Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hvížďala chce konečně vládnout Praze

  11:36aktualizováno  11:36
Praha - Co se jen mohlo stát, že jeden z nejznámějších pražských politiků Michael Hvížďala odmítl lukrativní vystupování v silvestrovském estrádním pořadu České televize "Sloužíme lidu"? Odpověď je jednoduchá. Hvížďala, který se nechává fotit v objetí se světovými hereckými celebritami a často figuruje ve společenských a bulvárních tiskovinách, by rád změnil image - chce se stát primátorem Prahy za Unii svobody.

"Nechci být považován za nějakého kašpara, mohlo by se stát, že lidé by ve mně už viděli spíše hvězdu showbyznysu než politika," tvrdí.

Na první pohled se zdá, že má velké šance uspět: Ve vnitrostranických volbách své konkurenty rozdrtil. Avizuje, že má připraveny peníze na mohutnou předvolební kampaň. Zaměstnání mu umožňuje věnovat se politice na sto procent. Dokonale zná pražskou politickou scénu. Nejsilnější protivník - ODS - se v metropoli zmítá v potížích. Na své straně má většinu médií.

"Den poté, co jsme v roce 1998 prohráli volby, jsem se začal připravovat na letošní souboj," přiznává. Je však možné, že styl, jakým to učinil, mu nakonec přinese další prohru.

VÁŽNÝ KONFLIKT VE VLASTNÍ STRANĚ
Při bližším pohledu je zjevné, že jeho postavení není tak pevné, jak by se mohlo zdát. Má mnoho kritiků, a to nejen u svých politických konkurentů, ale i ve vlastní straně.

Některé z Hvížďalových výroků:
- "Někdy mi to připadá, že se stala z radnice největší cestovní kancelář v        zemi. Cestování je asi tak jediná věc, které se vedení Prahy věnuje na sto procent."
- "Koalice občanských a sociálních demokratů dokazuje svoji neschopnost. Na jednu stranu peníze městu scházejí, na druhé straně se zbytečně utrácí."
- "Byli jsme svědky předkladu socialisticko-bolševického bafuňářství." (o návrhu koncepce záchranné služby, kterou předložil náměstek primátora Otta Kechner z ČSSD)
- "Jak v ODS, tak ČSSD jsou všichni ve vleku své strany a pracují především pro ni."
- "Je to komické, vůbec nechápu smysl této cesty. Od tohoto výletu se dá čekat všechno, jen ne význam pro Prahu." (o cestě primátora na Tchaj-wan)
- "Celý prodej PMB je od začátku neprůhledný a je zřejmé, že jde o soukromé zájmy některých lidí." (o prodeji První městské banky)
- "Radní by se k voličům neměli chovat jako feudálové." (o tom, že radní nechtěli poskytovat informace o všech svých příjmech)
Ostrý spor se táhne už čtyři roky, ovšem osudový střet vyvrcholil nedávno, když Hvížďala při vnitrostranických volbách do městského zastupitelstva za podpory delegátů nominační konference nepustil na přední místa kandidátky nikoho ze svých oponentů. Tento střet lze, zjednodušeně řečeno, popsat jako střet osobností, výrazných komunálních politiků. Paradoxně silnější skupinu tvoří Hvížďalovi odpůrci, především Jiří Witzany, Martin Stránský, Ivana Bursíková a Ondřej Turek.

Hvížďala se ovšem mohl spolehnout na mírnou většinu delegátů volebního sjezdu, kteří mu poměrem 53:43 zajistili vítězství. I když vyhrál, toto vítězství a vše, co se kolem něho odehrávalo, zpochybnilo jeho politické metody.

Někteří členové strany na protest proti jeho "válcovacímu" způsobu napsali rezignační dopisy a opustili stranu. "Je smutné, když hlavním kritériem k zařazení na kandidátku je pouze poslušnost a loajalita k vůdci," nechal se slyšet například dnes už bývalý člen unie Stanislav Labík.

Jiří Witzany, který s Hvížďalou bojoval o první místo kandidátky, poukazuje ve svém dopise členům strany na údajné Hvížďalovy praktiky. "Způsobem rozdělování trafik svým věrným v podstatě kopíruje to, co velmi halasně a umně populisticky kritizuje na politice exprimátora Jana Koukala," napsal Witzany, který je brán v unii jako kontroverzní muž. Nezůstal však jen u slov. Píše, že Hvížďala v uplynulých letech systematicky lobboval pro reklamní agenturu EuroAWK a dodnes řádně nevyúčtoval svou billboardovou kampaň z léta a podzimu 1998. Podle něho lobboval i pro Deutsche Bank a další velké firmy.

Witzany není moc rád, že dopis se objevil na veřejnosti, konkrétní důkazy nemá. Přesto tvrdí: "Hvížďala je hlavní představitel mafiánského kapitalismu a klientismu."
Hvížďala tvrdí, že jde jen o špinavé pomluvy. "Protože kritizuji spoustu lidí, mnozí se snaží už léta na mně něco vytáhnout. Nikdy nikdo nic neobjevil, nemám co skrývat. Reklamní kampaň jsem vyúčtoval a my ji dodnes poctivě splácíme," prohlašuje.

Michael Hvížďala
- narodil se 4. března 1962 v Chrudimi
- vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy
- od roku 1987 do roku 1990 porodník na II. porodnicko-gynekologické klinice U Apolináře
- v sezoně 1990/1991 lékař tenistů v Davisově poháru
- od roku 1991 do roku 1998 radní hlavního města
- 1991 až 1994 radní za ODS se zaměřením na zahraniční investice
- po volbách v roce 1994 zůstává radním, tentokrát se zaměřením na cestovní ruch a informatiku (telekomunikace)
- v březnu 1998 vystoupil z ODS, zůstal však v městské radě, dlouhá léta jeden z nejostřejších  kritiků exprimátora Jana Koukala (ODS), a to i v době, kdy s ním seděl v radě
- stál u zrodu řady projektů, například stavby Myslbeku v centru, rekonstrukce Vinohradské tržnice  či   hotelu Four Seasons, i když s některými rozhodnutími kolem této stavby nesouhlasil. Za úspěch považoval například to, že se podílel na vytvoření dobrých podmínek pro zahraniční investory a prosazoval stavby polyfunkčních budov  
- na podzim 1998 jako nestraník kandidoval do městského zastupitelstva za Unii pro Prahu na kandidátce Unie svobody
- po volbách v listopadu 1998 skončil v opozici, vstoupil do Unie svobody a stal se šéfem klubu Unie svobody v městském zastupitelstvu, nejsilnějším opozičním klubu
Když přijde řeč na možnou korupci, jeho kritici poukazují na to, že vlastně nikdo neví, co ho živí. Jenže on sám má po ruce pohotovou odpověď. "Naše rodina restituovala slušný majetek," oponuje, ale odmítá cokoliv konkretizovat. Zároveň poukazuje na to, že jako předseda Pražské asociace kongresové turistiky, která sdružuje přes šedesát firem, pobírá nadprůměrný plat.

Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová se k Hvížďalovi vyjadřuje opatrně. "Jestli má moji jednoznačnou podporu? To není dobře položená otázka," sdělila včera a dodala, že o definitivní kandidátce v Praze strana rozhodne až po parlamentních volbách.

JENOM NE JAKO PŘED ČTYŘMI LETY
Hvížďala nemá nejlepší postavení ani ve Čtyřkoalici. Zatímco na mnoha místech republiky spolupráce stran s většími či menšími problémy funguje, v Praze je tomu jinak. Hvížďala hned po vstupu do Unie svobody v roce 1998 unionisty "odvedl" ze společného klubu s lidovci, ODA a DEU a nepřeje si ani společnou kandidátku do letošních voleb.

K pochopení tohoto jeho velmi osobitého přístupu, kdy nechce mít vedle sebe další ambiciózní politiky, je nutné hledat klíč právě v událostech před čtyřmi lety. Už v té době nesmírně toužil po primátorské kandidatuře, chtěl porazit tehdejšího prvního muže Prahy Jana Koukala z ODS. "Je to otázka osobní cti, kdo bude prvním vyzývatelem Koukala. Jan Koukal prosazuje ten nejhorší koncept politiky, jaký v naší zemi existuje," prohlašoval.

Nakonec ovšem neměl zdaleka hlavní slovo. Unie svobody společně s lidovci vytvořila volební blok Unie pro Prahu, a protože lidovci měli více členů, vybrali za společného kandidáta svého muže - v té době úspěšného ministra Martina Bursíka. Druhým vzadu zůstal Hvížďala. I když oba ujišťovali své okolí, že budou výborným tandemem, skutečnost byla naprosto jiná.

