Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hygienici rozjeli houbové zkoušky

  16:12aktualizováno  16:12
Odborníci z Krajské hygienické stanice v Brně začali testovat, jak mají houbaři nastudovaného Smotlachu. Nezkoušejí ovšem každého, kdo vyráží s košíkem do lesa. Od loňska musí mít osvědčení o mykologických znalostech každý, kdo nasbírané houby prodává. Kromě zkoušky musí také dobře vidět a mít čistý rejstřík.

Několik klasických houbařů, pár pěstitelů a hrstka pracovníků, jejichž povolání je spjato s houbami v potravinářství. Celkem jedenáct lidí se sešlo v hygienické stanici, aby si odbyli zkoušku ze znalosti hub.

"Požadavky jsou různorodé. Přicházejí lidé, kteří chtějí osvědčení jen na hřib dubový a smrkový, nic jiného je nezajímá. Většina chce získat povolení na deset až patnáct nejpopulárnějších druhů," uvedl Vladimír Antonín z odborné komise.

"Máme tady člověka, který je tady potřetí a přišel si doplnit prakticky celý repertoár více než padesáti druhů hub, které jsou ve vyhlášce," dodal mykolog z Moravského zemského muzea. Úroveň znalostí je podle něj vysoká.

"Co si vyberou, to ovládají velmi dobře, i když se objevily výjimky. Asi ve dvou případech jsme museli ze seznamu, který si houbař napsal, nějaký druh škrtnout. Neměl o něm kvalitní znalosti, proto ho nesmí prodávat," podotkl Antonín.

PRODEJ HUB V ZÁKONĚ
Prodej hub upravila novela zákona o potravinách z roku 2002. Houby je možné prodávat pouze za určitých podmínek - nesmějí být nakrájené, přípustný je pouze jediný řez, a to tak, aby nebyl oddělen klobouk houby od jejího třeně. Houby nesmějí být přestárlé, zapařené, příliš vlhké, a už vůbec ne plesnivé nebo nahnilé. Měly by být také do sucha očištěné a řádně označené pojmenováním houby, datem sběru a dobou použitelnosti. Ta nesmí být delší než tři dny ode dne sběru.
Osvědčení je časově omezené, lidé mladší než šedesát let ho získají s platností na deset roků, s přibývajícím věkem musí zájemce chodit na přezkoušení v pětiletých, později dvouletých intervalech.

K houbám ho přivedla otrava
O Stanislavu Berhardovi z Řícmanic říká manželka, že je lesním mužem. Většinu volného času tráví běháním mezi stromy, prohledáváním keřů a mechových porostů. Pátrá po houbách.

Své úlovky dříve prodával na tržišti. Aby mohl i nadále, musel přesvědčit odbornou komisi jihomoravské hygienické stanice, že houby dokonale zná.

Berhard je přesvědčen, že člověk musí to, co chce nabízet, poznat na tři sta procent. Ví, o čem mluví, protože v mládí skončil s otravou v nemocnici.

"Maminka tehdy uvařila ucháč obecný, bylo mi hrozně a ocitl jsem se na interním oddělení. Játra tehdy dostala zabrat. V té chvíli jsem se rozhodl, že budu houby studovat," vzpomíná šedesátiletý sběratel.

Test připomínal maturitu: aby se zájemce dostal k ústní zkoušce, nesměl v písemném testu ani jednou zaváhat u otázek týkajících se jedovatosti hub. Celkem musel odpovědět správně nejméně na dvě třetiny dotazů.

Naposledy skládal Berhard zkoušku v roce 1989. Tehdy byla zadarmo, nyní musel z peněženky vytáhnout přes pět set korun.

"Testy se od té doby zpřísnily, změnily se předpisy a některé houby, například hřib královský, se staly chráněnými a prodávat se nesmějí," srovnává řícmanický houbař.

Na chytáky narazil mezi dotazy, jak se které houby balí, přepravují a skladují, nebo které druhy se nesmějí sušit.

Měl také určit rozdíly mezi žampionem a prudce jedovatou mladou muchomůrkou zelenou. "To se dá snadno zaměnit, přičemž následky mohou být tragické," varuje Stanislav Berhard.

Sám se sice považuje za letitého znalce hub, přesto se na zkoušky připravoval tři měsíce. Od komise odcházel se spokojeným úsměvem a s osvědčením v ruce. Právě mu začala sezóna - objevily se první smrže a v lesích májovky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz