Policejnímu prezidentovi je líto, že není generál.

Policejnímu prezidentovi je líto, že není generál. | foto: iDNES.cz

Husák: Ať nám politici nekomplikují život

  • 26
Michaela Jílková zpovídá policejního prezidenta Vladislava Husáka. Někteří jeho podřízení bývají označováni za policisty ve službách politiků. Je si jistý, že opravdu neslouží politickým stranám a měří podle zásady padni komu padni?

Rozhovory Michaely Jílkové

VIDEO: 1. část, 2. část, 3. část

Pane policejní prezidente, máte pocit, že ministři a politici, kteří zasahují do práce policie, té práci rozumějí, nebo se vám takzvaně pletou pod nohama?

Já jsem za tu dobu, co stojím v čele policie, nezažil, že by nějaký politik zasahoval mně konkrétně do mé práce. Samozřejmě, že v případě ministra, kdybychom měli nějaké diametrální rozdíly v našich vizích, tak potom bychom asi spolu dělat nemohli.

No právě. A kdo by tak podle vás odešel, kdybyste si nerozuměli?
To je asi nabíledni. Tady je typické české: vyšší bere. Tak asi bych to byl já.

Když je to s politiky v pohodě a nezasahují vám do práce, jak říkáte, proč jste prohlásil: "Policie nemá být klackem v politickém boji. Bohužel politici napříč to dělají?"
Mně vadí, že se v politickém boji mezi stranami používají čas od času jednotlivé policejní případy nebo problémové akce k tomu, zda ministr vnitra řídí resort dobře.

Též jste si posteskl: "Cítím to v reakci svých lidí, kteří říkají - ať nás politici nechají dělat naši práci." Jak vás nenechávají dělat vaši práci?
Domnívám se, že by se neměly některé konkrétní policejní kauzy přetřásat v parlamentu, například.

A myslíte které?
My máme našeho strážce a to je státní zástupce. Ten je jako pán sporu ten dominantní a říká, zda policie některé věci dělá dobře, nebo ne. To je objektivní hodnocení. Ale jestliže politik hodnotí nějaký případ na základě informací z médií, kde nejsou stoprocentní informace, tak to samozřejmě není správný postup. Měla by se tady začít vytvářet podstatně větší důvěra v konání orgánů činných v trestním řízení.

A důvěra koho, politiků?
Ano. Myslím například politiků k policii.

Jde o to, jestli tu situaci opravdu vidíte reálně a říkáte pravdu, víte, protože...
... to bych se ohradil, to bych se ohradil.

Bývalý premiér Paroubek teď o víkendu prohlásil: "My bychom potřebovali být ve vládě, abychom znormálnili činnost policie. Policie se nám vymkla zcela z kontroly. Nejen nám, všem."
Já bych rád věděl, co je myšleno tím termínem "vymkla z kontroly". Protože policie se vymkne z kontroly v okamžiku, kdy začne konat protizákonně. A já nemám nejmenší indicii, že se něco vyvíjí špatným směrem, že by se policie dostávala mimo zákon.

Vladislav Husák a Míša Jílková

Jiří Paroubek ještě řekl, že některé policejní složky si prostě dělají, co chtějí. A že se musí dohodnout dvě nejsilnější politické strany, aby tomu zabránily.
Hm.

Jiří Paroubek asi nespadl z Marsu nebo z Měsíce, když toto říká. Byl premiérem, má za sebou exministra vnitra Bublana, tak by měl vědět, jako to chodí nebo chodilo.
No tak, na obecné tvrzení já neumím nijak reagovat.

Chápu, že nechcete komentovat slovo pana předsedy Paroubka. Kdyby se náhodou vrátil, že?
Ne. Mně nepřísluší komentovat výroky politiků.

Ale ten výrok je opravdu znepokojující. Vlastně znamená, že kdyby byla stabilní politická situace, tak podle Paroubka by policii řídily ODS s ČSSD a ty by asi rozhodovaly, kdo bude stíhán. Tak to může působit.
No tak o tom, kdo je stíhán, v zásadě nerozhoduje jenom policie. Vliv státního zastupitelství je tady jednoznačný a je garancí zákonnosti.

Mrzí mě, že nejsem generál

Jste policejní prezident a předseda druhé nejsilnější strany řekne: "Policie se nám vymkla zcela z kontroly. Nejen nám, všem." To to s vámi ani nehne?
No, jestliže tohle řekne politik, tak potom očekávám, že ministr vnitra, který je pro mě partnerem v politice, přijde a řekne - je třeba s tímto problémem něco dělat. Možná se předsedy Paroubka zeptá, co vnímá jako to, že si policie dělá, co chce. A na základě toho my začneme konat.

To ví už každý, že Jiřímu Paroubkovi leží v žaludku zejména šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pan Kubice.
Já fakt nechci komentovat nebo nechci spekulovat o tom, že politici při nějaké debatě vyřkli tato slova. Jestli ta slova mají nějakou konkrétní reálnou podobu, tak nechť udělají cokoli, co by nám ulehčilo naši roli při prošetřování dané věci. Ať to konkretizují.

Tak třeba před senátními a komunálními volbami vydala ČSSD prohlášení, že Kubiceho útvar se chová jako politická policie.
Já nemám v tuto chvíli nejmenší pochybnost o práci tohoto útvaru. Nevím, co bych dělal s útvarem politické policie pana Kubiceho, tak jak je nazýván, když vím, že tento útvar řeší vraždy, převaděčství, padělání peněz, obchod se zbraněmi a já nevím, co všechno. A ty výsledky se dostavují. Jestli má někdo problém s jednotlivci, tak nechť tedy řekne - tenhle člověk neudělal to, co udělat měl, udělal něco špatně.

Takže politici vydávají teatrální prohlášení pro veřejnost na tiskových konferencích, ale už to nemá pokračování na půdě parlamentu, kde by s tím mohli něco udělat?
Zhruba před měsícem jsme se sešli s poslaneckým výborem pro bezpečnost, kde je to politické zastoupení reprezentativní. Místopředsedou je přímo předseda klubu ČSSD pan Hašek. A o těchto věcech tam nepadla ani zmínka. Ale chraň bůh, já nechci komentovat to, co řekli politici.

A proč se tomu tak bráníte?
Já jsem policista, můj byznys je jiný než komentovat věci, které říkají politici.

Není to proto, že se bojíte? Už jste zažil, co to je nejít politikům na ruku.
Co máte na mysli?

Na mysli mám to, že nejste generálem. Což je takový trapas, když někteří vaši podřízení generály jsou a vy, ačkoli jste byl navržen, tak nakonec...
Nedajli medajli...

Tehdy to zhatil premiér Paroubek.
Zaúřadoval. Požádal pana prezidenta o pozastavení, to je pravda. Já to vnímám tak, že prostě se nepodařil průvod 1. máje, došlo tam ke konfliktu mezi naším policistou a jednou z účastnic toho průvodu...

Myslíte paní Kateřinu Jacques, ale podle mých informací to byla jenom zástěrka, proč jste nedostal generála.
Tak já znám tuto verzi a po žádné jiné jsem se nepídil.

To je zajímavé. Neoficiální verze zní, že po vás sociální demokracie chtěla odposlechy z kauzy pana Kořistky, kde byly i telefonáty pana Topolánka, a vy jste ČSSD neposlechl, byl proti. No, a tak nebyl generál.
Aha. Vidíte. Tohle slyším od vás poprvé. Já to mám spojeno s tím, že se nepodařila akce 1. máje a že nebylo vhodné symbolicky ocenit policii tím, že mě povýší do hodnosti generála. Tak to vnímám já a na tom mém vnímání nehodlám nic měnit.

A necítíte se jako taková použitá loutka na politickém divadle?
Já bych ze sebe opravdu nechtěl dělat loutku. Jsem natolik urostlý, že bych jako loutka neobstál.

Rozumíte, že politik chce ukázat: Hleďte, lidé, mně jde o spravedlnost a pořádek, a použije k tomu policejního prezidenta?
Jestliže se tehdejší premiér a ministr vnitra rozhodli, že si generálskou hodnost nezasloužím, no tak se rozhodli podle práva. Může mně to být líto, mrzí mě to. Ale je to tak zhruba všechno, co s tím mohu dělat.Proběhla, proběhla. V době, kdy mně ministr vnitra dal pokyn, tak už kontrolní mechanismy v rámci policie fungovaly. My v těchto případech vůbec nečekáme na to, aby nám to nařídili.

To je takové teatrální gesto pro voliče? Teď já, ministr vnitra, vám ukážu, jak dbám o pořádek a...
Paní Jílková, poslyšte, já jsem nařídil kontrolu, kontrola byla provedena a během pěti dnů víme, že někdo udělal chybu. Nezávisle na tom, jestli ministr řekne kontrolujte.

Řekl jste, že v havlíčkobrodském případu šlo o selhání jednotlivce, nikoliv systému. Jenomže například nejmenovaný policista z Prahy 3 řekl, že během jeho nemoci nebo dovolené také nikdo na jeho spisech nepracoval. Často dostával v nepřítomnosti další případy a po návratu jen zíral. To vypadá, že to máte divné systémově.
Ne, ne, ne. V případě marodnosti nebo neschopnosti práce má příslušný služební funkcionář povinnost zajistit, aby k prodlení nedocházelo. Je dobře, že mi říkáte Prahu 3, to je pro mě docela dobré vodítko, takže se spolehněte, že zítra na Prahu 3 nastupuje naše vnitřní kontrola.

To ji, prosím, pošlete i do středních Čech.
Dobře, znamenám si.

Důstojník kriminálky ze středních Čech řekl, že ve velkých městech jsou policisté oznámeními doslova zavaleni, není šance vše stíhat. Ví o policistovi, jemuž během měsíční dovolené přidělili 72 nových spisů.
To je další vodítko, na to se můžeme podívat. Jestliže velitel má ve svém stavu dvacet lidí, přijde mu x nějakých trestních oznámení a on začne policistou číslo jedna a skončí policistou číslo dvacet, strká ty spisy do těch jejich chlívků jako prodavačka piškoty do regálů a víc se nezajímá o to, zda se na těch kauzách pracuje, tak je to jeho chyba.

Tak my zavoláme, jak ty kontroly dopadly, abyste na nás také nehrál divadlo, víte.
Dám vám vědět.

Jsou vlastně nějaké nové informace v případu sériového vraha Zelenky?
Nevím o ničem převratném, co by stálo za zmínku. Probíhá trestní řízení a nebylo by korektní zacházet nějak dopodrobna.

Minulý týden jste řekl, že vám přišlo zvláštní, že nemocnice tak dlouho sepisovala trestní oznámení a že hned nezavolala třeba na linku 158.
To byla naše výhrada. Vyšla najevo poměrně zdlouhavá příprava trestního oznámení.

Působí to, že se nemocnice snažila ten případ skrýt...
Tak je to určitě jedna z vyšetřovacích verzí, že v tuto chvíli máme ambici prověřit i chování managementu nemocnice, zda v jejich konání a jednání bude spatřováno nějaké podezření, nebo ne.

Vladislav Husák

A jste si opravdu jist, že nejste někdy používán pro vylepšování image toho kterého politika? Třeba ministr Langer vám nařídil prověřit postup policie v kauze vražd v havlíčkobrodské nemocnici. Kdyby to tak dramaticky nedeklaroval nebo kdyby ho to nenapadlo, proběhla by ta kontrola stejně?

Posílám policisty do ulic

Když jste nastoupil do funkce, chtěl jste zlepšit mediální obraz policie. Průzkumy říkají: říjen 2005 - policii nedůvěřuje 59 procent občanů. Říjen 2006 - policii nedůvěřuje 59 procent občanů. Ani jedno procentíčko jste nezískali navíc.
To není dobrý výsledek. Nicméně děkuji těm 41 procentu věrných, kteří nám věří.

No ale kde tedy děláte chybu?
Já jsem přesvědčen o tom, že jsme zcela zásadně změnili přístup ke sdělovacím prostředkům. Dneska se novinář, který zavolá na tiskové oddělení, nesetká s tím, že mu někdo nezvedne telefon. Ale jak je vidět, tak efekt to nepřináší.

Takže jste se zaměřili na image policie, ale nejsou lidé zklamáni spíše výsledky policie? Právě u těch kapesních krádeží, krádeží aut, kde se to nezlepšuje...
Na tom se naprosto shodneme. Běžného občana v zásadě ani netrápí, jestli se vrátí Krejčíř, nebo nevrátí. Trápí ho to, že mu včera večer někdo vybral auto, že mu vykradli sklep, že někdo obtěžoval na ulici manželku.

A trápí ho ta objasněnost...
Ale ta postupuje po krůčcích směrem nahoru. Spíš vnímám špatně to, že člověk policistu nepotkává, a když ho potká, tak nemá potřebu s ním komunikovat. Mám dojem, že my jako policie jsme schopni vytvořit "veškerý komfort" pro zločince. Známe jeho práva, dáme mu najíst, převlékneme ho, necháme v naší cele, až ho dotlačíme k soudu. Vypadá to, že policie je tady jenom kvůli těm, promiňte mi ten výraz, drbanům. Ale policie je tady především kvůli normálním občanům, kteří mají potíže a chtěli by pomoci.

To jsou hezká slova, ale jaksi slova...
Teď budeme tlačit naše funkcionáře, aby začali posílat policisty ve větší míře do ulic. Aby byli zbaveni činností, které nám nepřísluší, například rozvážení soudních obsílek. Prostě věcí, které nás na první pohled drží v kancelářích.

K tomu potřebujete ty politiky, aby udělali takové zákony...
Ano. Aby nám nekomplikovali život.

To znamená, že s těmi politiky musíte být zadobře.
Hm, hm. (směje se)

A nakonec: tak mi prosím prozraďte, jak si vysvětlujete, že ta podezření na politickou policii tady pořád jsou?
Tohle jsou určité hrátky politiků. Kdyby nechali policii jaksi stranou a nevnímali ji jako prostředek politického boje nebo ten klacek, my bychom si dělali svoji práci. Policie by nebyla vtahována do politických půtek. A to si myslím, že by mělo být cílem vedení policie. Ale i cílem politiků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video