Především rozpory mezi těmito dvěma osobnostmi (a Bursíkovo prosazování koalice s ČSSD za podpory komunistů) vedly k tomu, že Unie pro Prahu sice skončila se slušným výsledkem ve volbách na druhém místě, ovšem vítězná ODS nakonec uzavřela koalici s nevýraznými a slabými sociálními demokraty.

Musela to být pro Hvížďalu traumatická životní zkušenost, po které založil samostatný klub Unie svobody. V něm mohl dominovat a mít hlavní slovo, jenže jen za cenu toho, že z jedenáctičlenného klubu se spoléhal většinou na pětici "věrných". Odtud byl už jen kousek k loňským zákulisním  sezením, které vyvrcholily v říjnu. Právě tehdy těsná většina delegátů odhlasovala v tajných volbách ty kandidáty do městského zastupitelstva, kteří mu vyhovují.

Hvížďala však tvrdí, že k volebnímu boji potřebuje lidi sobě blízké. "Vím, že jsem udělal něco kontroverzního a nezvyklého, ale já si prostě myslím, že je lepší vybudovat si vlastní tým, jako je tomu například v USA nebo Velké Británii. Proto jsem řekl, koho nechci," hájí se.

POPÍJENÍ S WILLISEM PŘERUŠILA POLICIE
Hvížďala bude jistě sázet několik měsíců před volbami na média, jejichž svět ovládá dokonale. Napomáhá tomu i jeho styl vystupování. Na rozdíl od mnoha politiků mluví srozumitelně, vtipně a zajímavě, snaží se vyhýbat otevřeným výpadům proti novinářům, umí si udělat potřebný čas, dokáže s nimi navazovat velmi neformální vztahy, mnohé zná osobně. Navíc má pro ně vždy po ruce zajímavé informace a důležité kontakty.

Mimochodem, v tom mu dosti nevědomky pomáhá vedení města i úředníci magistrátu, kteří dodnes některé důležité informace i dokumenty nezveřejňují. Tak nahrávají právě lidem, kteří se k nim umějí dostat, ať už díky svým zdrojům nebo proto, že se mnoha jednání účastní.

Primátor Jan Kasl připouští, že současné vedení města Hvížďalovi "občas nabízí takové terče, do nichž se nestrefit by byl kumšt". "Osobně mně ale občas vadí zjevná manipulace, kterou využívá pro své cíle, o nichž se v kuloárech říká, že nejsou tak ušlechtilé, jak vypadají. On je hráč, který se naučil mistrně blufovat a prodávat svůj image slušného milého hocha," tvrdí primátor.

Hvížďala je v mnoha rozhovorech líčen jako svobodný playboy, milovník sportu a umění, nadějný porodník-absolvent lékařské fakulty, lékař tenistů v Davisově poháru, mladý politik, který přinesl na pražský magistrát zcela nový, svěží vítr a který později v opozici bojuje proti zlu na radnici jako osamocený rytíř.

A Hvížďala se rád do této pozice nechal stylizovat. Jeho fotografie lze najít v mnoha časopisech, třeba právě v rytířském brnění nebo v objetí s tenistou Tomášem Šmídem a světovými hereckými hvězdami Brucem Willisem, Johnem Deppem či Lorenzem Lamasem.

Právě s Willisem je však spojena aféra, která se v médiích objevila jen okrajově a která Hvížďalovi nedává dobrou vizitku. Dva strážníci uvedli do protokolu, že je Hvížďala sprostě urážel, když loni v květnu přijeli na zavolání občanů kvůli rušení nočního klidu do podniku Belle Epoque v Praze 1.

Tady Hvížďala popíjel s Brucem Willisem. "Vyserte se na to, tady to mám pod palcem já. Za měsíc jsem primátorem a s tebou si to vyřídím," křičel podle zápisu v protokolu. Policie případ zhodnotila jako přestupek, kterým se zabýval správní odbor Prahy 1.

Jeho vedoucí Vlasta Vítková odmítá výsledek sdělit. "Mohu jen říci, že jsme jej projednali. Protože nejste účastník řízení, nejsem oprávněna nic dalšího říci," uvedla nyní Vítková. Sám Hvížďala tvrdí, že řízení dopadlo pro něj dobře. "Měl jsem tři svědky, kteří potvrdili, že jsem žádné takové věty neřekl."

Pokud jde o velké a slavné kontakty v zahraničí, míní, že on je má. "S výjimkou prezidenta Václava Havla neznám mnoho lidí, kteří mají ve světě takové kontakty jako já," říká.

MÁ ŠANCI VYHRÁT, MÍNÍ NĚKTEŘÍ STRANÍCI
Jen na média se však Michael Hvížďala spoléhat nemůže. Navíc to, jakým způsobem jim "nadbíhal" svými občas populistickými a až příliš ostrými výroky, by se mu mohlo nyní vymstít. Tento slovník a také jisté šoumenství při vystupování mu totiž mezi politiky nezajistily nijak solidní pověst. On sám si je toho zřejmě vědom, tvrdí, že se chce změnit.

"Musím se mnohem víc soustředit na podávání návrhů, jak různé věci řešit. Otevřu přes dvacet kauz, v nichž dokážu, že současné vedení města nejedná ve prospěch Prahy a nemá právo tady vládnout. Také chci působit co nejdůvěryhodnějším způsobem, krotit své emoce," svěřuje se.

Už několik týdnů se také schází s týmem lidí, kteří by měli usednout na radnici s ním. Tím, že vypadli ze hry někteří zkušení komunální politici, tvoří jeho skupinu většinou zcela neznámí lidé, kteří ale podle něho postupně začínají mít navrch nad stranickými matadory.

Jedním z mála zkušených mezi nimi je současný zastupitel Branko Doleček, který Hvížďalovi jednoznačně důvěřuje. "To, jakým způsobem proti němu bojují někteří lidé, například Jiří Witzany, je velmi nízké a neférové. Šokovalo mě, jak hluboce klesl," říká Doleček. "Myslím, že máme kvalitní tým," dodává.

Poslanec US Vladimír Mlynář ovšem na svých internetových stránkách píše: "Kandidáti, kteří názorově a zájmově nepatří do Hvížďalova uskupení, zůstali zcela mimo, ačkoliv jde často o lidi, za nimiž je veliký kus práce."

Stranický kolega Michal Stránský má stejný názor. "Kvalita nerozhodovala. Michael Hvížďala dokáže své oponenty pouze převálcovat silou a své stoupence si umí šikovně k sobě připoutat a zavázat," míní.

Pokud však jde o Hvížďalovy volební vyhlídky, mnozí mu dávají šance. "On se dokáže neskutečně dobře pohybovat ve svém pražském politickém rybníčku, udržuje si velkou sílu a vliv," soudí Stránský. Mluvčí unionistů Patrik Nacher prohlašuje, že Hvížďalovi se znalostmi Prahy a popularitou nemůže nikdo rovnat. "On jediný nám může vyhrát v Praze volby," podotýká.

Hvížďalovi nahrává i situace na pražské politické scéně. Nejsilnější protivník, Občanské demokratická strana, je rozhádaná a nejvážnější Hvížďalův soupeř, starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister, má problémy se skandály kolem radnice a své osoby.

"Není taktické, abych to říkal, ale samozřejmě Jana Bürgermeistra bych si přál nejraději," říká s úsměvem Hvížďala. Zatím má k tomu důvody. "Zítra se budu věnovat Právu, pozítří Xantypě, v Mladém světě budu na titulní straně, každý den mám něco," upozorňuje. "Musím využít každou příležitost, abych lidem seriózně dokázal, že to, co předvádí současná koalice ODS a ČSSD na pražské radnici, je hanba."

Typický obrázek Michaela Hvížďaly v zastupitelstvu. Teatrální gesta a úsměv ve tváři, ovšem v ústech ostrý slovník doplňovaný bonmoty, jimiž nepřipouští jakékoliv kompromisy s vládnoucí koalicí ODS a ČSSD na pražské radnici.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Muž, který naváděl dceru, aby pálkou zbila Romy a muslimy, dostal podmínku

Výřez z videa kolujícího na sociálních sítích.

Případ videa, na kterém nezletilá dívka buší baseballovou pálkou do polštáře a podle otce si má představovat, že se...

Latentní rasismus v nás je, řekl Topolánek v debatě kandidátů na Hrad

Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek při debatě...

Kandidáti na Hrad se neshodují, zda je česká společnost rasistická, či nikoli. „Latentní rasismus v nás prostě je,“...

Janoušek by se nemusel vrátit za mříže, soud zvažuje upuštění od trestu

Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012...

Lobbista Roman Janoušek, odsouzený za to, že v opilosti srazil ženu autem a ujel, by se nemusel vrátit znovu za mříže....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.