Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hygienici: Požár chemičky vzduch neotrávil

  16:10
Ústí nad Labem ráno zažehnalo jednu z největších hrozeb za poslední léta. Oheň v ústecké Spolchemii, která je uprostřed města, dostali hasiči v pět ráno plně pod kontrolu. Hygienici i krizový štáb ujišťuje, že kouř obyvatele města nemohl ohrozit. Argumentují výsledky nočního měření, podle něhož žádný ze sledovaných jedů nedosáhnul nebezpečné koncentrace. Lidé v centu si přesto ráno chránili obličeje kapesníky.

"Krizový štáb na základě měření konstatoval, že obyvatelům města nebezpečí nehrozí," potvrdil iDNES mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř.

Primátor obyvatelům: buďte opatrní
Mohly ale vznikat i jiné nebezpečné látky, které se běžně nemonitorují. Výsledky dalších měření budou hotovy až později odpoledne.

Proto vyzval primátor města Petr Gandalovič všechny obyvatele Ústí nad Labem k opatrnosti. Každý by si podle něj měl raději dávat pozor.

Městská policie ještě časně ráno objížděla městské části a varovala, aby lidé nevětrali a chránili si obličeje kapesníky. Ve městě vane mírný vítr.

Primátor hodlá iniciovat jednání s chemičkou o její budoucnosti ve městě.

NÁZOR EKOLOGA

Klid mluvčího Spolchemie Zdeňka Rytíře, který uklidňoval obyvatele města, že do ovzduší neunikly nebezpečné látky, rozhodně nesdílejí ekologové.

"Velkým problémem jsou složitě měřitelné látky, které mohly při požáru vznikat. V provozu výroby pryskyřic bývají styren či epichlorhydrin. Styren je látka rakovinotvorná a hořením mohou vznikat látky jako fosgen a chlorovodík, ale také vysoce nebezpečné dioxiny,“ sdělil Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika.

Na možné ohrožení obyvatel uniklými chemikáliemi se snažil upozornit i v diskuzním pořadu pro Český rozhlas Jaroslav Veselý z Občanské ligy Ústí nad Labem. I zde mu Zdeněk Rytíř odpověděl, že nemá hlášen žádný únik škodlivých látek.

Hořelo od 21. hodiny do pěti do rána
Plameny vyšlehly ve čtvrtek večer z výrobny umělých pryskyřic. Shořelo zhruba 100 tun pryskyřice a surovin, explodovala některá výrobní zařízení a některé látky v uzavřených sudech.

"Od pěti hodin od rána jsme tu budovu vlastně jen chladili," řekl Václav Aubrecht z kanceláře ředitelství Krajského hasičského záchranného sboru. "Dovnitř jsme vstoupili kolem poledne a začali s vyšetřováním. To už byla teplota snesitelná," dodal.

Spolchemie odhadla škody na několik stovek milionů korun. Příčiny požáru nejsou dosud jasné. Policie ho vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení. Zatím neví, jestli v tom byl úmysl.

STRUČNĚ

Zranění
Při požáru ve Spolchemii zasahovalo kolem stovky hasičů z celého kraje. Podle náměstka ústeckého primátora Tomáše Jelínka byly zraněni dva hasiči. Jeden má zlomenou nohu a poškozené vazy.

Školy
Všechny školy musejí mít zapnuté faxy a zřízené maily, kam bude moci magistrát města v případě podobné havárie posílat zprávy. "Potřebovali jsme, aby školy přijmuly nutná zabezpečení. Doporučili jsme nevětrat, zrušit hodiny tělesné výchovy a omezit pohyb žáků venku, bohužel jsme se s některými školami nemohli nad ránem spojit, měli vypnuté faxy, někde neměli ani email," sdělil náměstek primátora Tomáš Jelínek. "Do budoucna jsme přijali taková opatření, aby se to neopakovalo," dodal náměstek.

Varování i do Německa
Okresní krizový štáb se spojil kvůli havárii s úřady v německém Sasku. "Tamní úřady jsme varovali před zplodinami, podobně jako obyvatele Ústí nad Labem a okolí," sdělil na včerejší tiskové konferenci primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič.

Počasí
Relativně dobrému rozptylu škodlivin, které unikly při hoření nebezpečných látek při havárii pomohlo i počasí. "Přestože je inverzní vrstva je poměrně vysoko, zhruba ve výšce 1000 metrů, takže větry uniklé látky rozptylují," sdělila Vlasta Štěpánové z odboru životního prostředí ústeckého magistrátu. Podle ní do ovzduší unikly hlavně saze a oxid uhelnatý (jeho koncentrace však byly nízké). Podle primátora Gandaloviče bylo dobré, že při při hoření byly vysoké teploty, žár spaloval unikající škodliviny.

"Krátce před 21. hodinou došlo při výrobě reaktivních rozpouštědel, speciální druh pryskyřice, k neočekávanému průběhu chemické reakce, která způsobila následný požár. Ten se postupně rozšířil na jednu z budov provozu pryskyřic," vysvětlil důvod požáru mluvčí Spolchemie. Dodal, že po příčíně požáru se pátrá.

Na jeho likvidaci se podílelo na dvacet hasičských jednotek, to je zhruba sto hasičů. "Asi šest jednotek dobrovolných hasičů, čtyři ze záchranného sboru Spolchemie a dále profesionálové z Ústí, Děčína, Litoměřic, Teplic a Chemopetrolu," vypočítal operační důstojník.

Hasiči: náš úkol byl udržet oheň jen v jedné výrobně
Když hasiči dostali zprávu, že v chemičce hoří, byla už budova celá v plamenech. "V té výrobně jsou v podstatě samé hořlaviny, takže to vzplálo velmi rychle," vysvětluje Václav Aubrecht z kanceláře ředitelství Krajského hasičského záchranného sboru.

"Naším hlavním úkolem proto nebylo ani tak zachránit tu budovu. To vzhledem k tomu, co hořelo, nešlo. Úkol číslo jedna zněl: dostat oheň pod kontrolu a nedovolit, aby plameny přeskočily dál. To se podařilo," dodal.

Policie odkláněla dopravu, páchly zplodiny
V Ústí nad Labem platil v noci třetí, nejvyšší stupeň nebezpečí. Lidé si měli utěsnit okna a pokud možno nevycházet z domu. Okresní krizový štáb okamžitě nařídil nepřetržité měření kvality ovzduší a zřízení informační linky o aktuálním stavu.

STUPNĚ NEBEZPEČÍ

I. ohrožení v lokalitě postiženého objektu

II. ohrožení v areálu chemičky

III. ohrožení přesahující hranice areálu

"Telefon bude fungovat od kuropění," řekl v noci MF DNES primátor města Petr Gandalovič. Před osmou ráno byl na lince 475 241 578 záznamník a oznamoval, že schránka je přeplněna vzkazy.

DÁLE ČTĚTE

Spolchemii hoří půda pod nohama

Zplodiny mohly zasáhnout nádraží, divadlo a další veřejné objekty v centru města včetně nemocnice ležící tři sta metrů od chemické továrny.

Zaměstnanec továrny, který si nepřál být jmenován, řekl v noci MF DNES, že požár se rozšířil i na vedlejší budovu laboratoří. Hasiči ale trvali na tom, že hoří pouze v jednom objektu, a to výrobně pryskyřic.

Podle zaměstnance byly v hořící budově toulen, xylen a aceton, tedy vysoce hořlavé látky. "Zplodiny nejsou jedovaté," tvrdí mluvčí chemičky Zdeněk Rytíř.

Policejní vozy také objížděly i vzdálenější obytné čtvrti, a varovaly obyvatele, aby nevycházeli.

"Ve městě páchnou zplodiny z organických látek. Nad Spolchemií se válí hustý mrak a nad hořícím objektem to vypadá jako červánky. Vítr zpravidla vane od chemičky k centru města. Ještě k tomu je inverze," popsal jeden z dlouholetých obyvatel Ústí.

Druhá havárie za listopad
Základy chemičky začaly růst už v 19. století, tehdy na periferii. Od té doby se ale město značně rozrostlo, takže z dnešního pohledu je továrna poměrně blízko centra.

Požár ve výrobně pryskyřic je již druhou nehodou v poslední době. V sobotu 16. listopadu z firmy uniklo podle vedení Spolchemie nepatrné množství chlóru, které nemohlo ohrozit lidi ani životní prostředí. Únik plynu způsobila netěsnost aparatury v provozu chlórové chemie.

CO SE DĚLO

čtvrtek kolem 21:00
V hale na výrobu umělých pryskyřic hoří. Plameny během krátké doby zachvacují celou budovu. Zplodiny unikají do ovzduší. Zápach podobný chloru je cítit i v několik kilometrů vzdálených čtvrtích.

21:15 - 21:45
Policisté uzavírají Tovární ulici, která vede podél areálu Spolchemie a spojuje střet města se čtvrtí Předlice. Uzavřeno je celé okolí závodu. Operační středisko městské policie a Policie ČR ale odmítá sdělit, co se v chemičce děje.

21:30
V okolí areálu chemičky se hromadí lidé a pozorují plameny šlehající z výrobny pryskyřice.

22:00
Policisté postupně odklání dopravu z okolí Spolchemie.

22:00 - 23:00
Městský rozhlas varuje obyvatele ústeckého centra, že nemají vycházet ven a nemají otvírat okna. Stejné varování zní i z aut městské policie, která projíždí některými ústeckými čtvrtěmi. Na lince 158 policisté telefonující varují, aby nevycházeli a větrali.

23:00
Zasedá okresní krizový štáb. Primátor města nechává zřídit krizovou linku, kam budou moci lidé telefonovat své dotazy.

24:00
Hasiči postupně začínají dostávat oheň pod kontrolu.

01:30
Generální ředitel Spolchemie Martin Procházka řekl, že by se již požár neměl rozšířit na objekty, ve kterých jsou nebezpečné chemikálie. Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru je podle ředitele příliš rychlá reakce rozpouštědel při výrobě pryskyřic.

05:00
Hasiči uvádí, že mají oheň zcela pod kontrolou a pouze chladí vyhořelé budovy a jejich okolí.

08:00
Generální ředitel firmy odhadl škody, které požár způsobil, na stovky milionů korun. Zasažený provoz se na výrobě podílí zhruba čtvrtinou až třetinou.

08:30
První tisková konference nového primátora Ústí. Dotazy se točí jen kolem požáru. Petr Gandalovič sděluje, že magistrát udělal vše pro bezpečnost obyvatel. Lidé však mají být stále obezřetní, vycházet co nejméně. Školy mají příkaz omezit pohyb žáků venku, platí zákaz tělocviku. Podle Vlasty Štěpánové z magistrátního odboru informování o životním prostředí se při požáru uvolňovaly hlavně oxid uhelnatý a saze. Mohly vznikat však i jiné nebezpečné látky, které se běžně nemonitorují. Přesné výsledky měření prý budou odpoledne.

09:00
Koncentrace látek v Ústí nad Labem jsou po nočním požáru v místním Spolchemie srovnatelné s měřením v jiných obdobích. Vyplývá to z měření, které krátce po půlnoci na třech místech ve městě uskutečnila krajská hygienická stanice, sdělil její šéf Alexandr Vorderwinkler. Podle krizového štábu tak nehrozí nebezpečí akutního poškození zdraví obyvatel Ústí nad Labem a okolí.

V ústecké Spolchemii hoří provoz umělých pryskyřic. (21. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hoří provoz umělých pryskyřic. (21. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hoří provoz umělých pryskyřic. (21. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hoří provoz umělých pryskyřic. (21. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hoří provoz umělých pryskyřic. (21. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hořel provoz umělých pryskyřic. (22. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hořel provoz umělých pryskyřic. (22. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hořel provoz umělých pryskyřic. (22. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hořel provoz umělých pryskyřic. (22. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hořel provoz umělých pryskyřic. (22. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hořel provoz umělých pryskyřic. (22. listopadu 2002)

V ústecké Spolchemii hořel provoz umělých pryskyřic. (22. listopadu 2002)

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...