Svátek Jana Husa v roce 1939 vyburcoval statisíce Čechů k masovým protestům

  0:01
Vzpomínkové akce skonu Jana Husa na kostnické hranici se první rok po obsazení země změnily v masové manifestace odporu českého národa vůči okupantům. V pátek od smrti Jana Husa uplyne 603 let. Zaslouží však vzpomenout i bolestné období našich moderních dějin před osmdesáti lety.

Na Staroměstském náměstí se u Husova sousoší sešlo na 50 tisíc lidí. Demonstrovali touhu českého národa po udržení potlačované české svébytnosti. (ÚAM CČSH, archiv M. Jindry) | foto: Benák Jiří

„Národ potřebuje lidí s pevnou páteří, na které lze spoléhat, lidi, kteří dovedou být věrní a nezrazují sebe a jméno celku, k němuž náleží. A k těmto lidem promlouvá dnes Jan Hus,“ připomenul 6. července roku 1939 v Českém rozhlase odkaz kostnického mučedníka doktor Viktor Šinták.

Oslavy – mnohdy okupačním úřadům navzdory – se konaly po celé zemi za nebývalé účasti lidí. Takové davy jako v létě 1939 se předtím ani potom pravděpodobně nikdy nesešly. Přes množství regionálních poutí a manifestací oslavám vévodila Praha.

Již v předvečer 5. července z pražských oken vlála záplava praporů v národních barvách. Centrem oslav se stal Šalounův pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí, kam odpoledne přišel položit květiny i primátor Otakar Klapka. Dva roky nato ho v Ruzyni nacisté popraví.

Květiny a věnce však u pomníku lidé pokládají již od rána. A Husovu památku si přijíždějí připomenout i lidé zvenčí, o čemž svědčí mimořádný pohyb na pražských nádražích. Oslavy vrcholí večer po bohoslužbách, kdy se na náměstí přesune mohutný dav s prapory. Účastníků je asi 50 tisíc.

Husovo sousoší je obklopeno květinami, věnci a rudými kalichy. Po stranách hoří mohutné řecké ohně. Sborový zpěv husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci a národní hymny. Až do pozdního večera pak lidé zpívají národní písně. Obdobné je to i následující den. K desítkám tisíc lidí v protektorátní Praze lze připočítat další desetitisíce po celé zemi.

K tomu všemu se 5. července přidávají i poutě u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. A to zejména na Moravě. Největší pouť je tradičně na Velehradě. Podle odhadů četnictva ji za krásného počasí navštíví nejméně 50 tisíc lidí. Stane se tak největší poutí, která se do té doby na Velehradě konala.

Raději nechat Čechy v klidu

Okupační moc je ve střehu, ale nezasahuje. Zaprvé se v novém „nepřátelském“ prostředí teprve etabluje, zadruhé se obává, že násilné potlačení manifestací, byť otevřeně protiněmeckých, se zvrhne do celonárodního odporu, který by mohl zkomplikovat plánované využití ekonomického potenciálu českých zemí pro válečné účely.

„Památky Husovy mučednické smrti vzpomněla v červenci 1939 bez nadsázky převážná část českého národa. Církev československá husitská přitom patřila k tahounům a nejhorlivějším organizátorům vzpomínkových bohoslužeb, manifestací a poutí. Díky tomu v mnoha krajích zaznamenala skokový nárůst členské základny,“ popisuje historik Ústavu pro studium totalitních režimů Martin Jindra.

Situaci Církve československé husitské za okupace popsal v nové knize Sáhnout si do ran tohoto světa.

Husovy oslavy roku 1939 ve své spontánnosti a rozsahu zdaleka překonaly očekávání a zapadly do národních poutí a slavností, které pak vyvrcholily 13. srpna 1939. Tehdy se do Domažlic na vavřineckou pouť podle úředních odhadů sjelo dokonce na 100 tisíc lidí z celých Čech i Moravy.

Šlo o jednu z největších akcí, která demonstrovala odpor Čechů proti německé okupaci. Pouť vyvrcholila emotivní přísahou přítomných poutníků, že svou vlast nikdy neopustí a nezradí.

