Identitariáni vtrhli do Británie. Cvičí omladinu na boj proti islámu

  13:00aktualizováno  13:00
Krajně pravicové hnutí Identitariáni rozšiřuje v posledních měsících vliv po celé Evropě. Poslední pobočku otevřelo ve Velké Británii. Do svých řad zde lákají především mladé lidi, kteří nesouhlasí s přílivem migrantů do Evropy a islamizací. Noví členové podstupují speciální fyzicky náročný trénink, který vrcholí přehlídkou v armádním stylu.

Protest Identitariánů v Německu | foto: Profimedia.cz

Přímo mezi členy hnutí Identitariánů pronikli reportéři stanice ITV. Dostali se rovněž k lidem, kteří absolvovali velký tréninkový kemp ve Francii.  „Každé ráno jsme cvičili nejméně dvě hodiny. Bylo to všechno velmi realistické, měli tam i pepřové spreje a další vybavení. Organizace byla výborná. Po týdnu bylo vše zakončeno přehlídkou,“ prozradil reportérům jeden z účastníků kurzu.

Jsem gay s židovskými předky, přiznal v televizi vlivný britský neonacista

„Máme tady kluky i holky v dobré formě. Za který tým bys radši hrál? Za nějaké degeneráty, nebo vlastence?“ ptal se instruktor reportéra. Na videozáznamu ze skryté kamery je vidět, jak asi dvě stovky účastníků kurzu trénují souboje jeden na jednoho. Za své výkony dostávají na závěr speciální nášivku hnutí Identitariánů.

Hnutí zprvu fungovalo pouze ve Francii. S nekončící uprchlickou krizí se však rozšířilo do mnoha dalších evropských zemí. Podle oficiálních stránek má za cíl reprezentovat „původní Evropany“, šíří také teorie o plíživé islamizaci. Vstup do Velké Británie hnutí pojalo spektakulárně vyvěšením transparentu na Westminsterský most, který hlásal: „Braňme Londýn – Stop islamizaci“, píše The Independent.

Lídr britské a irské pobočky hnutí Damhnait McKenna prozradil, že aktuálním cílem Identitariánů je přesun všech ilegálních migrantů zpět do vlasti. „Chceme do Británie vrátit náš způsob života a naši kulturu. Bojíme se, že se staneme v naší vlasti menšinou. Islám podle mého názoru není náboženství, ale určitá politická síla,“ myslí si. Identitariáni cílí zejména na mladé lidi. Nejvyhledávanějším nástrojem jsou sociální sítě.

Profesionální lanaření nových příznivců

Profesionalizace hnutí potvrzuje i výkonný ředitel neziskové organizace na ochranu lidských práv Hope Not Hate Nick Lowles. „Umějí si zajistit financování a své názory nikdy nerozšiřovali tak dobře, jako je tomu teď,“ tvrdí. Lídři Identitariánů a dalších krajně pravicových uskupení se účastní i regionálně významných konferencích.

Britská krajní pravice větří šanci. Využívá politiku i odkaz otce fašismu

Na říjnové akci se například potkali s Anne Marie Watersovou, neúspěšnou kandidátkou na předsedkyni strany UKIP. Ta na kameru sdělila, že se „Británie pomalu stává islámským státem“. Vedení UKIPu nedávno kvůli podobným názorům její členství ukončilo.

Krajně pravicová hnutí zažívají v Británii v posledních měsících obrodu. Experti na radikalizaci tvrdí, že Identitariáni i další hnutí jako National Action pochopili, jak k sobě nalákat moderní mladé lidi. „Tuší, že mladí lidé potřebují nějaké jednoduché poselství. Dokáží vzít komplikovaný problém a udělat z něj něco jednorozměrného a přímočarého,“ stojí ve zprávě o krajní pravici v Británii.

K nejdiskutovanějším dosavadním akcím Identitariánů patří pokus o zastavení ilegální migrace přes Středozemní moře. V létě letošního roku plánovali vlastním plavidlem útočit na lodě s uprchlíky. Na Sicílii se však jejich záměry nesetkaly s velkým úspěchem. Protestovaly proti nim stovky lidí (více o boji Identitariánů proti uprchlíkům zde).

Podívejte se, jak se Identitariáni prezentují na serveru YouTube:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Další z rubriky

Po výbuchu zůstaly z restaurace v Japonsku jen trosky a 42 zraněných

Při výbuchu v restauraci na severu Japonska bylo zraněno 41 lidí. (16. 12. 2018)

Při výbuchu v restauraci na severu Japonska bylo dnes zraněno 42 lidí. Většina lidí byla zraněna lehce, jeden člověk je...

Tuaregové za svůj stát bojovali věčnost, pak jim ho ukradli islamisté

Tuareg stojí na archivním snímku před starobylým Timbuktu v Mali (19. března...

Modrý národ Tuaregů po řadě marných povstání vyhlásil před šesti lety nezávislost na severoafrickém Mali. Ta jim však...

Spor o „princeznu“ z Huawei? Jen špička ledovce vztahů mezi USA a Čínou

Finanční ředitelka firmy Huawei Meng Wan-čou

Když už se zdálo, že Spojené státy a Čína k sobě najdou cestu a ukončí stupňující se obchodní válku, mezi oběma giganty...

Najdete na iDNES.cz