Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Hrozba pro řidiče: po nehodě přijdou o techničák, odtažený vůz se prodá

  • 451
Řidiči si na to ještě pamatují. Policisté jim hned po nehodě mohli vzít osvědčení o registraci vozidla, tedy malý technický průkaz. Poslanec a bývalý dopravní policista Stanislav Huml teď chce tuto možnost policii vrátit. Ve hře je v další vládní novele zákona o pozemních komunikacích návrh, podle nějž by bylo možné i prodat odtažený vůz.

Huml změnu navrhl do novely, kterou budou schvalovat poslanci už příští týden.  "Navrhuji to po domluvě s panem Lerchem," řekl iDNES.cz poslanec Huml zvolený za Věci veřejné, který později přešel do ČSSD.

Odtažené vozidlo bude možné i prodat

Pokud si vlastník nevyzvedne odtažené auto do 6 měsíců, bude moci vlastník pozemní komunikace vozidlo prodat nebo předat na vrakoviště. Počítá s tím další novela zákona o pozemních komunikacích, kterou poslanci podpořili v prvním čtení a poslali ji do výborů Sněmovny. Peníze za prodaný vůz by po odečtení nákladů na jeho odtažení dostal provozovatel vozidla. Pokud by ale do roka nesdělil údaje nezbytné k předání částky, i tyto peníze by propadly a zůstaly vlastníkovi pozemní komunikace.

Změní se také označení silnic, což bude v některých úsecích znamenat zvýšení maximální povolené rychlosti z 90 na 110 kilometrů za hodinu.

Nový šéf dopravní policie Tomáš Lerch v dubnu řekl, že by policii vrátil někdejší pravomoc sebrat na místě osvědčení o registraci vozidla (více zde).

Je to jedna ze změn, která by podle něj měla přispět k tomu, aby se do roku 2020 snížil na polovinu počet smrtelných dopravních nehod.

Policisté by měli mít podle Humla možnost odebrat osvědčení v případě "fatální dopravní nehody", a to proto, aby se na silnice nevracely nebezpečné vraky. Přišel ještě s měkčí variantou - dopravní policisté by také "jen" mohli sloupnout známku o technické prohlídce.

Návrh, na jehož předložení se dohodl se šéfem dopravní policie, neprosadil v hospodářském výboru Sněmovny, kde se k němu zdrženlivě vyjádřil ministr dopravy Zbyněk Stanjura z ODS, i tak ale budou poslanci o Humlově návrhu příští týden hlasovat.

"Vidím riziko rozšíření korupčního prostoru," řekl už při jednání hospodářského výboru Stanjura. Jen na policistech by totiž bylo, aby rozhodli, co je fatální dopravní nehoda. A někteří řidiči by pak měli tendenci se s policisty domluvit "jinak".

Stanjura před poslanci vyzvedl jinou chystanou změnu - zjednodušení při převodu vozidla. Záleží podle něj na tom, jak se domluví prodávající a kupující, zda to půjdou vyřídit společně, nebo jeden zmocní druhého či oba nějakou třetí osobu.

Novela zákona má také umožnit, aby si řidiči mohli legálně pořídit SPZ na přání. Za každou tabulku by zaplatili 5 tisíc korun, takže běžně za dvě na auto 10 tisíc korun, kdo potřebuje tabulku pro přívěs, vyšlo by ho to na celkem 15 tisíc korun.

S návrhem přišel už bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš. Stanjura je k němu o něco zdrženlivější. Sám si "papalášskou" značku na svůj vůz prý nepořídí. V hospodářském výboru ale prosadil, aby tato změna začala platit až od roku 2015, protože se na ni ministerstvo potřebuje připravit (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video