulát v Barceloně, policie krátce poté vytlačila. Vše se obešlo bez násilí a nejsou materiální škody. "Jen personál konzulátu a dva právě přítomní Češi si zažili několik nepříjemných chvil. Ti lidé, kteří sem pronikli, jsou podobnými aktivitami známí. Požadovali propuštění Španělů zadržených při demonstracích v Praze, žádali zrušení MMF apod.," řekl zpravodaji agentury TVD honorární konzul José Maso Portavella z Barcelony.

17:15 - Aktivisté se po poradě vydali opět na pochod. Nedodržují ovšem původně povolenou trasu a ulicí Na Perštýně pokračují přímo na Národní třídu. Bartolomějskou ulici, kde je hned několik budov Policie ČR, blokují bílé přilby.

16:54 - Dav drží minutu ticha za utlačované a zadržované kolegy. Aktivisté mají vztyčené pravice se zaťatou pěstí.

16:52 - Ani mluvčí INPEG Alice Dvorská nebyla zatím schopna říci, kolik aktivisté vybrali od kolemjdoucích přesně peněz  na právníky pro zadržené kolegy. Zvažují však vyhlášení sbírky, nevyloučila ani to, že část peněz může přijít ze zahraničí.

16:45 - Demonstranti vypískali řečníka, který prohlásil, že v Praze byli v uplynulých čtyřech dnech hloupí lidé, kteří dělali hloupé věci.

16:40 - Mluvčí demonstrantů vyzval občany České republiky, aby zavalili telefon prezidenta Václava Havla žádostmi, aby policie dodržovala lidská práva.

16:29 - Demonstranti poslouchají projevy svých vůdců. Skandují hesla: Jsme tady, abychom protestovali proti MMF a SB a proti policejní brutalitě!

16:28 - Akvitisté si sedli na rohu ulic Jilská a Na Perštýně.

16:25 - Organizaci čele průvodu demonstrantů převzala uniformovaná policie, která určuje a uvolňuje trasu.

16:22 - Na dotaz zpravodaje iDNES, kolik vybrali aktivisté od lidí v ulicích na právníky pro zadržené kolegy, naháči v čele průvodu odpověděli, že nevědí.

16:12 - Průvod pokračuje Žateckou ulicí k Mariánskému náměstí, kde sídlí magistrát hlavního města Prahy. V Kaprově ulici stojí 30 těžkooděnců, ale nezasahují.

15:57 - Informační telefonní linka policie zřízená pro občany v souvislosti se zasedáním MMF a SB přestane fungovat dnes ve 20 hodin. 

15:53 - Čelo průvodu zabloudilo. Z Celetné měli zamířit do Štupartské, ale protože zabloudili, policisté je navedli do Týnské, dále by měli projít do ulice Masné. Aktivistů už je na tři stovky.

15:47 - Zdravotníci během zasedání MMF a SB ošetřili 600 lidí. Z toho 123 policisty a 142 aktivisty. Zranění policistů jsou narozdíl od aktivistů poměrně závažná. Devatenáct policistů bylo hospitalizováno, deset je stále v nemocničním léčení, z třinácti hospitalizovaných aktivistů zůstává na lůžku také deset. Ošetřeno bylo i 300 finančníků, z toho 200 přímo v Kongresovém centru. Měli většinou bolesti hlavy a žaludeční problémy.

15:47 - Dav prochází Celetnou na Staroměstské náměstí.

15:44 - Před průvodem jedou policejní antony.

15:42 - První řady demonstrantů dorazily na Ovocný trh a míří k Prašné bráně. Čelo průvodu je svlečné do spodního prádla.

15:38 - Na dvě stě aktivistů se vydalo z Můstku ulicí Na Příkopě. Zahýbají do ulice Havířská na Ovocný trh. Doprovází je několik uniformovaných policistů.

15:20 - Demonstranti na Můstku žádají také propuštění politických vězňů. Jejich mluvčí prohlásil, že se za půl hodiny na pochod na Staré Město.

15:18 - Mluvčí demonstrantů na Můstku informoval kolemjdoucí, že svou nahotou protestují proti násilí a proti tomu, co se v posledních dvou dnech událo v Praze. Na akci dohlíží několik pochůzkářů.

15:13 - Na Můstku je už asi sto lidí. Někteří se svlékli do spodního prádla. Pod anglicky psaným transparentem: Nahotou proti násilí předseda Občanského sdružení Obrana životního prostředí  Václav Drbohlav rozdává pásky organizátorům.

15:03 - Na Můstku je stále asi třicet aktivistů. Přibližně deset policistů jim kontroluje doklady. Aktivisté poskytují rozhovory přítomným novinářům.

15:02 - Ministr vnitra Stanislav Gross zrušil svou pravidelnou večerní tiskovou konferenci. V Praze už totiž nejsou žádné zásadní bezpečnostní akce spojené se zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Také komunikační centrum ministerstva vnitra a policie ukončí nepřetržitý provoz.

14:54 - Policisté našli v Praze 4 dodávku a několik kontejnerů plných dlaženích kostek. Nikdo se k nim nehlásí. Technické správě komunikací, která se stará o pražské silnice, ovšem žádné kostky nechybějí, spíše naopak.

14:47 - Americká aktivistka, která byla převezena do cely předběžného zadržení v Praze-Braniku, včera odpoledne vyskočila z prvního patra budovy. Zlomila si žebro a poranila ucho. Ihned byla převezena do Thomayerovy nemocnice, kde doposud leží. "Z okna vyskočila poté, co se dozvěděla obvinění z útoku na veřejného činitele," upřesnil Jiří Suttner z Policejního prezidia.

14:45 - Na Můstku sedí na zemi asi třicet až čtyřicet aktivistů. Zatím klid.

14:40 - Místopředseda ODS Miroslav Macek prohlásil, že by policie měla na řádění odpůrců globalizace odpovídat střelbou. "Nezačne-li se na řádění bojůvek, jaké jsme mohli vidět na
večerním Václavském náměstí i jinde, odpovídat střelbou, jejich zběsilost v toku času neustále poroste," řekl  Macek ČTK. Protestující davy považuje za "zdivočelá hovada".

14:30 - Před restauraci McDonalds v ulici Na Příkopě stojí sanitka a deset policistů.

14:22 - Agentura AFP píše, že asi patnáct odpůrců globalizace v poledne obsadilo  český konzulát v Barceloně. Požadují propuštění  aktivistů, kteří byli zadrženi v Praze. Dalších zhruba třicet  je před budovou.

14:20 - Policie hlásí: Do dnešního dopoledne bylo zadrženo 859 aktivistů. Z toho je 330 cizinců, z nichž 129 čeká v záchytném zařízení ministerstva vnitra v Balkové v okrese Plzeň-sever na rozhodnutí o ukončení pobytu nebo na správní vyhoštění.

14:14 - Zasedání finančníků v Kongresovém centru skončilo. Z okolí mizí zátarasy. Odjíždějí poslední limuzíny s finančníky. Vlaky metra opět staví ve stanici Vyšehrad.

13:33 - Odpůrci globalizace se připravují na povolený pochod Prahou. V 15 hodin by měl průvod vyrazit z ulice Na Příkopě přes Ovocný trh, Masnou, přes Mariánské náměstí do Jilské a Havelské a na Můstek. Aktivisté tak využijí ohlášené demonstrace  Občanského sdružení Obrana životního prostředí proti poškozování životního prostředí působením nadnárodních organizací financovaných MMF a SB.

13:00 - Aktivisté se z Letné v malých skupinkách přesunují do ulice Na Příkopě. Někteří z nich se svlékají do spodního prádla, pomalovávají si těla a od chodců se snaží vybrat peníze na právníky pro své zadržené kolegy.

12:45 - Demonstrace odpůrců globalizace před ministerstvem vnitra skončila. Asi pět set lidí přišlo na Letnou vyjádřit podporu svým zadrženým kolegům. Protestovali také proti způsobu, jakým policisté se zadrženými zacházejí.  Podle policejního mluvčího zadržela policie na místě asi 35 lidí a odvezla je na služebny.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz