Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I hlídači parků bojují proti narkomanům

  8:32aktualizováno  8:32
Praha - Narkomani v městských parcích se již nijak neskrývají. Drogu si klidně aplikují za bílého dne před očima veřejnosti. Jejich počínání již natolik například pobouřilo návštěvníky parku v Heroldových sadech na Praze 10, že zavolali místní strážníky. Ti část narkomanů z parku vytlačili. "Podařilo se nám jich část z parku přesunout jinam, ale problém to samozřejmě nevyřeší," prohlásil Ludvík Klema, šéf strážníků Prahy 10.

"V Heroldových sadech jsou desítky narkomanů. Když mají absťák, tak si drogu aplikují klidně i před dětmi," dodal Klema.

Jeho lidé v těchto dnech začali spolupracovat s hlídači, kteří park po jeho nedávné obnově začali střežit. "Od hlídačů dostáváme informace, které jsme předtím neměli, protože přeci jenom před uniformou si narkoman drogu aplikovat nebo prodávat nedovolí," poznamenává Klema.

Strážníci potom vytipované narkomany neustále kontrolují. Tento způsob permanentního "obtěžování" volí i strážníci  na Praze 2, kde jsou drogy z celé metropole nejrozšířenější. "Musíme na to jít takovou oklikou. Můžeme těm lidem znepříjemňovat život neustálými kontrolami," řekl Hynek Svoboda, ředitel městské policie Prahy 2.

Případnou spolupráci s hlídači v parcích by uvítal i on. "Nějaký efekt by to asi mělo, ale obávám se, že drogová problematika na Praze 2 je natolik rozsáhlá, že je to celospolečenský problém," dodal Svoboda.

Městská police podle obou ředitelů nemůže narkomany z parků zcela vytlačit. Nemá k tomu totiž pravomoci. Jestliže jim například specialisté z národní protidrogové centrály řeknou, že činnost narkomanů a dealerů sledují, tak po několik týdnů či měsíců v parcích strážníci nikoho nekontrolují. Mohli by tak totiž narušit připravovaný zátah.

Takovou bedlivě sledovanou lokalitou se v poslední době staly právě Heroldovy sady. V přilehlých ulicích jsou varny na drogy, téměř každý týden domovní prohlídky, žije tam jednoduše romské etnikum, které se na obchodu s drogami nejvíce podílí," doplnil Klema.

Radnice Prahy 10 nechala tento park obnovit právě i kvůli výskytu narkomanů. "Je to nejúčinnější způsob. Narkomani si v kultivovaném prostředí nepřipadají tak doma jako dříve. Hlídač jim navíc neposkytne dostatek klidu na aplikaci drogy," míní šéf odboru životního prostředí Prahy 10 Vlastimil Malík. Dodal, že radnice plánuje noční uzávěry parku. V létě by mohl být otevřen do devíti hodin večer, v zimě zhruba do sedmi.

Heroldovy sady jsou však zatím jediným parkem, který je v tomto obvodě oplocen a hlídán. Vysvětlení je jednoduché - úřad na podobná opatření nemá dostatek peněz. "Počítáme s tím, že však oplotíme většinu dětských hřišť, protože narkomani se zdržují i tam," dodal Malík.

Hynek Svoboda, ředitel strážníků Prahy 2 však upozorňuje na fakt, že se narkomani nevyskytují jen v parcích. "Praha je jimi doslova zamořena. My jsme je například měli na Karlově náměstí. Potom se přesunuli na Palackého náměstí a u  I.P. Pavlova. V současnosti jsou na Tylově náměstí," vyjmenovává lokality, kde se lidé závislí na drogách nejčastěji objevují.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, když ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

Dospělí až v 25 letech. Ve světě neomezených možností se mladí hledají déle

Ilustrační snímek

Kdy se člověk stává dospělým? S překvapivou odpovědí na tuto otázku přišli autoři studie publikované v prestižním...

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

Najdete na iDNES.cz