Poslední socha Jana Husa

Pozoruhodným způsobem se do celonárodního hnutí veřejných demonstrací z léta 1939 zařadilo Nové Město nad Metují. Zde byla 6. července za zpěvu národní hymny odhalena poslední Husova socha v protektorátu. Jen díky tomu, že slavnost byla označena jako církevní procesí, se podařilo vymoci na protektorátních úřadech její povolení. Bezesporu odvážná akce se naštěstí obešla bez následků.

„Církev československá husitská si Husovu památku připomínala i v dalších válečných letech. Intenzita oslav a jejich manifestační ráz, který místy přerůstal v otevřené protiněmecké demonstrace, však již nikdy nedosáhly rozměrů z roku 1939, kdy procesí k pomníku na Staroměstském náměstí bylo bezpečnostními orgány označeno za šovinistickou manifestaci se zpěvem zakázaných provokačních písní,“ říká Jindra.

S ohledem na zkušenosti z roku 1939 tak okupační režim již raději podnikal preventivní kroky, aby oslavy národních svátků co nejvíce utlumoval. V roce 1940 se proto začínají projevovat snahy o zrušení či alespoň přesunutí svátků na jiné dny. Za porušení nařízení přitom hrozila pokuta v neomezené výši. Pokud tedy nešlo o čin přísněji trestaný podle jiných předpisů.

A co víc: okupační moc se postupně nerozpakovala potlačit Husův odkaz v českém národě silou.

Zlikvidovat spiknutí

Zatímco v roce 1939 používala spíše propagandistické nástroje, o rok později výrazně přitvrdila. Zejména v bývalém čs. pohraničí. To lze zachytit třeba v hlášení starosty městyse Bohosudov v Podkrušnohoří směřovaném oberlandrátu v Ústí nad Labem: „6. července 1940 došlo ve spodní části Bohosudova navečer ke srocení Čechů s úmyslem slavit Husův svátek. Po zákroku SA (Sturmabteilung) a četnictva svého počínání rychle zanechali. Podle hlášení zdejšího velitele SA se konalo podobné shromáždění v Brabcově hostinci v Nových Modlanech. Po vstupu jednotky SA bylo zabráněno pokračování shromáždění.“

Bezpečnostní složky zasáhly i v chatě u Habartic, kde se sešla skupina české mládeže, aby oslavila Husův svátek. Vedení obce dokonce kvůli tomu hodlalo chatu zbourat – „aby se zde již nemohla konat podobná spiknutí“.

Zároveň právě v Sudetech dochází k ničení Husových pomníků. Třeba poblíž Chabařovic, kde byl nedokončený památník u příležitosti slunovratu vyhozen do povětří.

„Minulost je důkazem, že národ šel a jde tvůrčí cestou, nenese stopy rezignace, únavy a stárnutí. Jen ten, kdo tvoří, žije!“ otisknou v roce 1939 u příležitosti výročí Husovy smrti Národní listy.

Pak už je život v protektorátu jenom horší. Už na konci října jsou protinacistické demonstrace studentů tvrdě potlačeny.

Dramatická záchrana mistra Jana

Okupační moc vnímala Husův odkaz obecně jako protiněmecký. Nicméně nenávistných projevů se v počátcích okupace ujali především civilisté. Jako v případě mohutného Husova pomníku v Jihlavě. Nechť právě ten poslouží jako jeden příklad z mnoha.

Před válkou žilo v Jihlavě více Němců než Čechů. A někteří z nich doufali, že se odtrhnou od Československa a stanou se součástí Rakouska a později třetí říše. Monumentální kamenný mučedník tak stál na „horké půdě“. Dílo akademického sochaře Františka Vladimíra Foita, které bylo slavnostně odhaleno v roce 1928, se tak stávalo terčem nenávistných útoků místních německých nacionalistů zhruba již od poloviny 30 .let.

Po obsazení zbytku rozbitého Československa v březnu 1939 se vandalské útoky vystupňovaly dokonce natolik, že hrozilo jeho zničení. „Hlava Husova byla otlučena, pomník natřen dehtem, oba postranní reliéfy byly pomazány červenou barvou. Na zadní stranu pomníku vandalové dehtem namalovali židovskou hvězdu, schránka, v níž byla prsť z legionářských bojišť, byla rozbita, vzácná hlína rozmetána právě tak jako před pěti sty léty popel mistra Jana,“ popisuje historik Martin Jindra.

Německé vedení města se proto rozhodlo sochu raději odstranit. Pomník kameníci rozebrali a složili v městské ohradě mezi trámy a cihly. Ani na skládce ale socha nebyla v bezpečí. Hrozilo jí rozebrání na stavební kámen a prachobyčejný štěrk.

Jedinou možností, jak dílo zachránit, byl převoz do bezpečnějšího, 60 kilometrů vzdáleného Hlinska. Pro nejcennější část pomníku tak koncem července 1939 přijel jeřáb a šest nákladních aut. Vyslala je Církev československá (husitská).

Nicméně by bylo celkem naivní se domnívat, že se transport obešel bez komplikací. I když nejprve to tak skutečně vypadalo. Samotné nakládání totiž zájem veřejnosti i bezpečnostních složek nijak zvlášť nevzbudilo. To až když čeští obyvatelé města začali k automobilům přinášet květiny, na jeden z vozů umístili také státní vlajku. To už zbystřili jihlavští Němci a upozornili na to úřady. A místní gestapo nezahálelo. Během chvilky bylo na místě. Ačkoliv německá správa města k převozu povolení dala, vyžadovali gestapáci další razítka. Po zdlouhavých jednáních na služebně Schutzpolizei posádky šesti nákladních vozů přece jen vyrazily na cestu. Ne na dlouho.

Posádky aut skončily ve vězení
Kousek za Jihlavou na kolonu opět čekalo gestapo. Zmizet se podařilo jen dvěma vozům, zbylá čtyři nákladní auta se musela v doprovodu gestapáků vrátit zpět do města. Posádky vozů byly zadrženy a internovány v jedné z jihlavských škol.

„Vedoucí výpravy – mezi nimi hlineckého faráře Václava Šustra a předsedu rady starších Josefa Svobodu – propustilo gestapo až v noci na starostův zásah. Ve věznici ale zůstal věřící Karel Olmer, který se během výslechu pohádal s vyšetřovatelem. I jeho se naštěstí díky intervenci okresního hejtmana a hlineckého starosty Václava Dřevíkovského podařilo po dvoutýdenním věznění z Jihlavy dostat,“ upřesňuje Jindra. Zbývající část pomníku byla převezena později po železnici.

V Jihlavě se Češi s pomníkem loučili květinami a stejně Husovu sochu vítali v Hlinsku. Horalé z celého kraje se přicházeli tomuto dílu poklonit. Nicméně vzpřímené polohy se kamenný mučedník dočkal až za dalších deset let. Socha byla slavnostně odhalena na Skalce nedaleko Hlinska až 4. července 1950. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Soud potvrdil ženě 13 let za vraždu desetiměsíční dcery, udusila ji přikrývkou

19. března 2024,  aktualizováno  11:43

Vrchní soud potvrdil ženě z Olomoucka 13 let vězení za vraždu její desetiměsíční dcery. Zamítl...

Poslední výstřel speciální prokuratury. Podle médií obvinila finančníka Haščáka

19. března 2024  11:43

Žalobce slovenské speciální prokuratury podle médií obvinil spoluzakladatele finanční skupiny Penta...

Po lahvi rumu a bez řidičáku. Šofér před strážníky otočil auto na střechu

19. března 2024  11:23

Bez řidičského oprávnění a navíc notně opilý usedl v neděli odpoledne za volant šofér v brněnském...

Rusko kupuje satelitní fotky od firem z USA, odpaluje podle nich rakety

19. března 2024  11:23

Rusové si cíle pro své raketové útoky na Ukrajině ověřují na základě satelitních snímků zakoupených...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...