Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I Evropa je ohrožena, varoval Bush

  0:28aktualizováno  0:28
Návštěva prezidenta USA George Bushe v Berlíně skončila. Zároveň vyvrcholily bouřlivé protiamerické protesty. Demonstranti zablokovali některé hlavní tepny. Po společné tiskové konferenci s kancléřem Gerhardem Schröderem přednesl Bush projev ve Spolkovém sněmu, v němž naléhal na jednotnost boje proti terorismu. Prezident, kterého nyní čekají v Moskvě, upozornil, že Evropa je ohrožena stejně jako USA.

Schröder a Bush jsou pro společný boj
Americký prezident George Bush a německý kancléř Gerhard Schröder potvrdili, že je nutné pokračovat ve společném boji proti terorismu.

"Naše generace čelí novým a závažným hrozbám namířeným proti svobodě, bezpečnosti našich lidí i samé civilizaci," řekl Budh

Podle Schrödera se oba státníci shodli, že je třeba prodloužit mandát mezinárodních mírových sil v Afghánistánu. Světové společenství musí dát přechodné vládě Hamída Karsáího možnost obnovit zemi vlastními silami, zdůraznil kancléř.
 
Bush řekl, že neexistuje žádný konkrétní plán útoku na Irák. Spojené státy tuto zemi obviňují, že vyvíjí jaderné, chemické a biologické zbraně.

Bushe vyprovázejí demonstrace
V době, kdy Bush začal přednášet svůj projev v neprodyšně uzavřené vládní čtvrti s vyloučením veřejnosti, v Berlíně někteří demonstranti zablokovali hlavní tepnu veřejné dopravy a železnice.

Na náměstí Alexanderplatz ve východní části města obsadili nadzemní dráhu spojující východní a západní část města.

"Bushi, jeď domů," stojí na transparentu, který demonstranti roztáhli. Vlaky musely zastavit před nádražím a policie zvažuje další postup.

Protestní transparent se pokusili rozvinout při Bushovu projevu také dosud neznámí demonstranti v parlamentním sále. Služba je okamžitě vyvedla. 

Glosa Martina Komárka: Eurousáma

Noční protesty ukončily až obušky a vodní děla
Zatímco americký prezident George Bush usínal v hotelu Adlon, v centru Berlína pokračovaly až do časného rána potyčky radikálních demonstrantů s policií. Na řadu přišly také obušky a vodní děla. Desítky mladíků pálily americké vlajky, házely kamení, klacky a lahve na husté šiky policistů. Zraněno bylo přes 40 těžkooděnců. Více než 50 lidí policie zadržela.

Ve středu navečer pochodovaly po bulváru Unter den Linden (Pod lipami) desítky tisíc demonstrantů, kteří pokojně protestovali proti americké politice ve světě i Bushovi samotnému.

Asi dvě až tři stovky agresivních účastníků pak začaly se soumrakem provokovat výtržnosti. Radikálové rozbíjeli výlohy obchodů a bank. Situaci se dařilo uklidňovat.

Když se ale demonstranté nechtěli rozejít, nasadila policie po půlnoci vodní děla. Několik lidí bylo zadrženo i zraněno, ale přesné počty zatím nejsou známy.

Americký prezident George Bush dorazil do Berlína ve středu po 20. hodině. Zhruba dvacetihodinová návštěva odstartuje jeho evropské turné.

Počáteční zmatky urovnala večeře
Organizátoři návštěvy amerického prezidenta George Bushe v Německu propadli ve středu večer panice, když na berlínském letišti Tegel přistálo prezidentské letadlo Air Force One o dvacet minut dříve a uvítací výbor nebyl na místě.

Kromě toho se z bezpečnostních důvodů na přistávací dráze objevilo více letadel a nikdo nevěděl, ve kterém Bush sedí. Usmívající se a mávající prezident ale nakonec deset minut po osmé vystoupil z letadla, sestoupil ze schůdků a vykročil po připraveném červeném koberci.

Prvním bodem jeho programu v německé metropoli byla večeře s kancléřem Gerhardem Schröderem v restauraci Tucher přímo u Braniborské brány. Kancléř a předseda sociální demokracie věnoval prominentnímu hostu bavorské kožené kalhoty s padacím mostem.

Podávala se polévka z braniborských říčních raků a vepřová oháňka se zázvorovou omáčkou a brambory. Zatímco Schröder si ještě objednal pečenou klobásu, Bush dostal po dlouhém letu chuť na jablečný závin se zmrzlinou.

Kolik stojí ochrana Bushe?

Ani ne 20hodinová návštěva Bushe v Berlíně bude stát podle odhadu policejních odborů téměř 15 milionů eur (asi 450 milionů Kč). Peníze si vyžádá policejní nasazení 10 tisíc policistů, z nichž šest tisíc jsou posily z jiných spolkových zemí.

Demonstranti se scházeli už vpodvečer
Na ústředním bulváru se začaly pestré řady odpůrců globalizace shromažďovat už vpodvečer. V davech nechyběli ekologičtí aktivisté, pacifisti, komunisti, anarchisti, Palestinci či Kurdové.

"Bush je pokrytec a lhář", "Ne válce", "Válka je teror" či "Slunce místo ropy" byla jen některá z hesel na transparentech, se kterými se demonstranti vydali na náměstí Alexanderplatz ve východní části města.

Častým motivem na plakátech, transparentech či v koších demonstrantů byl preclík. Před pár měsíci se totiž Bush ocitl na pár minut v bezvědomí; jak tvrdil, na vině byl právě preclík, který mu zaskočil.

V osmnáct hodin se nejen v Berlíně, ale i v dalších velkoměstech rozezněly ohlušující protestní bubny.

Amerického prezidenta však protesty proti politice USA z míry nevyvádí. "To je v pořádku, je demokracie," reagoval americký prezident pro německou televizi ARD.

Berlín zažívá policejní manévry
Na deset tisíc policistů se snaží aktivistům různých směrů zabránit v násilí. Bushův berlínský pobyt je začátkem šestidenní cesty po Evropě, kterou už putuje i jeho žena Laura (Bushová odletěla podporovat manžela - čtěte ZDE). Šéf Bílého domu zamíří i do Ruska, Francie a Itálie.

Do Berlína se už stáhly policejní jednotky z celé země. Jde o největší manévry německé policie, jaké kdy provázely návštěvu zahraničního státníka.

Centrum ovládá strach z násilných protestů radikálních demonstrantů. Aktivisté nejrůznějších směrů plánují asi dvě stovky protestů.

Budeme potřebovat štěstí, říká policista
Ve čtvrtek se pro automobilový provoz i chodce uzavře okolí hotelu Adlon, přilehlé Braniborské brány, kancléřství a Říšského sněmu, kde Bush před odletem do Moskvy promluví.

"Budeme potřebovat velký kus štěstí, abychom dvacetihodinovou Bushovu návštěvu ve zdraví přežili," řekl jeden z policistů, kteří už týdny návštěvu šéfa USA připravují.

Americký prezident George Bush letí do Evropy, aby v rámci cesty po několika zemích Evropské unie získal podporu pro boj USA proti terorismu.

Významným mezníkem se má stát rovněž jeho návštěva Ruska, kde společně se svým ruským partnerem v pátek podepíše novou rusko-americkou smlouvu o kontrole jaderného zbrojení.

BUSH V BERLÍNĚ

George Bush stráví v Berlíně 20 hodin. Setká se s nejvyššími německými představiteli, včetně kancléře Schrödera. Ve čtvrtek odpoledne promluví v parlamentu.

Protesty začaly v úterý
Už den před Bushovým příletem zaplnilo berlínské ulice na dvacet tisíc lidí protestujících proti vojenské politice USA. Protiváleční a antiglobalističtí aktivisté odmítají protiteroristické akce v Afghánistánu a vadí jim i americká politika na Blízkém východě.

Několik průvodů se sešlo na třídě Unter den Linden nedaleko hotelu Adlon, kde se Bush ve středu na jednu noc ubytuje. Na jednom z pódií pořádali mírnou demonstraci vládní Zelení ministra zahraničí Joschky Fischera. Radikální pacifisté jim ale záměr překazili a nadávali jim do pokrytců a zrádců pacifistické a ekologické politiky.

Zatímco organizátoři úterních protestů vyzývali k poklidnému průběhu demonstrací, radikální levice na internetu mobilizovala za pomoci obrázků hořících barikád a létajícího kamení. Nakonec se ale obavy nesplnily a mnohatisícové demonstrace proběhly v relativním klidu.

Pouze spolupředsedkyni strany Claudii Rothovou někdo polil limonádou. Sám Fischer v úterý vyjádřil pro pokojné protesty pochopení. Varoval ale zároveň proti zpochybňování USA jako pilíře míru 21. století.

PRVNÍ DÁMA USA V EVROPĚ

Bushová vysílala ze Svobodné Evropy

Schröder: Tvrdě zakročíme
Amerického prezidenta bude v ulicích ochraňovat na deset tisíc strážců pořádku. S Bushem přijede dalších 600 agentů. Kancléř Schröder upozornil, že policie tvrdě zakročí proti jakémukoli násilí.

