Nebýt Klausovy návštěvy, nedalo by se od sjezdu socialistů čekat žádné překvapení.

Nebýt Klausovy návštěvy, nedalo by se od sjezdu socialistů čekat žádné překvapení. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Hvězdou sjezdu ČSSD bude Klaus, ne Paroubek

  • 598
Málokdy se stává, aby byli na politických sjezdech nejpečlivěji sledováni hosté. Tedy ti, kteří s dotyčnou stranou nemají nic společného. Hlavní hvězdou sjezdu ČSSD nebude šéf strany Paroubek, ale prezident Klaus. A všichni čekají na jediné. Naznačí Klaus, který přijde k socialistům vůbec poprvé, jak by podle něj mělo skončit úterní hlasování o nedůvěře vládě?

Svým vystoupením může prezident jeho výsledek výrazně ovlivnit. Na jeho slova čeká netrpělivě několik rebelů v ODS, kteří zatápějí premiérovi Mirku Topolánkovi.

"Prezident se na sjezd ČSSD rozhodl přijít předtím, než tato strana oznámila, že se bude hlasovat o nedůvěře Topolánkově vládě," zdůraznil Klausův tajemník Ladislav Jakl. Prezidentovo vystoupení podle něj bude "zásadní", ale spíše obecné.

V prosinci na kongresu ODS, kde oznámil odchod ze strany, se prezident Klaus zdržel jenom pár minut.

Prezident se podle Jakla nechce vyjádřit tak, aby dával politikům návod, jak mají hlasovat. Neprozradí prý tedy, co udělá, když vláda příští týden v parlamentu padne.

Na Klausův plán (zda by nechal vládnout dál Topolánka, nebo by strany vedl k dohodě na předčasných volbách) čekají rebelové v ODS. Bez jejich pomoci Paroubek vládu stěží svrhne. Pomoc dvou vyloučených poslankyň ze Strany zelených Zubové a Jakubkové by ČSSD nestačila.

"Jsem rád, že pan prezident na náš sjezd přijde a že potvrdí pozici nadstranického prezidenta," uvedl Paroubek. Socialisté by si přáli, aby po pádu vlády následovaly předčasné volby, které by byly na podzim.

Bitva jen o místopředsedy

Nebýt Klausovy návštěvy, nedalo by se od sjezdu socialistů čekat žádné překvapení. Boj o funkci předsedy už předem vyloučil jejich skvělý výsledek v krajských a senátních volbách. ČSSD v nich získala 23 senátorů z 27 a všech 13 hejtmanů. Paroubkovu pozici to velmi posílilo a zvolení má v podstatě jisté.

Přesto je sjezd ČSSD důležitý. Nové vedení si strana bude volit v situaci, kdy stále vede v preferencích – byť se její náskok tenčí – a je tedy favoritem jak červnových evropských voleb, tak sněmovních, plánovaných zatím na příští rok.

A lidé, kteří budou ve vedení ČSSD, mají naději, že by se mohli v budoucnu stát ministry.

Ani na postech místopředsedů, jejichž počet se zřejmě zvýší z pěti na šest, se nečekají velké změny. Funkci neobhajuje Petr Vícha, místo něj se Paroubek pokusí prosadit místopředsedu Sněmovny Lubomíra Zaorálka. Zájem má také třeba brněnský primátor Roman Onderka či šéf Sněmovny Miloslav Vlček.

Program sjezdu

Pátek: Ve znamení Klause

Asi nejzajímavější moment sjezdu přijde už první den, očekává se, zda prezident Václav Klaus naznačí svůj postoj k hlasování o nedůvěře vládě či k pozici premiéra Mirka Topolánka.

Sobota: Paroubek bez soupeře

Bude se volit vedení ČSSD, šéf socialistů nemá soupeře. O funkce místopředsedů je naopak velký zájem, kromě těch současných kandidují například Lubomír Zaorálek, Vítězslav Jandák či Roman Onderka.

Neděle: Co budou prosazovat?

V závěrečný den sjezdu se ČSSD bude bavit o blížících se eurovolbách, jako host vystoupí neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Švejnar a strana odhlasuje usnesení a rezoluce (tedy to, co bude prosazovat).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video