Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hygienici kontrolovali prostitutky

  14:35aktualizováno  14:35
Karviná - Hygienici z Karviné udělali průkopnickou sondu do nejskrytější formy poskytování sexuálních služeb - bytové prostituce. Volali na mobilní čísla uvedená v inzerátech nabízejících sexuální služby v inzertních novinách. Na základě zobecněných výsledků zjistili, že na Karvinsku poskytuje v soukromých bytech sexuální služby nejméně padesát čtyři lidí, na Ostravsku pak dvě stě čtyřicet osm.
Mezi většinou žen narazili i na několik mužů. Dospěli ke zjištění, že týdně tito lidé obslouží na Karvinsku nejméně tři sta zákazníků, na Ostravsku přes dvanáct set. Zjistili rovněž, že nebezpečí AIDS zřejmě neberou na lehkou váhu.

Strážníci sledují řidiče

Vedení města Český Těšín bojuje proti prostituci u hraničního přechodu, jež se tam rozšířila po roce 1990, stále intenzivněji.

Přesto však bez velkých výsledků. Ženy, které se snaží lapit zákazníka, tam nejsou vidět pouze v extrémně špatném počasí.

Město bojuje především vyhláškami zakazujícími poskytování sexuálních služeb, avšak i když strážníci některé z žen uloží za porušení vyhlášky pokutu, peněz se město většinou nedočká. "Jedna z nich nám za loňský rok dluží padesát tisíc korun," uvedl ředitel městské policie Jan Hrůza.

V současné době městská policie kontroluje, zda řidiči dodržují zákaz zastavení. Ten policisté zavedli v celém úseku Karvinské ulice, kde ženy stojí. Když řidič zastaví, strážníci ho mohou postihnout za dopravní přestupek.

"Zatím tam hlídá pouze jeden vůz se dvěma strážníky. Požádali jsme město o posílení o další vozidlo a hlídku, která bude hlídat dodržování zákazu," uvedl Hrůza. Připustil, že i to lze obejít. Zákazník jen přibrzdí a prostitutka do auta naskočí, aniž zastaví.
"Za předpokladu, že úroveň a rozsah poskytování sexu v privátech na Karvinsku a Ostravsku jsou srovnatelné s úrovní a rozsahem v celé republice, můžeme odhadnout, že v sedmnácti stech privátech poskytuje sexuální služby pět tisíc sto osob z České republiky," uvedl Viktor Mravčík - šéf centra epidemiologie karvinské okresní hygienické stanice, který se věnuje mapování prostituce v tamní Poradně AIDS.

Mravčík vysvětlil, že cílem sondy bylo především zjistit, zda si lidé, kteří poskytují sex v soukromých bytech a jsou proto mimo jakoukoliv kontrolu, uvědomují riziko svého promiskuitního života a chrání se před nebezpečím AIDS.

"Zjistili jsme, že si to riziko uvědomují. Až na jeden případ všichni uvedli, že používají prezervativy a osmdesát procent z nich rovněž řeklo, že se testuje na HIV," uvedl Viktor Mravčík. Samotný průzkum provedli pracovníci hygienické stanice z inzertních novin pro severní Moravu a Slezsko z 6. června.

V nich našli sto šedesát devět erotických inzerátů. Průzkum potvrdil, že jedna
prostitutka či prostitut inzeruje na více než jednom telefonním čísle. Mnohé dotázané na otázky vůbec neodpověděly, jiné jen na část. Pracovníci poradny celkem hovořili s lidmi z čtyřiceti osmi bytů, z toho byli tři muži, kteří poskytovali sex ženám a pracovali samostatně. Byli většinou z Ostravy.

"Ptali jsme se na sídlo, na provozní dobu, užití prezervativu, zda se testuje na HIV, kolik žen či mužů na telefonu pracuje, jaké jsou ceny a kolik zákazníků týdně obslouží," líčil Mravčík.

Protože ve všech okresech kromě Ostravska a Karvinska se zkontaktovali s velmi malým počtem prostitutek, výsledky zpracovali jen pro tyto dva okresy. Mravčík podotkl, že ti, kteří byli ochotni odpovídat, většinou položili telefon dříve, než zodpověděli všechny otázky.

Kromě toho, že většina pracuje nonstop a sedm dní v týdnu, zjistili například, že v jednom bytě se týdně vystřídá průměrně čtrnáct zákazníků, maximálně však až čtyřicet pět.

Zjistili také překvapivou věc, že některé prostitutky se rizika AIDS a pohlavních chorob obávají tak silně, že používají dokonce dva prezervativy najednou.

Ze sondy do bytové prostituce vydedukovali pracovníci hygienické stanice, jakou část z celkové prostituce tato forma představuje. Podle nich pracuje v privátech zhruba stejný počet prostitutek jako na ulici a v klubech. V okresech Ostrava a Karviná poskytuje v bytech sex dohromady asi tři sta lidí, zhruba stejný počet jich pracuje v klubech a na ulici. Dohromady je to asi šest set prostitutek.

"Když jsme podle toho udělali odhad pro celou republiku, dospěli jsme k číslu deset tisíc dvě stě prostituujících osob," uvedl Viktor Mravčík, který výsledky sondy zpracovával. Odbor prevence kriminality ministerstva vnitra uvádí ve zprávě o prostituci podobné číslo - celkem asi jedenáct tisíc. Čtyři až pět tisíc lidí podle této zprávy pracuje na ulici, v privátech a klubech asi šest tisíc prostitutek.

Pražská psycholožka Hana Malinová ze sdružení Rozkoš bez rizika míní, že jakékoliv odhady ohledně bytové prostituce jsou spíše chimérami. "Je to velmi složité. Na jednom čísle často pracuje i pět žen. Navíc lze počty prostitutek pracujících v bytech těžko oddělit, protože většinou mají vazbu i na klub," uvedla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz