Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

iDNES má kvalitní fulltextový vyhledávač

  13:10aktualizováno  13:10
Společnost MAFRA, a.s. již před časem ohlásila svůj plán postupného budování a rozšiřování služeb na původně zpravodajském serveru iDNES. Po spuštění katalogu www stránek pod značkou KLIKNI.CZ, který v současné době obsahuje téměř 95 000 záznamů, a jeho doplnění o databázi firem a živnostníků, přichází na řadu i začlenění kvalitního nástroje pro fulltextové vyhledávání, a to nejen v rámci samotných stránek iDNES a katalogu KLIKNI.CZ, ale i v rámci celého českého internetu.

Fulltextový vyhledávač Empyreum ™ Fulltext pochází z dílny firmy Empyreum k.s., která tento produktu vyvinula a zajišťuje jeho provoz na vlastním serveru. Společnost MAFRA, a.s. tuto technologii využívá na smluvní bázi.

Databáze v  Empyreu ™ Fulltext obsahuje v současné době asi 8 milionu dokumentů a databáze stránek se obnovuje každý den. Žádný podobný vyhledávač na českém trhu nenabízí srovnatelnou velikost a aktuálnost zpracovaných dat.  Vyhledávač  Empyreum ™ Fulltext  se zaměřuje na relevanci vyhledaných odkazů, na přesnost, s jakou odpovídají na dotaz uživatele. Základem je vyhodnocování kvality a důležitosti stránek prostřednictvím analýzy hyperlinkové struktury internetu. Výsledky vyhledávání jsou zobrazovány jako odkaz na www stránky nebo články a diskuse.

Popis vyhledávače Empyreum ™ Fulltext
Empyreum ™ Fulltext je automatizovaný systém pro generování databáze všech webových stránek českého internetu, prostřednictvím které systém odpovídá na dotazy uživatelů.

Celý systém se skládá ze 3 částí

CRAWLER
Přenáší veřejně dostupné internetové stránky, rozpoznává kódování češtiny a převádí je do jednotného formátu.

INDEXER
Indexuje připravené stránky a analyzuje strukturu stránek. Jednotlivým slovům obsaženým na stránkách je přiřazena skupina odpovídajících webových stránek.

SEARCHER
Reaguje na dotazy uživatelů. Na základě dotazu uživatele prohledává vytvořenou databázi stránek, určuje pořadí výstupu nalezených odkazů a připravuje vlastní stránku odpovědi uživatelům.

Dostupnost fulltextu na stránkách portálu iDNES
Vyhledávání je přístupné na všech stránkách serverů rodiny iDNES prostřednictvím dotazového formuláře, který je součástí portálové lišty v horní části stránek.

Roman Gallo
MAFRA, a.s.   
Zástupce generálního ředitele
roman.gallo@mafra.cz 

Tamara Smolová
MAFRA, a.s.
Marketingová manažerka
tamara.smolova@mafra.cz 

Lucie Kudláčková
MAFRA, a.s.
Manažerka iDNES
lucie.kudlackova@mafra.czHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz