Slovenský premiér Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico | foto: Reuters

Hymna dvakrát do roka školákům stačí, rozhodl slovenský parlament

  • 37
Na slovenských školách bude znít hymna jen dvakrát do roka. Tamním parlamentem prošel vládní návrh vlasteneckého zákona, který zmírnil normu Slovenské národní strany. Tu zákonodárcům vrátil prezident Ivan Gašparovič a poslanci ji dnes definitivně odmítli.

Premiér a lídr slovenské vládní strany Smer Robert Fico ve své novele zákona o vlastenectví a státních symbolech počítá s hymnou stejně jako Ján Slota. Podle něj by ale ve školách měla zaznívat jen na začátku a na konci školního roku, a ne každé pondělí před zahájením vyučování, jak navrhuje Slotova populistická Slovenská národní strana.

Současně musí školy na vhodném místě umístit státní vlajku, text státní hymny a preambuli slovenské ústavy. V návrhu se mluví také o předmětu výchova k vlastenectví, který by měl být součástí všech stupňů slovenského vzdělávacího systému.

Zákon, který poslanci přijali osmdesáti hlasy ve zrychleném čtení, by měl vstoupit v účinnost v září.

Návrh podpořili i poslanci SNS

Přijetí vládního návrhu zákona, který v pondělí premiér Robert Fico nečekaně představil, vyvolal spor mezi premiérem a koaliční SNS. (Fico přišel s vlastním zákonem o vlastenectví: Hymnu ano, ale méně)

Nacionalisté se spojili s opozicí a zablokovali hlasování o programu parlamentní schůze. Po kuloárových jednáních předseda SNS Ján Slota po poledni oznámil, že jeho strana blokádu končí a podpoří vládní návrh zákona. "Ve výsledku nám záleží na tom, aby byl vlastenecký zákon, respektive zákon o státních symbolech, přijat," řekl podle serveru SME.sk na tiskové konferenci.

"Na hlasování samozřejmě budeme a necháme na našich poslancích, aby prostě hlasovali podle svého vědomí a svědomí," dodal.

Slotův návrh neprošel

Parlament se dnes ale zabýval také původním návrhem koaliční SNS. Jednou už jej zákonodárci schválili, prezident Gašparovič ho ale vrátil s připomínkou. Dnes už ale návrh parlamentem neprošel, hlasovalo pro něj jen 29 z 89 přítomných poslanců.

Několik desítek lidí protestovalo před slovenským parlamentem proti projednávanému zákonu na podporu vlastenectví. (27. dubna 2010)

Původně zamýšlený vlastenecký zákon vyvolal protesty slovenských liberálních organizací a studentů, negativní ohlasy vzbudil i v zahraničí. Také dnes podle televize TA3 proti přijetí normy demonstrovali lidé především v řadě jihoslovenských měst a obcí, kde žije početná maďarská menšina. Před parlamentem také protestovala asi stovka studentů a několik občanských aktivistů, napsala ČTK.

Odpůrci odmítají nařizované vlastenectví. To by se podle nich mělo budovat přirozeným způsobem. Podle v pondělí zveřejněného průzkumu společnosti TNS SK nepovažuje novou normu za potřebnou téměř třetina oslovených obyvatel Slovenska.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video