Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hutníci žádají vyšší plat, míří do stávky

  7:41aktualizováno  7:41
O s t r a v a - Odboráři ostravské Nové huti, největší ocelárny v zemi, budou stávkovat za vyšší mzdy. Odbory se totiž s vedením huti dosud nedohodly na kolektivní smlouvě pro letošní rok, zejména na růstu platů. "Odborová konference schválila přípravu nátlakových akcí," řekl šéf odborářů Nové huti Werner Stuchlík.

Stávka může poškodit firmu

Vedení huti tedy může v nejbližších dnech očekávat shromáždění zaměstnanců, pak hodinovou a posléze i osmihodinovou stávku. O tom, kdy odbory tyto akce spustí, rozhodne jejich krizový štáb.

"Relativně stabilizované huti nátlakové akce rozhodně nepomohou. Vedení ale již

VÝVOJ JEDNÁNÍ:

Prosinec 2000: Vedení Nové huti oznamuje odborům, že jejich požadavek na šestiprocentní růst mezd je neúnosný. Vedení navrhuje nulový růst.

8. ledna 2001: Odboráři předávají vedení takzvaný spor. Dávají tak najevo, že se již obě strany nedokážou samy dohodnout a navrhují k dalšímu jednání přizvat zprostředkovatele.

16. února 2001: První návrh zprostředkovatele, vysokoškolského učitele z Prahy Jiřího Kleibela, je pro odbory nepřijatelný.

21. února 2001: Odboráři označují jednání za velmi nadějná, ředitel huti Svatopluk Velkoborský tvrdí, že se obě strany dohodnou.

5. března 2001: Odbory odmítají návrh zprostředkovatele na řešení sporu. Odboráři tvrdí, že zvýšení mezd o jedno procento a desetinu je pro ně nepřijatelné.

20. března 2001: Odborářská konference hlasuje pro přípravu nátlakových akcí. Krizový štáb odborářů připravuje shromáždění zaměstnanců, jednohodinovou a osmihodinovou stávku.

nemůže ustoupit a připustit, aby platy dále rostly. Firma na to v tuto chvíli nemá peníze," řekla mluvčí huti Sylva Mazurková.

"Víme, že můžeme poškodit podnik, ale jsme poslední, kdo by si to přál. Je na vedení, aby zvážilo, zda si firma může stávku dovolit," říká Stuchlík.

O přípravě stávky rozhodlo více než šedesát odborářských šéfů ze všech provozů Nové huti. Ti řešili při hlasování tři varianty: Přistoupit na návrh vedení huti, přivolat k řešení takzvaného rozhodce nebo připravit nátlakové akce.

"Ze šedesáti čtyř odborářů hlasovalo nakonec padesát devět pro přípravu stávky," řekl Stuchlík.

Odboráři nechtějí v žádném případě ustoupit

Odboráři Nové huti nehodlají ustupovat vedení, které jim nabízí téměř devatenáct a půl tisíce korun průměrného platu i přesto, že tak vysokou mzdu nemají zaměstnanci v žádném z průmyslových podniků v okolí.

"Rozčiluje mě, když se všude připomíná průměrná mzda v Nové huti. Jde přece o to, že zaměstnanci Nové huti se k průměrné mzdě vypracovali v náročných podmínkách a teď nemůžeme připustit, aby jim jejich mzdu snižovala inflace," řekl šéf odborů huti Werner Stuchlík.

Uvedl, že provozy v huti jsou tak náročné na zdraví zaměstnanců, že si nadprůměrnou mzdu zaslouží. Odborář také namítl, že zdaleka ne všichni zaměstnanci mají nadprůměrné příjmy. "Výplaty ve výši celkové průměrné mzdy dostává jen asi čtyřicet čtyři procent zaměstnanců. Ostatní mají mzdy nižší," řekl Stuchlík.

Vedení hutí: Platy jsou nadprůměrné

"V ekonomicky zdravém podniku je zvykem, že průměrnou a vyšší mzdu pobírá zhruba třicet sedm procent zaměstnanců. Nová huť je na tom tedy ještě lépe," řekla mluvčí Nové huti Sylva Mazurková. Uvedla, že z celkem 12 649 zaměstnanců huti jen zhruba 1900 pobírá plat okolo 12 500 korun, což je průměrná mzda v domácím průmyslu. "Zbytek zaměstnanců má mzdy vyšší."

"Závidím zaměstnancům Nové huti jejich problémy. Kdyby mně přidali v našem podniku alespoň tisícovku, byla bych nadšená," komentovala spor o růstu mezd zaměstnankyně novojičínské firmy Tonak, která odmítla zveřejnit své jméno. V této společnosti je nyní průměrná mzda nižší než třináct tisíc korun.

Dělníci dostávají mzdy podle loňských dohod

Protože dosud nebyla v Nové huti podepsána kolektivní smlouva, dostávají zaměstnanci mzdy podle smlouvy z minulého roku, tedy o tisíc korun méně, než navrhuje vedení pro rok letošní.

"Pokud bychom se s odbory dohodli a kolektivní smlouva by byla do konce března podepsána, dostali by zaměstnanci zpětně od začátku roku doplaceny nové mzdy. Jestli se ale do té doby nedohodneme, zůstanou jim výplaty podle smlouvy z loňska," upozornila mluvčí Mazurková.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Že mě prezident nechce? Havlovi tehdy Zeman taky neustoupil, říká Poche

Miroslav Poche je politik, europoslanec a kandidát na ministra zahraničí ČR....

Zkušený zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Poche se chce stát ministrem zahraničí. Diplomacie se jeho životní...

Grafton Recruitment Praha
Hledáme BRUSIČE kovů!

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz