Hygienik: Zničte jídlo z povodní!

  • 8
Pražské Výstaviště, Petrovice na Ústecku, Kralupy nad Vltavou či některé restaurace na pražské Kampě - to jsou jen některá místa, kde se obchodníci snaží zachránit po povodních potraviny či oblečení ze zatopených skladů. Zákazníci, kteří by si takové zboží koupili, se však mohou nakazit nebezpečnými infekcemi nebo onemocnět těžkými průjmy. Podobných případů se objevuje čím dál více.

Motiv firem je zřejmý: vyjít ze záplav s co nejmenšími ztrátami, byť tím ohrožují zdraví lidí. I když například zemědělská a potravinářská inspekce vydala vyhlášku o přísném zákazu prodeje potravin, které přišly do styku s vodou se značným obsahem škodlivin chemikáliemi počínaje a fekáliemi či mršinami konče.

Hlavní hygienik České republiky Michael Vít potvrdil, že se dohodl s potravinářskou inspekcí na tom, aby supermarkety či obchody, které měly zatopeny například i konzervy, tyto potraviny zlikvidovaly. "Důvod je prostý: velkoobchody nemohou prohlédnout každou konzervu, zda není poškozena," vysvětluje Vít.

Poněkud měkčí stanovisko zaujímá náměstek ministryně zdravotnictví k rodinným zásobám. Radí, že pokud byly hermeticky uzavřené, tak je nutné je omýt saponátem, pečlivě vydezinfikovat a teprve potom otevřít. "Je zde i menší nebezpečí rozšíření nákazy. Mé zásoby ohrožují jen mne. Zatímco zaplavené zásoby supermarketu stovky a tisíce lidí," dodává náměstek.

Zdravotní potíže však mohou mít i lidé, kteří si koupí šaty ze zaplavených velkoskladů. I vyprané oděvy, které trhovci nabízejí například ve Hřensku, mohou totiž kupujícím přivodit nebezpečný ekzém. "Radíme lidem, aby své šaty důkladně vyprali, vyvařili a minimálně půl hodiny dezinfikovali. A to prodejci nejsou schopni zajistit. Doporučuji tedy vyhodit i šaty," říká Vít.

Obchodníkům, kteří zákaz poruší, hrozí podle Martina Hádka z policejního prezidia až dva roky vězení za ohrožování lidí závadnými potravinami. V případě zdravotní újmy či smrti kupujícího se trest zvyšuje až na pět let.

Zabahněné láhve alkoholu omývali například někteří restauratéři na pražské Kampě, na Výstavišti myli stánkaři PET lahve s limonádou. Hygienici proto varují před potravinami s podezřele nízkými cenami. Potravinářská inspekce například zjistila, že v Petrovicích na Ústecku bylo k mání pivo a limonády v PET lahvích. Prodavači mohou být potrestáni až dvouletým vězením.

V Brandově na Mostecku omývají trhovci trpaslíky, perou trička i koženkové peněženky. "Co se dá, to vysušíme a vypereme," říká majitel tržnice. O reálné hrozbě zdravotních potíží zákazníků neuvažuje.

Obchodníky, kteří omývají potraviny či perou oděvy a znovu je nabízejí, nemohou podle náměstka ministryně zdravotnictví Michaela Víta uhlídat ani dva a půl tisíce hygieniků. "Zatím tedy alespoň obcházíme místa společného stravování a prověřujeme, zda jsou z hygienického hlediska v pořádku."

Například v Praze už hygienici prověřili čtyřiadevadesát hospod a restaurací. "Ty už jsou relativně bez závad," míní Vít. Uznává nicméně námitku, že zákazník má právo předem vědět, která restaurace je "čistá". "To je zajímavá myšlenka. Asi to uděláme. Seznam prověřených restaurací zveřejníme na našich internetových stránkách anebo si náš certifikát podnikatel může vyvěsit vedle vchodu," zvažuje hygienik.

"Když o tom přemýšlím, asi obchodní inspekci navrhnu, aby i ona - stejně jako ta potravinářská - zakázala prodej oděvů ze zaplavených oblastí," dodává Vít. Proti nabídce van, dřezů či lehátek z prodejen pro kutily nemá naopak námitek, pokud jsou pečlivě omyty a vydezinfikovány. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video