Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hygienici začali testovat klíšťata, infekce se zatím nešíří

  13:23aktualizováno  13:23
Po dlouhé zimě se začínají objevovat klíšťata. Hygienici provedli první sběr a nyní testují, nakolik jsou infikovaná. Zatímco loni zaznamenávali první případy lymské boreliózy a encefalitidy už na začátku dubna, letos zatím klíšťata lidi netrápí. Může za to studené počasí i tužší zima.

Nasáté klíště na lidské kůži. | foto: shutterstock.com

Národní referenční laboratoř sbírala první vzorky klíšťat na přelomu března a dubna v Praze, Středočeském kraji a na Pardubicku. "Ze stovky testovaných klíšťat nebylo narozdíl od předešlého roku ani jedno infikováno," informovala vedoucí laboratoře pro lymskou boreliózu Dagmar Hulínská.

NOVÁ ZBRAŇ PROTI KLÍŠŤATŮM

Ondřej Hajduška a jeho kolegové z Parazitologického ústavu Akademie věd objevili dosud neznámou bílkovinu, kterou pojmenovali feritin 2. Protein je důležitý pro přenos železa v klíštěti. Vědci mají za to, že potlačením feritinu 2 došlo k omezení schopnosti klíšťat sát na hostiteli. Více než polovina klíšťat navíc během sání krve zahynula.
Nově objevená látka je tak slibným kandidátem na účinnou "protiklíštěcí" vakcínu.

Podle ní klíšťata i během delší a tužší zimy bez problémů přežila, jejich počty sice nejsou nijak ohromující, ale ani nízké. Hygienikům se povedlo nasbírat samce, samice i nymfy (larvy).

"Podmínky pro přežití neměla klíšťata špatné. Zimy přežívají v norách hlodavců hluboko pod zemí, kde jim nevadí sníh a kde jsou chráněna i proti tuhému mrazu. Takové podmínky navíc nedávají šanci plísním, které klíšťata nesnesou," dodala Hulínská.

Infikovaných klíšťat není tolik jako loni pravděpodobně kvůli dlouhé a tuhé zimě. "Zřejmě kvůli tomu v klíšťatech infekce nepřežila," říká Hulínská.

Ani v laboratoři Protean, která sídlí v jižních Čechách, zatím infikované klíště neobjevili. "Nemůžeme z toho ale nic usuzovat, jsme totiž teprve na začátku sezóny. Testovali jsme deset klíšťat, ani jedno z nich nebylo infikováno sledovanými nemocemi," uvedla vedoucí laboratoře Miroslava Burýšková.

Hygienici na Zlínsku zatím kvůli chladnějšímu počasí s takzvaným vlajkováním, tedy sběrem klíšťat, nezačali. Výskyt klíšťat ale zaznamenali už během několikadenního oteplení v únoru a březnu.


Výskyt klíšťat přenášejících lymskou boreliózu. Mapky s výskytem nakažených klíšťat vychází z dat laboratoře Protean nasbíraných v letech 2006 až 2009.

"K dnešnímu dni evidujeme zatím 10 případů lymské boreliózy, jedná se ovšem většinou o chronická onemocnění, která souvisejí s nákazou v loňském roce," informovala vedoucí protiepidemického odboru hygienické stanice ve Zlíně Hana Tkadlecová s tím, že encefalitidou ještě nikdo nakažen nebyl.

Vše se změní s počasím

Odborníci se ale shodují, že infekce mohou přijít kdykoliv. "Klíšťata je přebírají z ptáků a drobných hlodavců, samičky je přenášejí na svá vajíčka. Infekce se tedy může projevit po nasání klíšťat. Zatím také nebylo dostatečně teplo a lidi to ještě tolik netáhne do přírody," dodala Burýšková.


Výskyt klíšťat přenášejících encefalitidu (2006-2009). Jedná se o historicky první statistickou analýzu klíšťat vyjmutých z kůže lidí na území celé ČR.

Situace by se podle předpovědi do konce dubna, kdy má přetrvávat chladnější počasí, neměla radikálně změnit.

Aktivitu klíšťat sleduje Státní zdravotní ústav společně s Českým hydrometeorologickým ústavem podle aktuální teploty vzduchu a vlhkosti. Na uplynulý víkend vyhlásili odborníci druhý stupeň z pěti, tedy jen mírné riziko napadení člověka. Proto pro pobyt venku doporučují použít repelent, nesedat a nelehat v porostech a večer a ráno se prohlédnout.

CO OVLIVŇUJE POČET KLÍŠŤAT

Vliv na infekčnost klíšťat nelze podle parazitologa Jana Votýpky z Karlovy univerzity zatím přesně určit. "Infekce má vliv i na klíště, které onemocní stejně jako člověk. Dlouhá a tuhá zima je tedy může, ale také nemusí, vyčerpat a ovlivnit tak počet infikovaných klíšťat na jaře," míní. Záleží však také, kolik infikovaných klíšťat vydrželo do konce sezony.
Klíšťata žijí asi 2 až 3 roky. "Na podzim se většinou nasají, odpadnou z hostitele a přečkají zimu, poté se znovu nasají. Pokud zima trvá dlouho a je tuhá, může počet klíšťat zredukovat," dodal Votýpka.
V poslední době se v souvislosti s oteplením klimatu klíšťata objevují i ve vyšších nadmořských výškách. Ideální jsou pro ně teplé a vlhké dny a vyšší bylinná nebo nižší dřevinná vegetace. Klíšťata se vyskytují ve výšce jeden až dva metry, většinou v okolí lesů u vodních toků a na mezích.

NAKAŽENÁ KLÍŠŤATA A NEMOCI

V roce 2009 onemocnělo encefalitidou 816 lidí, v roce 2008 - 238 lidí, v roce 2007 - 205 lidí, v roce 2006 - 184 lidí, v roce 2005 - 137 lidí.
Nejvíce zasažené oblasti:
Okolí Českého Krumlova, Českých Budějovic, Strakonic, Jindřichova Hradce, Tábora, Písku, Klatov, Plzně, Praha a okolí, Příbramsko, Benešovsko, Královéhradecko, okolí Ústí nad Labem, Děčín, Opava, Šumperk, Jeseník, Prostějov, Ostrava, Olomouc, Brno a jejich okolí, Žďársko, Blansko, Znojemsko, Třebíčsko, Jihlavsko.

V roce 2009 onemocnělo lymskou boreliózou 3 863 lidí, v roce 2008 - 1 663 lidí, v roce 2007 - 1 493 lidí, v roce 2006 - 1 255 lidí, v roce 2005 - 1 166 lidí. Nemoc nemá svá ohniska

Zdroj: EpidatHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz