Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Humanitární agentury musely platit islamistům z Šabábu za povolení pomáhat

  14:31aktualizováno  14:31
Humanitární agentury platily islamistické milici Šabáb poplatky, aby mohly pomoci Somálcům při hladomoru v roce 2011. Při něm tehdy zemřelo přes 250 tisíc lidí, více než polovina z nich byly děti.

Somálci čekají v Mogadišu na příděl jídla od humanitární organizace Muslim Aid Organization (10. července 2011) | foto: AP

Rozsáhlá sucha, která postihla Somálsko před 3 lety, stála za největším hladomorem v zemi od roku 1992. Humanitární organizace stály před dilematem, zda zaplatit islamistické organizaci Šabáb, která oblasti Somálska ovládala, či ne a pak jen sledovat rostoucí počty mrtvých. Mnoho z nich se rozhodlo zaplatit a moci tak do oblastí přivést pomoc, píše server BBC.

Šabáb

Hnutí mladých bojovníků Šabáb je skupina islámských vzbouřenců, kteří povstali během války v Somálsku. Tato militantní skupina usiluje o vytvoření islámského státu v Somálsku. Skupina se zformovala v roce 2004 původně jako militantní křídlo Svaz islámských soudů. Šabáb vedl povstání proti prozatímní vládě Somálska a jejím etiopským přívržencům od prosince 2006. Boje mezi ním a somálskou vládou vzplanuly v květnu 2009. Od roku 2008 se skupina nachází na seznamu USA nejvýznamnějších teroristických organizací, kvůli svým vazbám na al-Káidu. Dle odhadů se k této militantní skupině hlásí zhruba 3000 až 7000 přívrženců a jejich počet stále roste.

Zdroj: Wikipedia

Informace o praktikách v Somálsku vycházejí ze studie The Heritage Institute for Policy Studies, která především čerpala z interview s představiteli Šabábu a humanitárními pracovníky a informací The Overseas Development Institute.

Šabáb bránil humanitární pomoci při hladomoru, například blokoval přístupové silnice do postižených oblastí. Jako důvod, proč skončil s pomocí Somálsku, to uvedl například Mezinárodní výbor Červeného kříže. (více si můžete přečíst zde).

Islamisté vytvořili Humanitární koordinační úřad a systém na monitorování humanitárních pracovníků. Při hladomoru Šabáb vyžadoval na humanitárních agenturách, aby mu zaplatily 5 000 až 10 000 dolarů registrační poplatek. V některých případech chtěli islamisté další poplatky podle velikosti projektu či lokace. Někdy příslušníci Šabábu chtěli sami rozdělovat humanitární pomoc, přičemž si většinu nechávali pro sebe.

Pracovník humanitární agentury popsal: "Když jsem viděl někoho, jak má více potravin a dalších věcí, ptal jsem se, jak je to možné a odpověď byla: Je to voják Šabábu." Další možností, jak se dostat k více potravin, bylo za odměnu špehovat pracovníky.

Humanitární agentury musely vyplnit formuláře a podepsat, že se vyvarují sociálním a náboženským aktivitám v oblastech ovládaných Šabábem.  Riskovaly, že se dostanou do problémů, protože v některých státech je zakázána spolupráce s teroristickými organizacemi.

V současné době Šabáb ovládá menší území, než tomu bylo v době hladomoru. Přesto existují humanitární agentury nadále platící islamistům, ale děje se to méně centrálně. Někteří pracovníci říkají, že v Somálsku je bezpečnostní situace nepředvídatelná a nikdo neví, kdo bude oblast ovládat v budoucnu.

Somálské milice Šabáb stály za útokem na keňské obchodní centrum letos v září, při kterém zemřelo nejméně 72 lidí. (více zde)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Najdete na iDNES.cz