Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I nevidomí se musí dál učit

  8:56aktualizováno  8:56
Praha - Trpěl zeleným zákalem. V pětadvaceti letech tak přišel o zrak úplně. Dnes třicetiletý Radek Seifert však nepatří mezi nevidomé, kteří jen čekají na svůj další osud. Snaží se žít a pomáhat ostatním nevidomým. "O svém životě jsem měl v mládí samozřejmě jinou představu. Vystudoval jsem střední odbornou školu, kde jsem se naučil ladit a opravovat klávesové nástroje. Nikdy jsem se ale této práci nevěnoval," vzpomíná.

Dva roky po škole se snažil se svou přítelkyní, se kterou chodil od šestnácti let, podnikat. Prodávali dětský textil. Zjistil však, že ani to není to, čemu by se chtěl věnovat.

"Od mládí mě zajímaly počítače. Zkusil jsem tedy štěstí na Českém vysokém učení technickém. Začal jsem tam pracovat, ale rok nato jsem úplně oslepl. Chtěl jsem práce nechat, byla to krize. Naštěstí se technické prostředky pro práci nevidomých značně zlepšovaly. A na škole nikdo neměl představu, jak nevidomé studenty podporovat," říká Seifert, který tu představu měl.

Spolu s kolegou založil na fakultě Centrum Tereza. Věnují se zde nevidomým studentům i absolventům. Ti se zde učí zacházet se speciálními počítači s hmatovým displejem, který pracuje s Brailleovým písmem a hlasovým přenosem.

Seifert také už tři roky pracuje v agentuře zabývající se elektronickým monitoringem médií a dělá manažera dodávajícího právě speciální sady počítačů.

"Před rokem jsem se rozhodl věnovat se osvětě nevidomých. Informace u nás jsou stále nedostatečné, problematické a nezáživně zpracované. I sami nevidomí by se měli o tuto problematiku více zajímat. Bohužel se stále většina z nich spokojuje s nízkým standardem života. Jsou pasivní a nesnaží se," tvrdí Radek Seifert.

Myslí si také, že společnost nevidomé lidi vnímá s jakýmsi neviditelným minusem. Podceňuje je. "Legislativně by nemělo být zajištěno automatické zaměstnávání nevidomých. Nutit někoho, aby jiného trpěl, nedělá nikdy dobrotu. Všichni handicapovaní si však musí uvědomit, že je třeba mít pevnou vůli a snažit se na sobě pracovat. Ne sedět tiše v koutě," říká Seifert.

Jako plus vidí, že po revoluci již není pro nevidomého člověka problémem studovat. Zpočátku podle jeho názoru převládala pozitivní diskriminace. Některé fakulty přijímaly každého handicapovaného i bez přijímacích zkoušek. To se naštěstí již změnilo. Přesto se přijímací řízení skládá pouze ze zkoušek ústních. I když i písemné jsou technicky možné. Bohužel problém je často v odborných znalostech profesorů, kteří s přístroji neumějí zacházet.

"Nejvíce studenty trápí literatura. Sehnat skripta v odpovídající podobě není zrovna nejjednodušší. I proto bych uvítal vyřešení základního problému. Tím je osobní asistence. Centrální databáze asistentů by mnohým postiženým pomohla," domnívá se.

Vláda však sociální koncepci neřeší. Na úřadech, kde mnozí nevidomí získají stoprocentní dotaci na počítač ve výši sto dvaceti tisíc, vyhrají ti s ostrými lokty. "Ti, kdo chtějí být důstojní a nebrečí, nic nedostanou. Vláda se však raději zabývá jinými tématy," konstatuje Seifert.

V Tereze mají padesát klientů, přicházejí další, spolupracují také na nejrůznějších projektech a pořádají výstavy. Osobní život však Radkovi Seifertovi příliš nevyšel. Po desetileté známosti se oženil, ale manželství vydrželo jen rok. Jeho volný čas tak často závisí na volném času přátel. "Rád sportuji, jezdím na kole a plavu. Láká mě také cestování. Na to ale sám být nemohu. Oslovuje mě i hudba. Dokonce jsem uvažoval, že se hrou na klavír budu živit. Z toho ale také sešlo. V poslední době se snažím pronikat také do politologie. Hodně čtu, především anglosaskou literaturu," svěřuje se Seifert, kterému se dva půldne v týdnu věnuje jeho osobní asistentka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Paroubek v Ostravě uspěl. Tamní ČSSD ho chce do Senátu

Bývalý český premiér Jiří Paroubek v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.tv. (5....

Bývalý premiér Jiří Paroubek by se mohl vrátit do vrcholné politiky. Ostravská ČSSD ve čtvrtek schválila, že právě jeho...

Hybridní hrozby? Nesmysly, které jste přednášela, řekl Babiš poslankyni SPD

Premiér Andrej Babiš při vystoupení na schůzi Sněmovny svolané 9. března v...

Andrej Babiš se při interpelacích opřel do poslankyně SPD Karly Maříkové. Premiéra v demisi se ptala, proč ministr...

Organizátoři Re:publiky čelí trestnímu oznámení. Kvůli citátu ze Švejka

Na Bělehrad! volá Josef Švejk, když ho paní Müllerová veze k odvodu....

Brněnský Festival Re:publika k výročí vzniku státu ještě nezačal a už musí organizátoři řešit trestní oznámení....

Najdete na iDNES.cz