Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I klábosení je formou duševní hygieny

aktualizováno 
Besedu o problémech stárnutí s profesory Cyrilem Höschlem (psychiatrie) a Václavem Pačesem (genetika) uspořádaly v pondělí večer na stanici Českého rozhlasu 2 - Praha redakce MF DNES a rozhlasové Studio 2010. Diskuse navazovala na článek Do penze v sedmdesáti a potom si užívat do stovky?, který vyšel v této příloze minulý pátek.
Praha redakce MF DNES a rozhlasové Studio 2010. Diskuse navazovala na článek Do penze v sedmdesáti a potom si užívat do stovky?, který vyšel v této příloze minulý pátek. V závěru odpovídali oba odborníci na dotazy posluchačů, z nichž dva vyjímáme.

Co to znamená aktivní psychologie, tělesná aktivita a výživa hlavně pro padesátiletého a sedmdesátiletého člověka? Ptal se pan Jerie z Mladé Boleslavi.

Cyril Höschl: Prevence není samospasitelná, ale může výrazně proměnit nebo zlepšit kvalitu života. Zdá se, že pro to máme dost důkazů v souvislosti s těmi negativními projevy stáří, jako je třeba zapomnětlivost. Nejúčinnější prevencí takového úpadku je duševní aktivita. Je celkem jedno, co děláme, ale musíme se každopádně nějak zaměstnávat. Třeba přípravou různých drobných překážek v podobě drobných hlavolamů, které musíme každý den řešit. Například si něco dáme na jiné místo než obvykle, a pak musíme zapnout nejvyšší míru pozornosti. Nezbytné je řešení drobných každodenních problémů stejně jako různé křížovky, poslouchání rádia, četba, šachy a nakonec i takové to normální sousedské klábosení. Tolik opovrhované klábosení po hospodách je určitou formou duševní hygieny, protože je to lepší než sedět doma a koukat do zdi. Právě určitá míra stereotypu je negativní třeba na některých domovech důchodců, kde není společenský život příliš rozvinut. Takže proměňovat si prostředí, proměňovat si obvyklý kolotoč a neustále mozek zaměstnávat, to je nejlepší forma mentální hygieny, která působí preventivně.

Co dnes víme o vlivu genetického zápisu na stárnutí organismu, zejména o vlivu mezer mezi geny? To byla otázka od pana Lustiga z Brna.

Václav Pačes: Lidský genom obsahuje pouze tři procenta genetických informací, o zbytku nevíme, k čemu slouží, proč je v sobě člověk a ostatní živočichové udržují. Na vyjasnění tohoto problému se intenzivně pracuje.

Cyril Höschl: Já si to zatím představuji jako takové smetí, které zůstává ve Windows po delším používání na hard disku počítače. Ty informace neustále bobtnají a přitom jsou nepoužitelné.

Václav Pačes: Dalo by se to tak říct, ale je to trošku proti Darwinově teorii. Kdybychom to vzali do důsledků, Darwin by asi řekl: "Když to není výhodné, tak se toho organismus postupně zbaví." Ale mně se zdá, že těch 97 procent genomu nějakou funkci mít bude.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Další z rubriky

V Paříži vyklidí nuzné stanové tábory, živoří v nich dva tisíce migrantů

Vyklízení improvizovaného uprchlického tábora na severu Paříže. (16. září 2016)

Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb nařídil ve středu policii, aby vyklidila nelegální stanové tábory v Paříži,...

Italským premiérem se stal neznámý právník. Loutka bez vlivu, tvrdí kritici

Giuseppe Conte doráží za prezidentem Sergiem Mattarellou (23. května 2018)

Italský prezident Sergio Mattarella ve středu jmenoval novým premiérem profesora práv a advokáta Giuseppa Conteho,...

Třicetiletý Američan se nechtěl odstěhovat od rodičů. Ti ho zažalovali

Newyorský soud nařídil třicetiletému Michaelu Rotondovi (vlevo), aby se...

Nepomohlo domlouvání ani formální výzvy, tak musel přijít na řadu soud. Newyorský manželský pár zažaloval svého...

Najdete na iDNES.cz