Novoroční projev prezidenta Gustava Husáka v lednu 1989.

Novoroční projev prezidenta Gustava Husáka v lednu 1989. | foto: Jiří Kruliš, ČTK

Bratislavské noviny opěvovaly Husáka, jako kdyby totalita neskončila

  • 132
Svérázným způsobem si připomněla bratislavská čtvrť Dúbravka 100. výročí narození Gustáva Husáka a 65. výročí komunistického puče v roce 1948. Dvě strany únorových novin čtvrti opěvovaly místního rodáka, normalizačního komunistu a spolupachatele komunistického převratu v únoru 1948 a bývalého prezidenta Gustáva Husáka.

"Levicový politik a otec federace," tak zní jeden z titulků na zarážející dvoustraně měsíčníku bratislavské čtvrti Dúbravka, kde se v lednu 1913 narodil komunista a pozdější symbol československé normalizace, dlouholetý československý prezident Gustáv Husák.

Články o Husákovi, které se v měsíčníku Dúbravský spravodajca objevily, jsou postaveny na výrocích funkcionářů Komunistické strany Slovenska (KSS), která si jako jediná strana na Slovensku sté výročí narození Gustáva Husáka v Dúbravce připomněla.

Noviny popsaly jak seminář, který pravověrní slovenští komunisté k výroční Husákova narození uspořádali, tak vzpomínkovou slavnost u Husákova hrobu s položením obligátních věnců a rudých karafiátů.

V článcích, kolem nichž jsou fotografie ze vzpomínkového komunistického aktu, se Husák téměř výhradně vychvaluje. "Bylo to jedno z hospodářsky nejlepších období pro Československo. Všichni měli práci, veškeré finanční prostředky stačily na všechny potřeby, které v běžném životě lidé měli," nadšeně mluvil o Husákově době jeden z účastníků setkání, český komunista Petr Šimůnek, citovaný novinami.

"Husáka jednoznačně považujeme za jednu z nejvýznamnějších osobností moderních československých a slovenský dějin. Není správné, že představitelé vlády toto výročí odignorovali. Několikrát jsem byl svědkem, když předseda vlády označil SNP, které ztělesňoval i Gustáv Husák, za páteř moderní slovenské státnosti," uvedl také předseda KSS Jozef Hrdlička.

Komunistický zpravodaj, pravicová radnice

Slovenský deník Sme, který o skandálním obsahu novin informoval, cituje historika Milana Zemka, který se nad tím podivuje: "Zpravodaj asi spolufinancovala Komunistická strana Slovenska, neboť ty texty jsou přinejmenším zvláštní. Vzpomínková slavnost je stranická akce KSS, od které nemůžete očekávat jiné než pozitivní stanoviska k nebohému Gustávu Husákovi."
Ospravedlnit to nemůže ani to, že Husák byl zdejší nejslavnější rodák. "Je třeba přiznat každé městské části ambici hledat velké rodáky. Ale vždy by to měl být kritický pohled a neměly by se zaměňovat postoje obce s postoji ministrany, " dodává k přebírání názorů komunistů zpravodaje. KSS se dostala do parlamentu naposledy v roce 2002, v loňských volbách dostala pouhých 0,72 % hlasů.

V Dúbravce bydlí asi 40 tisíc Bratislavanů, tedy necelých deset procent obyvatel slovenského hlavního města. Měsíční zpravodaj vychází v nákladu přes 17 000 výtisků, což je více, než kolik je například denní náklad celostátního deníku Hospodárské noviny. Paradoxní je, že mezi poslanci městské části nenajdeme jediného komunistu a převahu mají zastupitelé za pravicové strany. Ti se však hájí, že o obsahu "Dúbravského spravodajcu" nebyli předem informováni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video