Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hybášková: Nenaletěla jsem, byl to pokus o korupci

  19:10aktualizováno  19:10
Jana Hybášková stále tvrdí, že stopy údajné korupce vedou přímo na ministerstvo spravedlnosti. Je však prý "možné", že ministr o tom nevěděl. "Já si nemyslím, že bych naletěla. Ta věc tu je a má jasnou logiku. Otázkou je, kdo za tím opravdu stojí," řekla iDNES.cz.

Jana Hybášková - Jana Hybášková | foto: SNK ED

ČTĚTE TAKÉ:
Hybášková: Lidé kolem ODS si řekli o tři miliony

Podle Deníků Bohemia šéfka SNK ED připustila, že mohla naletět člověku, který po ní žádal úplatek tři miliony korun. A že ministr spravedlnosti zřejmě nemá s údajnou korupcí nic společného. Hybášková ale tvrdí, že takhle své vyjádření neformulovala.

Ministr spravedlnosti trvá na veřejné omluvě Jany Hybáškové prezentované ve všech médiích, která o kauze informovala. Dále zvažuje právní kroky. - více zde

"Informace, které mám, se skutečně týkají ministra spravedlnosti, ale je možné, že o tom skutečně konkrétně ministr Pospíšil nevěděl," řekla iDNES.cz. "Na ministerstvu jsou lidé na různých odborech. Z telefonického rozhovoru s ním jsem jen nabyla pocitu, že o tom možná nevěděl. Ale nemám důkazy ani pro, ani proti," vysvětluje nyní.

Hybášková s právníkem a místopředsedou SNK ED podala tento týden na policii trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajné korupci. - více zde

Ministr Vlastimil Tlustý, jehož jméno je s údajnou korupcí také spojováno, v úterý řekl, že obvinění považuje za "vykonstruovanou provokaci" s cílem poškodit jeho osobu. Vyzval Janu Hybáškovou, Stanislava Polčáka, aby policii a veřejnosti poskytli všechna jména konkrétních osob a další údaje nezbytné pro úplné vyšetření."

Kam se třemi miliony?
Jana Hybášková iDNES.cz převyprávěla celou věc tak, jak se podle ní odehrála.

O schůzku, která se konala 16. září, ji požádal "někdo, koho zná". "Sešli jsme se, byl u toho ještě jeden člověk (jeho jméno sdělila pouze policii, bude hlavním svědkem případu). Padnul úplně jednoduchý konstrukt: Není problém, peníze dostanete v celkové výši na účet, když pošlete sms ANO. Později, protože vám věříme, vám přijde faktura mediální agentury na tři miliony za provedenou práci za 300 tisíc. Kam s těma třema? Padlo: Pro jednoho ministra, pro druhýho ministra a pro jednoho poslance ODS. Jeho jméno nepadlo. To je celé," tvrdí Hybášková.

"Další schůzka se konat neměla, nebylo kam jít třeba s magnetofonem. A s fakturou mediální agentury bych pak mohla po policii pobíhat stokrát, ale v této rovině je to neprokazatené," podotýká k absenci důkazů pro své tvrzení. Právě kvůli tomu, že jimi svá slova nepodložila, mnozí její tvrzení zpochybňují. "Říkají mi, že jsem jako Kořistka, no tak ať jsem. Tohle tolerovat nejde. Tohle není klasika. Sorry."

Jméno prostředníka Hybášková sdělila policii. Šlo prý o profesionálního lobbistu, který s úplatkem v důsledku podle ní nemá nic společného.

Hybášková: Je v tom jasná logika
Mohlo ale jít taky o snahu pošpinit ODS. Hybášková se však nyní brání, že je to důsledek medializace. "Mně nešlo o ODS a její pošpinění. To je důsledek medializace. Já si nemyslím, že bych naletěla. Ta věc tu je a má jasnou logiku. Otázkou je, kdo za tím opravdu stojí. Já jsem nikoho obvinila. To je věcí policie. Já jen doufám, že se mi to celé podaří dovést do konce," říká Jana Hybášková.

Peníze za volby 2002 nebyly straně vyplaceny, protože na ministerstvu financí leží negativní posudek. Vychází ze zákona, v němž stojí, že na příspěvky mají nárok politické strany a hnutí. Není v něm však slovo: sdružení. Proto peníze podle posudku nenáleží Sdružení demokratů Jana Kasla.

"Tento papír tedy leží i u ministra Tlustého na stole. Dokud tam bude tento posudek, není možné, aby byly peníze vyplaceny. Je potřeba posudek nový, a ten měl být za úplatek vyhotoven. Může to udělat ministerstvo spravedlnosti. Tam to vede."

Strana požádala v září nového ministra financí Tlustého o přezkum rozhodnutí. "On musel do měsíce reagovat."

Nabízí se ale stále otázka, proč Hybášková nepromluvila o úplatkářství dříve. "Chtěli jsme to probrat na úrovni strany, ta debata nebyla jednoduchá. Byly hlasy pro i proti. V řadě míst se počítá s koalicemi naší strany s ODS, to pro mnohé byl taky důvod, proč nechtěli, abychom s tím šli ven," přiznává.

Také běžela lhůta, kdy měl ministr Tlustý oficiálně vyřídit žádost o přezkoumání, a třetí věcí byl podle Hybáškové blížící se termín veřejného soudního projednání. To všechno prý zdržovalo konečné rozhodnutí strany jako celku. "Poslední den před vypršením správní lhůty, kdy měl ministr Tlustý vyřídit naši žádost, jsme se s místopředsedou Stanislavem Polčákem rozhodli, že s tím půjdem do médií."

Jsem jako Kořistka? Tak ať!
"Nejhorší na tom je, že mi lidi, které mám docela ráda, řekli: Hele, tenhle stát nefunguje, nevyplácí peníze, tak to z něj někdo musí yrazit. Zprostředkovatelská služba, za kterou se platí," parafrázuje Hybášková své pražské známé.

"Trápí mě, jak strašně vysoká je míra společenské tolerance vůči korupci. Nejvíc mě na tom ničí, kolik lidí, kterých si vážím, mi přišlo říct, že to je přece normální, že je to klasika."

Nebojím se, že skončím
Na otázku, zda se neobává, že jako šéfka SNK ED skončí, Hybášková odpověděla, že ne. "Nebojím. Ale je samozřejmé, že se absolutně podřídím. Já jsem nikdy nekalkulovala věci tak, aby pro mne dopadly. Poukázat na zlo bylo vždycky mojí první motivací. Od 17. listopadu 1989."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz