Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hygienici: Nevíme, jak bude chřipka postupovat

  11:59aktualizováno  11:59
Hygienici zatím nevědí, jak se bude vlna chřipek šířit republikou. Protože ale epidemie začala u hranic s Německem a postupuje na východ, očekávají, že vlna onemocnění brzy dorazí do Prahy. Tam se blíží i epidemie z východních Čech. "Přesný postup se dá těžko odhadnout, protože každý region má pro šíření infekce jiné podmínky," tvrdí Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

* Virus chřipky se snadno proměňuje a každý rok se objevuje nový, odolnější vůči loňským lékům a vakcínám, které jinak představují účinnou prevenci.

* Lékaři varují, že pokud se prevence proti chřipce zanedbá, může mít tragické následky. Příkladem je epidemie španělské chřipky v roce 1918, která zahubila 40 milionů lidí - více než 1. světová válka.

* Na léčení se doporučuje paracetamol proti horečkám a bolestem těla. Hodně pít, především horké ovocné nápoje jako je citronáda s medem. Antibiotika nezabírají, aspirin není vhodný pro děti.

Celkem bylo podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Otakara Černého minulý týden v České republice hlášeno 1804 případů chřipkových onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Celková nemocnost se tak přiblížila horní hranici neepidemického výskytu.

O epidemii hygienici hovoří, když během jednoho týdne onemocní přes dva tisíce lidí ze sta tisíc obyvatel. V uplynulém týdnu bylo více nemocných hlavně v severočeských okresech a také v okrese Frýdek-Místek, kde onemocnělo 3221 lidí. Zvýšené počty chřipek ale hlásily regiony po celé zemi.

Chřipkový virus H1N1, který byl potvrzen u českých pacientů, už předtím zasáhl většinu zemí západní Evropy. Virus patří k subtypu, který byl u nás už v minulosti zaznamenán. Byl proto obsažen ve vakcíně, kterou byli  lidé očkováni.

Na Frýdeckomístecku jsou uzavřeny dvě základní školy
Kvůli chřipce jsou do konce týdne uzavřeny dvě základní školy na Frýdeckomístecku. Výuku přerušila i česko-polská škola v Milíkově, kde po víkendu do školních lavic usedl jen jeden žák z celkového počtu 27 dětí. "Ode dneška je uzavřena také polská základní škola v Hnojníku," řekla okresní hygienička Blanka Braunsteinová.

Nejvyšší nemocnost je podle lékařů v okolí Třince, a to u školáků ve věku šest až 14 let. "Nepovažujeme to za epidemii. Jde o virózu běžnou pro toto období," vysvětlila Braunsteinová. Podle Evy Procházkové z Krajské hygienické stanice v Ostravě se na Ostravsku chřipka prozatím výrazně neprojevila.

Na Královéhradecku počet nemocných roste
Počet lidí nemocných chřipkou v Královéhradeckém kraji vzrostl za posledních několik dnů zhruba o deset procent. Chřipka postihla hlavně školáky. Mezi těmi je již nemocná téměř polovina dětí. Mírný nárůst počtu nemocných lékaři zaznamenali i u dětí předškolního věku. Nyní hygienici v kraji evidují 1907 nemocných na sto tisíc obyvatel. Nejvíce nemocných je na Trutnovsku a  Rychnovsku.

Základní školy na Mostecku budou mít prázdniny
Chřipkové prázdniny na základních školách na Mostecku vyhlásil od středy hlavní epidemiolog okresu Josef Kočí. Do lavic se žáci základních škol okresu vrátí 5. února. Opatření se týká pouze výuky. Provoz školních družin a jídelen nebude  omezen. Vzhledem k epidemii chřipky platí také zákaz návštěv na dětském a porodnickém oddělení mostecké nemocnice.

Lékaři na Mostecku hlásili na konci minulého týdne 3700 nových případů akutních respiračních onemocnění. To je 3100 nemocných na sto tisíc obyvatel.

Chřipkové prázdniny mají od středy všichni žáci i na Teplicku
Chřipkové prázdniny budou mít od středy z rozhodnutí okresní hygieničky všechny základní, střední školy a vybrané mateřské školy na Teplicku, vyjma teplické konzervatoře a domova mládeže. Okresní hygienička Narcisa Vitnerová řekla, že školská zařízení budou uzavřena do 31. ledna.

25 škol uzavřeno na Lounsku
Počet uzavřených škol roste i na Lounsku Zatímco v pondělí vyhlásili chřipkové prázdniny na třinácti školách, od středy už bude uzavřeno více než 25 škol. "V okresním městě bude přerušena výuka ve všech základních i středních školách s výjimkou zvláštní školy. Málo žáků je i v Žatci. Naopak, chřipková epidemie pomalu ustupuje na Podbořansku," řekla okresní hygienička Věra Žukovová.

Plošné chřipkové prázdniny do 31. ledna vyhlásila už na konci minulého týdne chomutovská okresní hygienička Zdeňka Trmalová. Na prázdniny vynucené chřipkou naváží jarní prázdniny. Výuka tak znovu začne až 5. února. Chřipka postihla v minulém týdnu na Chomutovsku 4595 nemocných.

Na Karlovarsku zákaz návštěv nemocnic
Zákaz návštěv v nemocnicích, domovech důchodců a léčebnách pro dlouhodobě nemocné pacienty začne platit od středy v Karlovarském kraji. Přikázal to tamní krajský hygienik. Podle krajské epidemioložky Zuzany Vodrážkové je možné, že se uzavřou i některé školy.

V závěru minulého týdne zaznamenali hygienici téměř třetinový nárůst výskytu chřipky, kterou za předchozí týden onemocnělo šest tisíc lidí. Nejvíce nemocných s onemocněním horních cest dýchacích je mezi dětmi. Podle karlovarského pediatra Jana Anděla nyní počet pacientů vzrostl asi o polovinu.

Na Klatovsku zavřeli tři školy 
Tři základní školy na Klatovsku mají kvůli vzrůstajícímu počtu akutních respiračních
onemocnění týdenní chřipkové prázdniny. Do čtvrtka k nim přibudou nejméně další čtyři školská zařízení. Informovala o tom Anna Kubátová z klatovské hygienické stanice.

Chřipkové prázdniny jsou v jedné základní škole v Horažďovicích a Janovicích, v Chudenicích je uzavřena i mateřská škola. Prázdniny budou mít od čtvrtka také děti ve Velkém Boru, Rábí a v další horažďovické a klatovské základní škole. Kubátová
nevylučuje, že budou uzavřeny i další školy. Zákaz návštěv již platí v horažďovické léčebně dlouhodobě nemocných.

Počet nemocných dětí se zvyšuje i v Plzni. Hygienici však s doporučením uzavřít školy vyčkávají. "Máme přehled o nepřítomnosti dětí ve 21 větších školských zařízeních v Plzni. Pohybuje se od 20 do 45 procent. Vyčkáme však do čtvrtka, kdy se nám sejdou od lékařů hlášení o nemocnosti," řekl Josef Tvrzský z městské hygienické stanice v Plzni. Pokud by počet nemocných prudce vzrostl, stihli by hygienici již do víkendu doporučit například zákaz návštěv v nemocnicích.

Krajští hygienici evidovali ke konci minulého týdne v Plzeňském kraji 8829 případů chřipkového onemocnění, což je v přepočtu 1600 případů na 100 000 obyvatel.

Ve Zlínském kraji epidemie chřipky zatím nevypukla
Vyšší výskyt akutních respiračních onemocnění evidují hygienici ve Zlínském kraji. Projevují se hlavně rýmou, kašlem a onemocněním horních cest dýchacích. Jen v menším množství jde ale přímo o chřipku. O epidemii zatím nelze hovořit, tvrdí ředitelka Okresní hygienické stanice Zlín Olga Gröschlová.

Na Uherskohradišťsku zaznamenali hygienici 2881 případů onemocnění na sto tisíc obyvatel. Okresní hygienička Zdenka Skulová však předpokládá, že počet onemocnění jako každý rok ještě vzroste. Na Kroměřížsku je zhruba 1400 onemocnění na 100 000 obyvatel,  podobná situace je i na Vsetínsku.

Brněnský kraj zatím nebyl chřipkou příliš zasažen
Jedním z nejzdravějších regionů je Brněnsko, kde na každých 100 tisíc obyvatel připadá jen 1500 nemocných. "Jsme zatím hluboko pod takzvaným epidemickým prahem. Je však více než pravděpodobné, že se chřipka velmi brzy z Čech dostane až na jižní Moravu," řekla ředitelka Krajské hygienické stanice v Brně Dagmar Hrubá.

Mezi obyvateli Brněnského kraje jsou rozšířená především respirační onemocnění, zejména záněty horních cest dýchacích s lehkým průběhem nemoci. V regionu zatím kvůli chřipce nebyla uzavřena ani jedna škola, povoleny jsou i návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a ústavech sociální péče.

Podle hygieniků je na severní polokouli chřipková sezona od ledna do března. Druhá vlna epidemie může nastat v dubnu. Loňská chřipková epidemie v zemi postihla dvanáct procent obyvatel, což je asi milion dvě stě tisíc lidí. Padesát šest z nich loni na její následky zemřelo. Podle Světové zdravotnické organizace onemocní v průměru deset procent lidí.

MuDr. Elena Adámková vyšetřuje nemocného chlapce během chřipkové epidemie, 24. ledna 2001

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Letní teploty se udrží i nadále, v průběhu týdne ale místy sprchne

počasí (ilustrační snímek)

Letní počasí vydrží i v tomto týdnu. Sluníčko ale už v úterý na některých místech vystřídá oblačnost, přeháňky pak...

Českým vojákům lezla krkem válka i shnilá řepa, po vzpouře je popravili

Poprava tří hlavních strůjců rumburské vzpoury Františka Nohy, Stanka Vodičky a...

První světová válka pomalu dohasínala a její účastníci už mleli z posledního. Únava, hlad a celkové útrapy přiměly...

Čísla na lampách, stromech i přejezdech zachraňují životy. Lidé o nich nevědí

Lampy jsou štítky označeny zejména v krajských, případně větších městech a těm...

Každý železniční přejezd a v některých městech i každá lampa mají na sobě štítek s číslem. Mnoho lidí však neví, k čemu...

Najdete na iDNES.cz