Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Identitariáni vtrhli do Británie. Cvičí omladinu na boj proti islámu

  13:00aktualizováno  13:00
Krajně pravicové hnutí Identitariáni rozšiřuje v posledních měsících vliv po celé Evropě. Poslední pobočku otevřelo ve Velké Británii. Do svých řad zde lákají především mladé lidi, kteří nesouhlasí s přílivem migrantů do Evropy a islamizací. Noví členové podstupují speciální fyzicky náročný trénink, který vrcholí přehlídkou v armádním stylu.

Protest Identitariánů v Německu | foto: Profimedia.cz

Přímo mezi členy hnutí Identitariánů pronikli reportéři stanice ITV. Dostali se rovněž k lidem, kteří absolvovali velký tréninkový kemp ve Francii.  „Každé ráno jsme cvičili nejméně dvě hodiny. Bylo to všechno velmi realistické, měli tam i pepřové spreje a další vybavení. Organizace byla výborná. Po týdnu bylo vše zakončeno přehlídkou,“ prozradil reportérům jeden z účastníků kurzu.

Jsem gay s židovskými předky, přiznal v televizi vlivný britský neonacista

„Máme tady kluky i holky v dobré formě. Za který tým bys radši hrál? Za nějaké degeneráty, nebo vlastence?“ ptal se instruktor reportéra. Na videozáznamu ze skryté kamery je vidět, jak asi dvě stovky účastníků kurzu trénují souboje jeden na jednoho. Za své výkony dostávají na závěr speciální nášivku hnutí Identitariánů.

Hnutí zprvu fungovalo pouze ve Francii. S nekončící uprchlickou krizí se však rozšířilo do mnoha dalších evropských zemí. Podle oficiálních stránek má za cíl reprezentovat „původní Evropany“, šíří také teorie o plíživé islamizaci. Vstup do Velké Británie hnutí pojalo spektakulárně vyvěšením transparentu na Westminsterský most, který hlásal: „Braňme Londýn – Stop islamizaci“, píše The Independent.

Lídr britské a irské pobočky hnutí Damhnait McKenna prozradil, že aktuálním cílem Identitariánů je přesun všech ilegálních migrantů zpět do vlasti. „Chceme do Británie vrátit náš způsob života a naši kulturu. Bojíme se, že se staneme v naší vlasti menšinou. Islám podle mého názoru není náboženství, ale určitá politická síla,“ myslí si. Identitariáni cílí zejména na mladé lidi. Nejvyhledávanějším nástrojem jsou sociální sítě.

Profesionální lanaření nových příznivců

Profesionalizace hnutí potvrzuje i výkonný ředitel neziskové organizace na ochranu lidských práv Hope Not Hate Nick Lowles. „Umějí si zajistit financování a své názory nikdy nerozšiřovali tak dobře, jako je tomu teď,“ tvrdí. Lídři Identitariánů a dalších krajně pravicových uskupení se účastní i regionálně významných konferencích.

Britská krajní pravice větří šanci. Využívá politiku i odkaz otce fašismu

Na říjnové akci se například potkali s Anne Marie Watersovou, neúspěšnou kandidátkou na předsedkyni strany UKIP. Ta na kameru sdělila, že se „Británie pomalu stává islámským státem“. Vedení UKIPu nedávno kvůli podobným názorům její členství ukončilo.

Krajně pravicová hnutí zažívají v Británii v posledních měsících obrodu. Experti na radikalizaci tvrdí, že Identitariáni i další hnutí jako National Action pochopili, jak k sobě nalákat moderní mladé lidi. „Tuší, že mladí lidé potřebují nějaké jednoduché poselství. Dokáží vzít komplikovaný problém a udělat z něj něco jednorozměrného a přímočarého,“ stojí ve zprávě o krajní pravici v Británii.

K nejdiskutovanějším dosavadním akcím Identitariánů patří pokus o zastavení ilegální migrace přes Středozemní moře. V létě letošního roku plánovali vlastním plavidlem útočit na lodě s uprchlíky. Na Sicílii se však jejich záměry nesetkaly s velkým úspěchem. Protestovaly proti nim stovky lidí (více o boji Identitariánů proti uprchlíkům zde).

Podívejte se, jak se Identitariáni prezentují na serveru YouTube:

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Peruánské město v říjnu volí starostu. Vybírá mezi Hitlerem a Leninem

Peruánské město Yúngar zaplavily v minulých dnech předvolební plakáty Hitlera...

Volbu nového starosty v malém peruánském městečku Yúngar vysoko v Andách poznamenaly spory mezi bývalým starostou...

Nehoda trajektu v Tanzanii má přes 200 obětí. Je čtvrtou nejhorší za desetiletí

Záchranáři v Tanzanii pomáhají přeživším z převráceného trajektu na Viktoriině...

Počet obětí nehody trajektu, který se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů Viktoriina jezera, vzrostl podle...

Brazilci se hádají s Německem o nacisty, prý byli levicoví

Detail z telefonu, který byl původně černý, ale následně byl přebarven na...

Stovky rozlícených Brazilců zaplavily facebookový účet německé ambasády poté, co zveřejnila video, ve kterém připomíná...Najdete na iDNES.cz