Proti hlavě Bílého domu šikují řady radikální, anarchistické i neonacistická skupiny. Hrozí masovými výtržnostmi a přes internet zvou i aktivisty ze zahraničí. Těm slibují v narážce na loňský italský summit skupiny G8 "další Janov".

Policejní mluvčí Carsten Gräfe řekl, že ochránci pořádku očekávají desetitisíce demonstrantů, mezi nimiž budou asi dva tisíce levicových radikálů, kteří se nevyhýbají násilí. Ti naposledy na 1. máje drancovali obchody, podpalovali auta a vyvolávali potyčky s pořádkovými silami.

List Berliner Morgenpost například napsal, že při návštěvě mají být terčem jejich útoků americké provozovny fast-food v odlehlých berlínských čtvrtích. To by mělo dostat policii z centra.

"Policie je připravena," řekl Gräfe v televizi ARD. "Budeme v maximální pohotovosti, takže americkému státnímu hostu nebude hrozit žádné nebezpečí." 

Francouzský tisk: Západ Bushe vřele nepřivítá

V západní Evropě George Bushe nečeká přehnaně vřelé uvítání. Při cestě po "starém kontinentě" ho spojenci přijmou s určitou nedůvěrou a obavami, píše středeční francouzský deník Le Figaro.

"Je to zdánlivý paradox: prezident USA bude v Moskvě přivítán jako přítel s otevřenou náručí, zatímco jej vypískávají demonstranti v ulicích Berlína a svými spojenci v Paříži a Římě nebude přivítán příliš vřele," píše i levicový deník Libération.

Zatímco v Moskvě podepíše Bush se svým protějškem Putinem dohodu o snížení jaderného arzenálu, v západní Evropě se bude snažit ujistit své partnery o "transatlantické vazbě", píše Le Figaro.

Protiamerické demonstrace se dají čekat také v Paříži, a to například kvůli avizované úterní popravě 17letého Texasana Napoleona Beazleyho. Tu už odsoudila i Evropská unie. Během jednání zřejmě dojde i na jiná sporná témata, jako jsou postup v Iráku a konflikt mezi Izraelci a Palestinci. 

Den před příjezdem prezidenta USA se v Berlíně vydaly desítky tisíc lidí demonstrovat proti vojenské politice Spojených států. Do města se stahují policejní jednotky z celé země. Protiváleční a antiglobalističtí aktivitsté odmítají protiteroristické akce v Afghánistánu či americkou politiku na Blízkém východě (21. května 2002).

Den před příjezdem prezidenta USA se v Berlíně vydaly desítky tisíc lidí demonstrovat proti vojenské politice Spojených států. Do města se stahují policejní jednotky z celé země. Protiváleční a antiglobalističtí aktivitsté odmítají protiteroristické akce v Afghánistánu či americkou politiku na Blízkém východě (21. května 2002).

Americký prezident George Bush dorazil do Berlína a zahájil tak šestidenní evropské turné. (22. května 2002)

Německý kancléř Gerhard Schröder (vpravo) zavedl amerického prezidenta George Bushe (druhý zprava) do berlínské restaurace Theodor Tucher. Státníci si tu pochutnali na eintopfu z braniborských říčních raků. (22. května 2002)

Americký prezident George Bush dorazil do Berlína. Zhruba dvacetihodinová návštěva startuje jeho evropské turné. Ve městě panují zvýšená bezpečností opatření. Po Bushově příletu se odehrály potyčky radikálů s policií (22. května 2002).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Teroristé chystali atentát v Petrohradu, Rusové ho zmařili díky CIA

Ruské bezpečnostní složky zatkly teroristickou skupinu, která chystala atentáty...

Teroristé plánovali útok na Kazaňskou katedrálu a další místa v Petrohradu. S odvoláním na Kreml o tom v neděli...

Austrálie má za sebou první svatby homosexuálních párů

(Ilustrační snímek)

První homosexuální manželský pár v Austrálii v sobotu utvořily 31letá Lauren Priceová a 29letá Amy Lakerová ze Sydney....

V anglickém Birminghamu v noci bouralo šest aut, zemřelo šest lidí

Při hromadné nehodě v Birminghamu zahynulo šest lidí (17.12.2017)

Při hromadné nehodě v anglickém Birminghamu zemřelo v noci na neděli celkem šest lidí. Další utrpěli zranění, přičemž...Najdete na iDNES.cz