Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I vedení nemocnice chce konec směn

  17:56aktualizováno  17:56
Jihlava - Konec napětí v jihlavské nemocnici se přiblížil. Už totiž i vedení, na jehož příkaz byl na klíčových odděleních zaveden směnný provoz, konstatovalo nutnost směny co nejrychleji zrušit. Pomoci uklidnit situaci by mělo devítičlenné kolegium.

Rozdělená nemocnice, kde na některých odděleních pracují lékaři v klasickém režimu s pohotovostními službami za mzdu 32 tisíc a vedle nich chodí lékaři srovnatelných odborných kvalit do třísměnného provozu za méně než poloviční plat, by se měla během dvou týdnů, možná i dříve znovu sjednotit.

„Směnný provoz je třeba zrušit do čtrnácti dnů,“ prohlásil ředitel jihlavské nemocnice Dušan Hubač po sobotním jednání s poslancem Rostislavem Čevelou, členem poslaneckého výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

Boj je ukončen, tvrdí poslanec
Po setkání předáků místní lékařské odborové organizace s poslancem Čevelou v pátek v Praze a sobotním jednání, při kterém se v Jihlavě s Rostislavem Čevelou sešli ředitel nemocnice Dušan Hubač, přednosta okresního úřadu Petr Menšík a další zainteresované osoby, hýří poslanec optimismem.

„Boj je ukončen. Myslím si, že si už všichni uvědomují, že je třeba trpělivě jednat a krátkodobé cíle nahradit dlouhodobými. Pokud vycházím z uskutečněných jednání, dovolím si tvrdit, že situace v jihlavské nemocnici se může do čtrnácti dnů uklidnit,“ vyjádřil poslanec Čevela.

Oba hlavní aktéři sporu tedy vedení nemocnice a vedení místního LOKu souhlasili se zřízením devítičlenného poradního kolegia složeného jak z primářů, tak i členů všech tří odborových organizací působících v jihlavské nemocnici.

„Ředitel mi chlapsky slíbil, že bude tomuto kolegiu pozorně naslouchat a že má zájem, aby byl v nemocnici klid,“ řekl Čevela.

Konec směnám? Třeba hned!
Zrušit směnný provoz je teoreticky možné už od úterka. „Směnný provoz se dá zrušit okamžitě, pokud s tím budou zaměstnanci souhlasit,“ prohlásil ředitel Hubač.

Pokud totiž lékaři přistoupí na výjimečné porušení svého práva znát rozpis pohotovostních služeb dva týdny dopředu, nic už nebrání ukončení nevýhodného směnování. „Myslím, že je zájmem všech zaměstnanců zrušit směny co možná nejdříve. Za anesteziologicko-resuscitační oddělení mohu říci, že by nevznikly ani žádné technické problémy. Podle mne jde tedy směny zrušit ze dne na den,“ prohlásil Vít Bárta, předseda místního LOKu.

Čí hlava padne? První přednosta?
Nedořešena zůstává i nadále otázka odchodu ředitele Hubače. Jeho odvolání je i nadále jednou ze základních požadavků vedení LOKu. Podle poslance Čevely jsou odboráři ochotni souhlasit i s variantou, že ředitel nebude odvolán, ale sám podá rezignaci.

Ředitel Hubač však zatím na výzvy nereagoval. "Trvám na tom, že z funkce neodstupuji," prohlásil v sobotu.

Podle Čevely se však schyluje k rezignaci přednosty okresního úřadu Petra Menšíka. „Při sobotním jednání mi přednosta Menšík potvrdil, že v tomto týdnu pojede do Prahy sám rezignaci podá,“ uvedl Rostislav Čevela.

V pondělí se může mnohé rozhodnout
V pondělí by se měla zúročit jednání poslance Čevely. Mělo by být sestaveno kolegium a to by mělo rozhodnout o podmínkách a zárukách, za nichž budou všechny strany ochotny ke zrušení směn a klidnému vyjednávání. Kolegium by podle Čevely mělo zůstat funkční až do předání nemocnice krajskému úřadu, tedy minimálně do podzimu letošního roku.

Napjatý stav v nemocnici začal na přelomu roku, kdy se místní odboráři nedohodli s vedení na výši platů a nepodepsali kolektivní smlouvu na rok 2002.

Zatímco loni činil průměrný plat lékaře včetně odměn za pohotovostní služby 42 tisíc, a pro rok 2002 lékaři požadovali 37 tisíc. Ředitel nemocnice jim však nabídl pouze 32 tisíc.

Když ani jedna ze stran ze svých požadavků neustoupila nařídil ředitel na klíčových odděleních směnný provoz, při němž si lékaři vydělají zhruba patnáct tisíc a individuálně nabízel lékařům smlouvu s odměnou 32 tisíc. Tak se v nemocnici lékaři rozdělili na dvě kasty. Vedení lékařských odborů vyhlásilo 21. února stávkovou pohotovost. V ní je dodnes zhruba osmdesát ze sto třiceti lékařů.

Minulý týden ve středu podepsali s vedením kolektivní smlouvu představitelé dalších dvou odborových organizací působících v nemocnici: Unie sester a Odborový svaz pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách. Tato smlouva však neobsahuje ujednání o mzdách zaměstnanců. Ty by měly být řešeny do konce března.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...Najdete na iDNES.cz