Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Humanitární pracovníci prchají z Iráku

  13:28aktualizováno  13:28
Většina mezinárodních nevládních organizací odchází z Iráku. Lety z Bagdádu jsou do pátku vyprodány. K odchodu se rozhodly poté, co byly v Bagdádu přímo z úřadu jedné z organizací uneseny dvě mladé Italky a jejich iráčtí kolegové. K únosu se zatím nikdo nepřihlásil.

"Po konzultacích s představiteli mezinárodních nevládních organizací soudím, že se většina z nich připravuje opustit Irák. Některé už odjely ve středu ráno," řekl podle agentury AFP koordinátor jejich činnosti Jean-Dominique Bunel.

"Další budou zřejmě následovat v příštích dnech. Lety z Bagdádu jsou do pátku vyprodány," dodal.

"Motivem jejich odchodu jsou měnící se operační způsoby - únosci vtrhli do úřadu přímo v centru Bagdádu -, že se unášejí ženy a že nejsou známy motivy organizátorů takových akcí," řekl Bunel. Podle něho operuje v Iráku pět desítek mezinárodních nevládních organizací.

Unesené Italky Simona Torrettaová a Simona Pariová pracovaly pro italskou organizaci Most do Bagdádu. Unesla je skupina ozbrojenců stejně jako jejich iráckého kolegu a kolegyni.

Iráčtí rebelové stále zadržují dva francouzské novináře Christiana Chesnota a Georgese Malbrunota, kteří zmizeli spolu s řidičem 20. srpna na cestě z Bagdádu do Nadžafu. Jejich únosci ve středu na webu popřeli zprávy, že za ně žádají výkupné či 48hodinovou lhůtu pro splnění svých požadavků. Skupina, která se označuje jako Islámská armáda v Iráku, však oznámila, že brzy zveřejní rozhodnutí týkající se francouzských rukojmích. O únosu více zde.

Nevládní organizace se chystají odejít z Iráku v době, kdy Pentagon oznámil, že v zemi už od března 2003 zahynulo přes 1000 amerických vojáků a přes 130 příslušníků dalších armád. Za stejné období ale zemřelo zhruba jedenáctkrát tolik Iráčanů. - více zde

Propusťte rukojmí, vyzval šéf OSN
K okamžitému propuštění všech rukojmích v Iráku vyzval ve středu generální tajemník OSN Kofi Annan. Řekl, že dva francouzští novináři a dvě italské humanitární pracovnice patří k dalším nevinným obětem.

"Generální tajemník je mimořádně znepokojen osudem všech civilistů, kteří jsou v Iráku drženi jako rukojmí, a opakuje svoji výzvu, aby byli okamžitě a bezpodmínečně propuštěni," řekl mluvčí OSN Fred Eckhard.

"Únos dvou francouzských novinářů a dvou italských humanitárních pracovnic a jejich iráckých kolegů jsou jen poslední incidenty v tragickém kruhu násilí, jež je pácháno na nevinných civilistech v Iráku," zdůraznil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz