Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I v lese vás může potkat silniční kontrola

  14:17aktualizováno  14:17
Zlínský kraj - Jdete do lesa za klidem a odpočinkem a jste zděšeni, když se na vás vyřítí ze záhybu lesní cesty osobní automobil či motocykl? Takové případy bohužel nejsou ojedinělé. Proti nedovolenému vjíždění motorových vozidel do lesů se snaží bojovat ochránci přírody, lesáci i policisté.

„Je to problém, který řešíme dennodenně. Bezohlednost lidí i jejich agresivita roste,“ povzdechl si lesní správce z Buchlovic Zdeněk Zálešák.

Buchlovická lesní správa vydala zvláštní povolení vjezdu na některé lesní cesty pro 180 vozidel, která používají například vlastníci nemovitostí, včelaři nebo těžební společnosti. Ti by měli vozit povolenku viditelně umístěnou za předním sklem. Vozidel se však v lesích pohybuje mnohem víc i bez povolení. Jejich řidiči urážejí i zámky u závor, které lesáci na některých místech instalují.

Podobnou zkušenost má i lesní správce z Luhačovic Josef Zezula. „V okolí Březnice, Březůvek, Jaroslavic a Kudlova nám jezdí do lesa motokrosaři. Zjistili jsme, že je mezi nimi dokonce i jeden rakouský občan. Myslivci si na ně hodně stěžují. Ale už na ně máme ve spolupráci s policií tak trochu políčeno,“ uvedl Zezula.

Časté řádění čtveřice či pětice motorkářů registrují lesáci také ve Chřibech v části od Stupavy až po Buchlovice. „Poškozují les, ruší zvěř, ukázněným návštěvníkům lesa to znepříjemňuje život,“ poznamenal lesní správce Zálešák.

Vsetínskému lesnímu správci Josefu Dobešovi dělají vrásky na čele také motorové čtyřkolky, které si někteří lidé kupují a se kterými vyhledávají náročný horský terén. „Zatím proti nim nemáme zbraň,“ říká Dobeš. V terénu se objevují i technicky neschválené, podomácku vyrobené či dávno odhlášené stroje. A usedají na ně - opět v rozporu se zákonem - i mladíci, kterým je teprve deset či dvanáct let.

O problému motorových vozidel na lesních a polních cestách ví dobře i zlínští policisté. „Ale kontroly jsme zatím nedělali tak často a systematicky, není to pro nás jednoduché,“ připustil mluvčí Ivo Mitáček.

Většina policistů je odkázána na služební felicie. Ty se do některých lesních terénů vůbec nedostanou. Policejních motocyklů je málo a mužům zákona na nich chybí zázemí vybaveného policejního automobilu.

Mluvčí potvrdil, že stížností na vozidla v lesích teď na jaře přibývá. Objevují se včetně přesných registračních značek i na lince anonymního svědka. Podle Mitáčka je však zejména v mimopracovní době operativnější volat přímo na linku 158. Policisté z obvodních oddělení jsou schopni vyrazit do označeného území a například si počkat na neukázněného motoristu, až bude vyjíždět z účelové lesní komunikace na jejím opačném konci. Už řada motoristů na Zlínsku skončila jízdu lesem blokovou pokutou nebo přestupkovým řízením.

Policisté se chtějí ve spolupráci s mysliveckými sdruženími zaměřovat na kontroly lesních cest i v souvislosti s pytláctvím. V takovém případě má však řidič na krku hned trestní stíhání.

„Názor, že máme právo kontrolovat jen vozidla na běžných silnicích, je nesprávný. Patří nám veškeré veřejně přístupné pozemní komunikace kromě uzavřených (oplocených) soukromých pozemků a areálů, tedy i polní a lesní cesty,“ zdůrazňuje Ivo Mitáček. Tvrdí proto, že i všechna vozidla, která se po těchto cestách pohybují musí splňovat veškeré technické náležitosti a že jejich řidič musí mít k řízení předepsané oprávnění.

Ani na polní či lesní cestě tak podle výkladu zlínských policistů nesmí nikdo řídit vozidlo bez řidičského oprávnění, pod vlivem alkoholu nebo vozidlo, které nemá technickou kontrolu a není předepsaným způsobem registrováno. „To všechno ohrožuje bezpečnost lidí, kteří se na těchto cestách mohou pohybovat jako turisté nebo cyklisté. A vznikají při tom i dopravní nehody,“ uvedl policista.

„Všichni si budeme muset vytvořit při pohybu v lesích určitá pravidla a jejich dodržování tvrdě vyžadovat,“ soudí vedoucí odboru lesnické politiky Lesů ČR z Hradce Králové Jan Řezáč. Nevylučuje ani možnost, že budou některé části lesů v určitých obdobích roku zcela uzavřeny nejen pro motoristy, ale i pro cyklisty a pěší.

Tlak civilizace na přírodu je podle ekologů enormní. Pokud by člověk rezignoval na její ochranu, časem by za klidem a zdravým vzduchem už nebylo kam jít.

Vadí vám motorová vozidla na lesních cestách? - Hlasujte v anketě!

Havárie na lesní cestě

Zádveřice - Jízda neregistrovaným automobilem a bez řidičského oprávnění  po lesní cestě se začátkem května nevyplatila osmnáctiletému mladíkovi ze Zádveřic.
Jel automobilem Škoda 120 bez registračních značek po lesní cestě v blízkosti Zádveřic. Při rychlé jízdě se z vozidlem dostal mimo lesní cestu, havaroval a převrátil se s vozem přes střechu zpět na kola. Přitom jeho o rok starší spolujezdec utrpěl tržnou ránu na hlavě a zlomeninu klíční kosti. Vyšetřování prokázalo, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje. „Na elektronickém přístroji mu byla naměřena hodnota 1,33 promile. V případě prokázání viny muži hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok nebo zákaz činnosti,“ sdělil mluvčí policie Ivo Mitáček.

Viník havárie je policistům dobře znám z posledních týdnů, kdy byl v noci zadržen ve Fryštáku. U čerpací stanice zde s favoritem narazil do uzavřené železné brány. Muž nikdy nevlastnil řidičský průkaz.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz