Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I Hitler dělal deficity, ale věděl si rady

  1:03aktualizováno  1:03
Teď na konci léta, než usedneme do školních lavic, hodí se vzpomenout si na Hitlera. Ten taky kašlal na schodek státních financí. Počítal, že se to všechno jednou nějak udělá.

Bohaté slíbil Hitler přiskřípnout, chudým to rozdat. To se líbilo. Děti měly mléko zdarma a dělníci jeli zadarmo státní lodí až na Island, aby si odpočinuli. | foto: Archiv

Za prvních šest let vlády měl výdaje 101,5 miliardy marek. Vládní příjmy jen 62 miliard, protože nechtěl zvyšovat daně, aby nenaštval Němce. Ten schodek platil státními úvěry, které mu vymyslel dr. Schacht. Říkalo se jim Mefo-Wechsel.

Stála za tím fiktivní společnost Metallurgische Forschung GmbH (Metalurgický výzkum, s. r. o.), která Mefo-směnky vydávala. Deficitní financování státu na dluh tak zůstalo utajeno.

Dnešní politici by měli tento systém prozkoumat. Hodil by se. Měl za následek prudké snížení nezaměstnanosti a rozvoj skoro všeho. Hitlerův hospodářský zázrak byl pojem. Přinesl dálnice, sociální systém, rekreaci pro pracující, různé dávky a příplatky, lidový radiopřijímač, automobil Volkswagen, dávky v mateřství, nemocenskou a vyhlazovací válku proti celému světu, která málem vyhladila i Němce.

Ten poslední zisk ostatní výhody Hitlerova financování státu poněkud znehodnocuje, ale byl to zisk nezbytný. Jinak než válkou se financování Německa po šesti letech nacistické vlády už řešit nedalo. Hitler splnil, co slíbil. A neslíbil toho málo.

V předvolebním boji byl otcem Němců, prvním dělníkem, frontovým hrdinou. Zavedl mezi Němce solidaritu, sbíraly se staré šaty pro chudé, svetry na zimu, pracovat musel každý, zahaleče čekal trest, Židy taky.

Bohaté slíbil Hitler přiskřípnout, chudým to rozdat. To se líbilo. Děti měly mléko zdarma a dělníci jeli zadarmo státní lodí až na Island, aby si odpočinuli. Ceny zboží držel Hitler nízko. Nesnášel nemravné zisky.

Když se nějaký koncern začal rozcapovat, došlápl si na něj. Sebral mu zisky a dal je třeba penzistům. Prostě žádné byrokratické štráchy. Máme také před volbami, můžeme se inspirovat.

Důležité bylo, že Hitler měl poslání od Vyšší bytosti. Takové politiky máme také, ale zmiňují se o tom málo. Nevíme přesně, která bytost je pověřila.

Když mi dáte Německo na deset let, nepoznáte ho, sliboval Hitler. Slib splnil. V roce 1945 bylo Německo skutečně k nepoznání. Pozitivní bylo, že o státním dluhu už se nemluvilo. Zmizel jaksi v rozvalinách a vzhledem k tomu, co dalšího Hitler Němcům přinesl, zdál se ten dluh ve výši 63 procent státních příjmů celkem malicherný.

Navíc v roce 1945 nemělo Německo žádný státní příjem. Myslím, že nemělo ani výdaje. To mělo výhodu, že si všichni Němci byli konečně rovni. Než k tomuto vyrovnání státního dluhu došlo, mluvil Hitler s voliči řízně a ostře. Všichni ostatní politici byli blbci a nepřátelé státu, případně Židé nebo plutokrati z Ameriky anebo degenerovaní surrealisti, kteří měli kapavku a tak dál.

Hitler sám věděl všechno, na všechno měl lék ostrý jak šavle, dbal hlavně, aby se lid měl lépe, aby se mu dostalo spravedlnosti po zásluze, nejvíc ženám, dětem, penzistům. Odstranil zločince, zavedl pořádek kam se podíval.

Lidé ho milovali. Hitler sám miloval lid, vyjma těch nahoře vyjmenovaných. Bedlivě sledoval průzkumy obliby a vědecky pomocí intuice zjišťoval, co si lid přeje. To mu slíbil. Proto také drtivě vyhrával volby.

Později už volby nevyhrával, protože se žádné nekonaly. Kdyby se konaly, zas by je vyhrál. Hitler je zkrátka inspirativní postava. Finančník, ekonom, vojevůdce. V dnešní volební kampani by se jeho ostré a originální ideje náramně hodily. Však visí ve vzduchu.

Těch pár škarohlídů, co kuňkají o zadlužení státu, o rozpočtu, důchodech, zdravotnictví, by kopl do zadku. Odletěli by až do koncentráku, ti škůdci, kteří problémy neřeší, nýbrž dělají. Tak vzhůru do voleb. Nápadů je dost. Například: Ženám a dětem svetr zdarma! Nebo ostřejší: Cizinci patří do ciziny!Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz