Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Huml smlouvu neporušil, míní John. VV odložily kárání rebela na neurčito

  18:56aktualizováno  18:56
Předseda Věcí veřejných Radek John zmírnil svá vyjádření na adresu poslance Stanislava Humla. Ten se vzepřel stranické "smlouvě poslušnosti" a dočkal se za to pozvání na kobereček. Pohovor, plánovaný na 1. září, ale nakonec VV odložily. John aférku označil za "bouři ve sklenici vody".

Poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Huml vypověděl smlouvu, ve které každý poslanec VV slíbil, že bude hlasovat a vystupovat v souladu s partají. Za neposlušnost hrozí pokuta až sedm milionů.

Humlovi se nařízení znelíbilo, když John chválil bratry Mašíny, kteří na útěku z komunistického Československa na Západ zabili několik lidí. Huml vysvětlil, že by nemohl se stranou hlasovat pro zákon, který by Mašíny glorifikoval.

"Pan Huml říká, že mu tato smlouva zavání totalitou a možností vydírání, a její podpis zdůvodňuje tím, že se to událo tři dny před volbami. Toto však nejsou relevantní argumenty a vše musíme důkladně prodiskutovat. Proto se sejde vedení strany a s panem Humlem bude celou věc řešit," uvedl 16. srpna předseda Radek John.

Po dvou týdnech svá vyjádření zmírnil. "Od smlouvy nelze odstoupit, lze ji jen porušit. S panem Humlem jsem mluvil a podle mého žádnou smlouvu neporušil, protože nechce porušovat program strany VV," řekl iDNES.cz John s tím, že celá záležitost byla "bouří ve sklenici vody".

S Humlem si mělo vedení strany promluvit ve středu 1. září na zasedání grémia. Schůzka ale nebude. "Grémium se nesejde, na středu svoláváme jen radu," řekl výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka.

Podle mluvčí strany Petry Hrušové grémium nebude kvůli jednání vlády, plánovaná schůzka se Stanislavem Humlem se proto odkládá. "Na schůzce i grémiu by chyběli ministři," dodala mluvčí.

Odloženo na neurčito

Náhradní termín setkání zatím není jasný. Místopředsedkyně Karolína Peake sdělila, že s Humlem by strana mohla jednat v úterý 7. září, kdy se sejde poslanecký klub VV.

"Nemyslím si, že budeme přijímat nějaká zásadní opatření. Budeme s panem poslancem dál intenzivně komunikovat. Není pro nás nijak příjemné to, že zpochybňuje smlouvu o úpravě vzájemných vztahů, ale samozřejmě je to člověk, který není členem strany a má na to nějaký vlastní názor," řekla Peake.

"Strana do volební kampaně pana Humla investovala, pomohla mu, aby se dostal do Sněmovny. Měla by tam proto být možnost nějaké kompenzace," naznačil možné potrestání Humla Škárka s tím, že blíže o případné sankci nechce hovořit.

"Vadí mi jeho vystupování, kdy kritizuje ministra dopravy do médií, přičemž jsem nezaznamenal, že by se takto vyjadřoval interně nebo že by interně něco žádal," domnívá se místopředseda VV Josef Dobeš. Připomněl tak Humlovu kritiku ministra Víta Bárty za jízdu autem s nalepenou registrační značkou (více čtěte zde).

Je to bouře ve sklenici, zatím ale trvá

"Počítám s termínem 1. září. Nevím ale, zda nemám nějakou změnu v e-mailu, protože jsem na dovolené," uvedl v pátek v SMS Huml.

"Domnívám se, že celá věc není zatím uzavřená a budeme žádat o schůzku s panem Johnem a Vítem Bártou," uvedl Humlův asistent Petr Šlechta. Zároveň dodal, že souhlasí s tím, že jde jen o bouři ve sklenici vody.

Znalec ústavního práva Jan Kysela již dříve upozornil, že sedmimilionová pokuta za porušení smlouvy je právně nevymahatelná, protože je v rozporu s ústavou.

"Každá smlouva je vypověditelná," uvedl již dříve poslanec. I přes výhrady Huml při posledním hlasování Sněmovny o důvěře vládě hlasoval stejně jako ostatní poslanci VV, tedy pro vyslovení důvěry Nečasově kabinetu. "Pan Huml zůstává členem poslaneckého klubu VV, na tom se nic nezměnilo," dodala mluvčí strany Hrušová.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz