Hygienik: Salát i kobliha jsou stejné riziko

  • 50
Ministerstvo zdravotnictví by mělo v nejbližších dnech na tři měsíce pozastavit platnost hygienické vyhlášky. Norma zakazuje od 6. srpna v samoobsluhách volný prodej porcovaného chleba a plněného pečiva, například koblih.

Že by se však měla vyhláška změnit, a umožnit tak návrat k tradičnímu prodeji nebaleného chleba, hlavní hygienik České republiky Michael Vít důrazně odmítá. Přísnost při prodeji pečiva nebo nabírání zeleninových salátů je podle něj na místě. Samoobslužný prodej považuje v obou případech za příliš rizikový.

Ministerstvo zdravotnictví opakovaně hájilo vyhlášku tím, že je správná. Proč teď připravujete pozastavení její platnosti?
Zvedla se proti ní vlna nevole, protože spotřebitelé si to vysvětlili tak, že kvůli opatřením, která nařizuje stát, bude pečivo dražší.

Uvažujete tedy o změnách ve vyhlášce, které by zmírnily její přísnost?
Ne, s něčím takovým se prostě nepočítá.

Co tedy má dočasná neplatnost vyhlášky vyřešit?
Jednal jsem se svazy spotřebitelů, svazem obchodu i ministerstvy a nikdo neměl proti ustanovením vyhlášky žádné výhrady. Jediná připomínka byla, že se obchodníci nestihnou tak rychle novým podmínkám prodeje přizpůsobit. Tři měsíce jsou dostatečně dlouhá doba na to, aby mohly vzniknout malé specializované prodejny pečiva a aby obchodníci mohli v samoobsluhách zřídit potřebné pulty s obsluhou.

Proč se nemůžete vrátit ke stavu před touto vyhláškou, kdy se půlky a čtvrtky chleba mohly volně prodávat?
Cíl a smysl vyhlášky je chránit zdraví spotřebitele.

Pět let či týdnů, to ministryně nerozlišuje

Ministryně zdravotnictví Marie Součková ostře brání novou vyhlášku svého úřadu, která od srpna zakazuje samoobslužný prodej nebalených koblih. Tak přísný režim platí podle ní v domácích obchodech už pět let.

Jenže text předchozí vyhlášky podle pracovníků České zemědělské a potravinářské inspekce prodej nebaleného pečiva povoloval. Mluvčí Součkové Mario Böhme se nyní snaží neznalost ministryně diplomaticky urovnat.

"Tady došlo k určitému posunu ve vyjádření. Paní ministryně chtěla zdůraznit ty absolutně nové úpravy, které vyhláška řeší, například bezkontaktní vodovodní baterie," uvedl mluvčí.

Můžete konkrétně doložit, jak jídlo ohrožuje zdraví lidí?
Ročně evidujeme asi sedmdesát tisíc alimentárních nákaz, což jsou nákazy z kontaminovaných potravin.

Z jakých potravin se lidé nejčastěji nakazí?
Nejvíc nákaz pochází z lahůdkářského sortimentu, dále z cukrářského zboží a ze společného stravování.

Podle těchto údajů však prodej nebaleného pečiva v samoobsluhách tak nebezpečný není.
Od kolegů ze Spojených států máme k dispozici údaje, že u nich více než třetina nákaz z potravin má původ právě v samoobsluhách z nechráněných zeleninových barů. Tam si lidé totiž k zelenině přidávají různé dresinky a majonézy.

Proč tedy v české vyhlášce nerozdělíte opatření zvlášť pro zeleninové bary a zvlášť pro prodej chleba a plněného pečiva?
Vždyť ve vyhlášce to rozdělené je.

Ale vyhláška je na zeleninu i pečivo stejně přísná. A vámi citované údaje ze Spojených států o nákazách z pečiva nic neříkají.
To je obtížné takhle říci. Zdobené pečivo má díky cukru, vlhkosti a teplotě dobré podmínky pro množení bakterií. Musíme chránit zákazníky před rizikem nákazy.

Odkdy pozastavíte platnost vyhlášky?
Požádal jsem ministryni zdravotnictví Marii Součkovou, aby se na tom dohodla s ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Tříměsíční odklad platnosti by měl začít co nejdříve. 

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video