Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I Česko má strach - rozšířilo zákaz dovozu skotu

  11:34aktualizováno  11:34
Teprve po několika týdnech, během nichž země Evropské unie panikaří z nemoci šílených krav, se rozhodli čeští veterináři zakázat dovoz hovězího skotu ze všech zemí, kde se nákaza objevila. Dosavadní omezení dovozu se tak rozšířil z Velké Británie, Francie a Portugalska na Belgii, Dánsko, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko, Německo a Španělsko. Z ostatních zemí lze dovážet i nadále.
Nemoc šílených krav - obávaný zabiják
Nová lidská choroba, varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, se objevila ve Velké Británii před pěti lety. Tato nemoc je spojena s nemocí šílených krav, označovanou jako BSE (bovinní spongiformní encefalopatie). Člověk se jí může nakazit konzumací masa nakaženého hovězího dobytka. V Británii podlehlo této nemoci, napadající lidský mozek, už sedmdesát lidí. Podle některých odhadů by do roku 2040 tato nevyléčitelná choroba mohla postihnout až 136 tisíc lidí.

Evropa pod klatbou nemoci šílených krav
- více ZDE -

"Zákaz se nevztahuje na Itálii, Řecko, Finsko, Rakousko a Švédsko. Česká státní veterinární správa veterinárním autoritám těchto zemí stále důvěřuje," uvedl mluvčí Státní veterinární zprávy Josef Duben. Rozhodnutí omezit dovoz hovězího masa padlo po konzultacích s ministrem zemědělství Janem Fenclem.

Evropská komise ve středu navrhla, aby produkty z hovězího dobytka staršího 30 měsíců byly vyřazeny z potravinového řetězce v případě, že se tato zvířata nepodrobila testům na tzv. nemoc šílených krav. Panika, která se začala šířit v evropských zemích poté, co se před několika měsíci ve Francii nakazilo několik lidí, vedla v řadě zemí k prudkému poklesu spotřeby hovězího masa a k různým opatřením včetně zákazu veškerého dovozu hovězího masa. V Německu odmítá konzumaci hovězího masa třetina obyvatelstva.

České úřady jsou opatrné
Zákaz dovozu skotu, hovězího masa a masokostní moučky se rodil postupně.

Nejprve Česká státní veterinární správa zakázala těchto produktů jen z Francie a Portugalska.  Obdobný zákaz dovozu z Velké Británie a Švýcarska platí od roku 1994.

Ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský tvrdí, že v České ani Slovenské republice nikdo lidskou variantou nemoci šílených krav, známé pod zkratkou BSE, neonemocněl.

Onemocnění vyvolává poruchy nervové činnosti a končí celkovou paralýzou organismu. Nemoc ničí mozkovou tkáň, která se po čase začne podobat staré houbě.

BSE vzniká po požití masa nemocného skotu. Horejšovský odmítl i možnost nakažení dovezeným masem nebo masem z tuzemského skotu vykrmeného krmnými směsmi s dovezenou masokostní moučkou. "Zkrmování mouček skotu zakázala Státní veterinární správa již v roce 1991. Následně stanovila vyhláška ministerstva zemědělství závazné receptury krmných směsí pro skot a masokostní moučka v nich není," dodal Holejšovský.

Od ledna do září vyvezly státy EU do Česka celkem 316 tun živého skotu, z toho 4,6 tuny z Francie. Hovězího masa vyvezla unie dohromady 3101 tun, přičemž z Francie nevyvezla žádné maso. Portugalsko v uvedeném období nevyvezlo do České republiky ani skot ani jeho maso. Kostní moučky bylo do dovezeno 31.084 tun. Původem z Francie bylo 1403 tun.

Jak se panika projevuje
Letos bylo ve Francii zjištěno téměř sto případů krav nakažených BSE, loni jich bylo jen 30. Tento počet vzrostlk poté, co vláda začala v červnu sérii testů k určení rozšíření nemoci mezi asi 21 miliony kusů skotu.

Nynější krize kolem BSE začala ve Francii asi před měsícem, kdy se zjistilo, že se do distribuce dostalo maso ze stáda, v němž onemocněla jedna kráva.

Tlak veřejného mínění vedl i k zákazu používání hovězího v řadě školních jídelen a k  zakázu krmení skotu, prasat, drůbeže a ryb živočišnou moučekou.

Strach posilují zprávy o nakažení ovcí a zjištění o přenosu BSE krví. Podle týdeníku Focus platí pro ty, kteří žili delší čas ve Francii, zákaz darovat krev. Podobný zákaz už platí pro dárce krve, kteří žili v letech 1980-1996 delší dobu než šest měsíců ve Velké Británii. Obdobně postupuje už několik měsíců i švýcarský Červený kříž.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz