Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hygienici kontrolovali prostitutky

  14:35aktualizováno  14:35
Karviná - Hygienici z Karviné udělali průkopnickou sondu do nejskrytější formy poskytování sexuálních služeb - bytové prostituce. Volali na mobilní čísla uvedená v inzerátech nabízejících sexuální služby v inzertních novinách. Na základě zobecněných výsledků zjistili, že na Karvinsku poskytuje v soukromých bytech sexuální služby nejméně padesát čtyři lidí, na Ostravsku pak dvě stě čtyřicet osm.
Mezi většinou žen narazili i na několik mužů. Dospěli ke zjištění, že týdně tito lidé obslouží na Karvinsku nejméně tři sta zákazníků, na Ostravsku přes dvanáct set. Zjistili rovněž, že nebezpečí AIDS zřejmě neberou na lehkou váhu.

Strážníci sledují řidiče

Vedení města Český Těšín bojuje proti prostituci u hraničního přechodu, jež se tam rozšířila po roce 1990, stále intenzivněji.

Přesto však bez velkých výsledků. Ženy, které se snaží lapit zákazníka, tam nejsou vidět pouze v extrémně špatném počasí.

Město bojuje především vyhláškami zakazujícími poskytování sexuálních služeb, avšak i když strážníci některé z žen uloží za porušení vyhlášky pokutu, peněz se město většinou nedočká. "Jedna z nich nám za loňský rok dluží padesát tisíc korun," uvedl ředitel městské policie Jan Hrůza.

V současné době městská policie kontroluje, zda řidiči dodržují zákaz zastavení. Ten policisté zavedli v celém úseku Karvinské ulice, kde ženy stojí. Když řidič zastaví, strážníci ho mohou postihnout za dopravní přestupek.

"Zatím tam hlídá pouze jeden vůz se dvěma strážníky. Požádali jsme město o posílení o další vozidlo a hlídku, která bude hlídat dodržování zákazu," uvedl Hrůza. Připustil, že i to lze obejít. Zákazník jen přibrzdí a prostitutka do auta naskočí, aniž zastaví.
"Za předpokladu, že úroveň a rozsah poskytování sexu v privátech na Karvinsku a Ostravsku jsou srovnatelné s úrovní a rozsahem v celé republice, můžeme odhadnout, že v sedmnácti stech privátech poskytuje sexuální služby pět tisíc sto osob z České republiky," uvedl Viktor Mravčík - šéf centra epidemiologie karvinské okresní hygienické stanice, který se věnuje mapování prostituce v tamní Poradně AIDS.

Mravčík vysvětlil, že cílem sondy bylo především zjistit, zda si lidé, kteří poskytují sex v soukromých bytech a jsou proto mimo jakoukoliv kontrolu, uvědomují riziko svého promiskuitního života a chrání se před nebezpečím AIDS.

"Zjistili jsme, že si to riziko uvědomují. Až na jeden případ všichni uvedli, že používají prezervativy a osmdesát procent z nich rovněž řeklo, že se testuje na HIV," uvedl Viktor Mravčík. Samotný průzkum provedli pracovníci hygienické stanice z inzertních novin pro severní Moravu a Slezsko z 6. června.

V nich našli sto šedesát devět erotických inzerátů. Průzkum potvrdil, že jedna
prostitutka či prostitut inzeruje na více než jednom telefonním čísle. Mnohé dotázané na otázky vůbec neodpověděly, jiné jen na část. Pracovníci poradny celkem hovořili s lidmi z čtyřiceti osmi bytů, z toho byli tři muži, kteří poskytovali sex ženám a pracovali samostatně. Byli většinou z Ostravy.

"Ptali jsme se na sídlo, na provozní dobu, užití prezervativu, zda se testuje na HIV, kolik žen či mužů na telefonu pracuje, jaké jsou ceny a kolik zákazníků týdně obslouží," líčil Mravčík.

Protože ve všech okresech kromě Ostravska a Karvinska se zkontaktovali s velmi malým počtem prostitutek, výsledky zpracovali jen pro tyto dva okresy. Mravčík podotkl, že ti, kteří byli ochotni odpovídat, většinou položili telefon dříve, než zodpověděli všechny otázky.

Kromě toho, že většina pracuje nonstop a sedm dní v týdnu, zjistili například, že v jednom bytě se týdně vystřídá průměrně čtrnáct zákazníků, maximálně však až čtyřicet pět.

Zjistili také překvapivou věc, že některé prostitutky se rizika AIDS a pohlavních chorob obávají tak silně, že používají dokonce dva prezervativy najednou.

Ze sondy do bytové prostituce vydedukovali pracovníci hygienické stanice, jakou část z celkové prostituce tato forma představuje. Podle nich pracuje v privátech zhruba stejný počet prostitutek jako na ulici a v klubech. V okresech Ostrava a Karviná poskytuje v bytech sex dohromady asi tři sta lidí, zhruba stejný počet jich pracuje v klubech a na ulici. Dohromady je to asi šest set prostitutek.

"Když jsme podle toho udělali odhad pro celou republiku, dospěli jsme k číslu deset tisíc dvě stě prostituujících osob," uvedl Viktor Mravčík, který výsledky sondy zpracovával. Odbor prevence kriminality ministerstva vnitra uvádí ve zprávě o prostituci podobné číslo - celkem asi jedenáct tisíc. Čtyři až pět tisíc lidí podle této zprávy pracuje na ulici, v privátech a klubech asi šest tisíc prostitutek.

Pražská psycholožka Hana Malinová ze sdružení Rozkoš bez rizika míní, že jakékoliv odhady ohledně bytové prostituce jsou spíše chimérami. "Je to velmi složité. Na jednom čísle často pracuje i pět žen. Navíc lze počty prostitutek pracujících v bytech těžko oddělit, protože většinou mají vazbu i na klub," uvedla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Piráti se pokoušejí snížit laťku pro vstup do Sněmovny na čtyři procenta

Poslanec Mikuláš Ferjenčík na zasedání celostatniho fora Piratske strany

Dát šanci i menším stranám, aby se mohly dostat Sněmovny, se pokoušejí Piráti. Poslanec Mikuláš Ferjenčík při jednání o...

Mýty vs. pravda. Začíná platit evropské nařízení GDPR

(Ilustrační snímek)

Začíná platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, takzvané GDPR. Mluvit se o něm u nás začalo zhruba před půl...

Lijáky v Brdech extrémně rozvodnily toky, v první obci evakuovali obyvatele

Rozvodněný Jalový potok v Komárově na Berounsku. V sousedním Zaječově vedení...

V oblasti Brd se během večera výrazně zvedly hladiny některých vodních toků. V Zaječově na Berounsku vyhlásili nejvyšší...

Najdete na iDNES.cz