Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Husajn: USA spáchají útokem sebevraždu

  12:39aktualizováno  12:39
Útok Spojených států skončí u bran Bagdádu. Prohlásil to irácký vůdce Saddám Husajn v projevu k 12. výročí zahájení války v Perském zálivu. Zároveň dodal, že Irák zmobilizoval své síly a je odhodlán přinutit USA k sebevraždě. Spojené státy označil za Mongoly naší doby.

Sdělil jim i to, že vypracoval plány na odražení ataku amerických vojsk. Západ podle něj chová nepřátelství vůči Iráku i dvanáct let po válce.

Husajn zároveň obvinil západní kruhy, zejména sionistické, že se léta snaží vměšovat do záležitostí Blízkého východu. Zdůraznil, že se Americe nepodařilo Irák dobýt za války v Perském zálivu a že se z minulých chyb nepoučila.

Prezident vyzval občany, aby nepropadli strachu navzdory početné armádě, kterou nepřítel shromáždil v oblasti.

Chirac: Inspektoři by měli dostat víc času
Podle francouzského prezidenta Jacquese Chiraca by měli zbrojní inspektoři OSN dostat více času, aby mohli co nejpodrobněji odpovědět na otázku, zda Irák vlastní zbraně hromadného ničení.

Po setkání se šéfem zbrojních inspektorů Hansem Blixem vyzval Irák, aby podal neoddiskutovatelná svědectví o své aktivní spolupráci. Chirac jakoukoliv jednostrannou akci proti Iráku odmítl. "Je to v rozporu s mezinárodními pravidly."

Pentagon by mohl vyslat od okolí Iráku další tři letadlové lodě. Dvě už v oblasti jsou. Uvedli to ve čtvrtek nejmenovaní američtí vojenští představitelé.  Podle nich by rozmístění lodí do Perského zálivu, Rudého moře a Středozemního moře umožnilo námořnictvu zaútočit ze tří směrů a zkomplikovat Iráku vzdušnou obranu. Ve Středozemním moři je už letadlová loď Harry Truman a v severní části Perského zálivu loď Constellation.

O prodloužení mandátu zbrojních inspektorů se chystá požádat Radu bezpečnosti OSN Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Její šéf Muhammad Baradej chce, aby byl mandát prodloužen o několik měsíců.

"Je moudré s tímto požadavkem souhlasit. Dejme jim více času, aby přišli s podrobnější odpovědí," žádá Chirac. Inspektoři mají 27. ledna předložit v OSN předběžnou zprávu o výsledcích inspekcí.

Inspektoři jsou podle Blixe momentálně v Iráku ve velmi napjaté situaci.

Blix prohlásil, že chce po Bagdádu podrobnější vysvětlení ke čtvrtečnímu nálezu prázdných chemických bojových hlavic. O nálezu více čtěte ZDE.

Není si totiž jist, zda byly hlavice uvedeny ve zprávě, kterou Irák ke své výzbroji předal OSN loni v prosinci. Bagdád přitom tvrdí, že hlavice na seznamu figurují.

Blix má z Francie namířeno do Británie, kde se sejde s ministerským předsedou Tonym Blairem. Očekává se, že mu Blix podá zprávu o nálezu a o dalším postupu inspekcí.

Zbrojních inspektorů bude víc
Ke zbrojním inspektorům OSN se připojí deset až patnáct arabských odborníků. Řekl to generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Amr Músá, jehož citoval arabský deník Al-Haját. Noví inspektoři se školí ve Vídni. LAS nabídla OSN seznam 26 expertů z Alžírska, Libanonu, Tuniska, Jordánska, Kataru a Súdánu, kteří už prošli pohovorem s vedením zbrojní komise OSN.

K možnosti zařadit arabské odborníky do inspekcí se má příští týden vyjádřit také Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která se na kontrole iráckých zbraní podílí.

Blix chce nynější skupinu inspektorů působících v Iráku posílit dalšími asi 60 lidmi. Mají to být kromě Arabů také Američané. Po jejich příjezdu by v Iráku mělo působit přes 200 odborníků z více než 40 zemí. Nejpočetněji jsou zastoupeny USA. Příprava nových členů inspekčních týmů začala ve Vídni v pondělí.

Obyvatel kuvajtské Salvy kouří vodní dýmku a sleduje projev iráckého prezidenta Saddáma Husajna k 12. výročí zahájení války v Perském zálivu, 17. ledna 2003

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Najdete na iDNES.cz