Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I milionář občas musí počkat

  2:48aktualizováno  2:48
Trpělivost rozhodně nepatří k vlastnostem, které mě zdobí. Když mám na něco čekat déle než pět minut, zpravidla zjistím, že to nepotřebuju. Sixtinskou kapli, z níž bez ustání vytéká mnohasetmetrová lidská řeka, jsem z tohoto důvodu neviděl už třikrát.
První místo se nedává, ale bere.

První místo se nedává, ale bere.

Můj přítel, básník Jiří Kuběna, mne jako dvaadvacetiletého eléva učil, že "první místo se nedává, ale bere". Měl na mysli nepochybně slávu v poezii, nikoli předbíhání ve frontách, ale já už tehdy vytušil, že tohle pravidlo bude mít obecnější platnost.

Dokonce bych řekl, že ten, kdo dokáže trpělivě vystát dvouhodinovou frontu, nestane se boháčem, i kdyby na konci té fronty měl dostat šek na milion.

Vyjádřím to ještě drsněji: kdybych žil v Moskvě za časů perestrojky, stal by se ze mě snad dokonce abstinent. Kdoví, jestli s podobnou "netrpělivostí" svých mužiků tak trochu nepočítal i báťuška Gorbačov, když prosadil v zemi suchý zákon.

Ovšem Rusové, snad proto, že Rus je veliká a čas tam plyne o něco pomaleji než u nás v Evropě, prokázali trpělivost velkou měrou a vždy v pátek po práci, kdy bylo možné jednou za týden koupit omezené množství alkoholu, vytvořili po městě legendární "Gorbačovovy smyčky", čili mnohakilometrové, jako had se kroutící a stáčející fronty. Věřím, že po šesti hodinách čekání pak chutnal každý doušek mizerné vodky jako božská mana.

Kam až má paměť sahá, uvízl jsem v podobné pasti jen jednou... a nešlo přitom o alkohol! Šlo o takzvanou lékařskou péči, které je celkem běžně vystavován řadový občan tohoto státu. Já, kdyby kvůli ničemu jinému, tak pro svůj odpor k čekání, potřebuji péči nadstandardní a tu si také s pomocí peněz a lékařů z řad příbuzných a přátel, dokážu zjednat.

Tenkrát šlo ovšem o záležitost akutní, a tak jsem při návratu z Prahy do Brna sjel z dálnice už v Bohunicích a vyhledal pomoc na pohotovosti fakultní nemocnice. Sestra se chovala normálně, tedy neurvale, a nařídila mi, abych si na pana doktora počkal.

Ačkoli jsem byl v čekárně pouze já a moje přítelkyně (v ordinaci pak nebyl krom sestry vůbec nikdo), čekal jsem na pana doktora čtyřicet minut. Když dorazil, nemohlo být pochyb o tom, čemu se po celou tu dobu intenzivně věnoval: vyspával opici... a nepřál si u toho být rušen.

Ostatně, miláčkové, co je to čtyřicet minut proti věčnosti?! Samotné "vyšetření" pak proběhlo způsobem, který byl ponižující. Má přítelkyně, mimochodem taky z lékařské rodiny, vše slyšela pootevřenými dveřmi, a když jsem konečně vyšel ven, tak v čekárně plakala.

Jste-li ovšem netrpěliví jako já, nebudu vás dál unavovat snášením důkazů, že velká část našeho post-socialistického zdravotnictví se nenachází v ideálním stavu. Spíš se vám pokusit předat ještě něco, co mi došlo, když jsem přemýšlel o vlastní netrpělivosti a o schopnosti ostatních stát v dlouhých frontách.

Ono to totiž nějak musí souviset s křesťanstvím a mým zatraceným ateismem. Ježíš nabádá k trpělivosti a činí tak velmi rafinovaným způsobem. V podstatě bychom podle něj měli stát v (dosti dlouhé) frontě na posmrtný život, trpělivě a oddaně, asi jako když se stávala před Vánocemi fronta na mandarinky.

Jak jednou z fronty vystoupíte, vaše místo je jednou provždy ztraceno a musíte se zařadit zase na konec. Málokoho napadne, že by se na ty mandarinky prostě a jednoduše vys... Koneckonců, nic horšího, než že vám je těsně před nosem doprodají, se nemůže stát.

KDO JE MARTIN REINER

Martin Reiner (1964) se narodil a žije v Brně. Někdejší vydavatel (mimo jiné knih Michala Viewegha), dnes rentiér a spisovatel. Publikoval sedm knih, na podzim vyjde v nakladatelství Host jeho román Lucie a já.

Vydával časopis Neon (označovaný konkurencí za literární Playboy), organizoval festival Poezie bez hranic a přivedl do Česka slam poetry.

Problematice milionářství se až dosud systematicky nevěnoval.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz