Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hůře sháníme práci, tvrdí Romové

  17:55aktualizováno  17:55
Brno - Romové, kteří se ucházejí o nové zaměstnání, mají většinou menší šanci než jejich spoluobčané. Ve stejné nevýhodě jsou romské firmy, pokud se přihlásí do výběrového řízení na lukrativní zakázku. Tvrdí to alespoň představitelé romských iniciativ, kteří v Brně jednají o podpoře zaměstnanosti národnostních menšin. "Můžeme hovořit pouze o latentní diskriminaci, kterou lze těžko prokázat," řekl Ladislav Body, poradce Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky.

"Můžeme hovořit pouze o latentní diskriminaci, kterou lze těžko prokázat. Bez svědků nebo videozáznamu zaměstnavateli prakticky nedokážeme, že mu při výběru pracovníka vadila barva pleti. Máme ale řadu dopisů a stížností, které na problém poukazují," říká Ladislav Body.

Řešením by podle Bodyho byly peněžní postihy za odmítnutí zaměstnat obtížně umístitelné osoby. Návrh takového předpisu již existuje.

Romští aktivisté by přijali pomoc vlády, i když není jasné, v jaké podobě. Za vzor dávají rezort dopravy, protože při stavbě železničního koridoru se podařilo najít práci pro desítky Romů. Pozitivní diskriminaci, která by dávala při státních zakázkách přednost romským firmám, ale odmítá vláda i aktivisté. "Chceme mít rovné podmínky, nic víc," pravil předseda Romské iniciativy Štefan Ličartovský.

Ministr dopravy Jaromír Schling ovšem říká, že existují způsoby, jak některé podniky zvýhodnit: "Naše ministerstvo zpravidla o žádných zakázkách nerozhoduje. Poslední slovo má výběrová komise, a ta musí postupovat striktně podle zákona. Jestli je možno přispět, aby romské firmy získaly zakázku, tak je to už v podmínkách soutěží a výběrových řízení. Ty by potom umožnily dát přednost uchazeči, který se zaváže, že si jako subdodavatele vezme romskou firmu."

Podle Aleše Barana ze Sdružení romských podnikatelů a soukromníků je velký problém v tom, že ubývá možností manuální práce, kterou vykonávali zejména starší příslušníci romské komunity. Lidská síla je stále více vytlačována moderními technologiemi a strojovou technikou. "Bohužel v České republice neexistují téměř žádné programy podporující profesní vzdělanost Romů," podotkl Baran.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

HIV pozitivní mají problém sehnat lékaře. Bojí se, že je nechají zemřít

Červená stuha, mezinárodní symbol boje proti AIDS.

HIV pozitivní lidé mají problém objednat se především k zubaři, obtížné je pro ně sehnat i chirurga, který by je...

Studenti ve Sněmovně řešili odvolání prezidenta a vystoupení Česka z EU

Studenti (ilustrační foto)

Studenti základních škol a gymnázií nejsou spokojení se současným prezidentem ani s členstvím v Evropské unii a od...

Poslední přání kardinála Josefa Berana se splnilo. Byl pohřben v Česku

V katedrále sv. Víta ukládali rakev s ostatky kardinála Josefa Berana do nově...

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se odehrála mimořádná událost. Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana byla...

Najdete na iDNES.cz