Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravskou huť ochromil zkrat elektřiny, nefungovaly filtry škodlivin

  14:18aktualizováno  14:18
Tříhodinový výpadek elektrického proudu v ostravské firmě ArcelorMittal vyřadil provoz tohoto hutního kolosu, a to včetně filtrů omezujících množství vypouštěných škodlivin. Z továrny se proto nějaký čas nekontrolovatelně valil dým a výroba se takřka zastavila.

Výpadek proudu způsobil i z dálky viditelné hoření v prostoru koksovny. | foto: Vladimír Burda

"V pondělí ráno jsem jel po osmé hodině do Havířova. Viděl jsem velké plameny a spoustu dýmu, vypadalo to, že hoří koksovna," popisuje Vladimír Burda z Ostravy-Radvanic.

Dodal, že podle jeho názoru nešlo o spalování koksárenského plynu. "Hoření plynu neprodukuje takový žlutohnědý dým. Jednalo se spíše o hoření uhlí, nejspíš hořelo uvnitř koksárenské baterie. Děsí mě představa, že při výpadku proudu může dojít k požáru a úniku takového množství toxických plynů a prachu," podivil se Burda.

Příčinou havárie a výpadku výroby byl zkrat elektřiny. "Přibližně v 7:45 hodin došlo k proudovému rázu a následně ke zkratu, který způsobil výpadek proudu v celém podniku. Po výpadku proudu byly veškeré technologie odstaveny z provozu," uvedla mluvčí ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Provoz se pomalu vrací do normálního stavu

Firma událost hned nahlásila České inspekci životního prostředí. "K ohrožení okolí nedošlo. Vše probíhá v souladu s provozním řádem, zařízení postupně uvádíme do provozu, běžný provoz by měl být obnoven během dnešního dne. Ekonomický dopad prozatím nebyl vyčíslen," dodala mluvčí.

Objekt tkaninových filtrů z ptačí perspektivy.

Huť loni zprovoznila nové filtrační zařízení aglomerace Sever.

Podle Radomíra Štěrby, vedoucího oddělení ochrany ovzduší ostravské pobočky České inspekce životního prostředí, kvalita ovzduší v okolí žádný výkyv nevykázala.

Firmě postih zřejmě nehrozí

"Ve vztahu k ročním emisím i aktuální imisní situaci to nebude mít výrazný vliv," sdělil Štěrba. K žádnému výkyvu v Radvanicích nedošlo ani podle on-line dat informačního monitorovacího systému Zdravotního ústavu.

Štěrba dodal, že množství vypuštěných emisí a další dopady havárie se teprve musí vyčíslit, závěrečná zpráva bude hotová do dvou týdnů. "Teprve podle ní budeme situaci hodnotit. Pokud je příčinou havárie, postihy se majiteli společnosti neukládají. Havárie se nedají předem ovlivnit, k blackoutu občas dochází i v celých státech," uzavřel Štěrba.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz