Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hučín čeká na soud blíž k domovu

  14:15aktualizováno  14:15
Přerov, Praha - Bývalý důstojník BIS a totalitní vězeň Vladimír Hučín opustil pražskou vazební věznici. Vězeňská služba ho převezla do Olomouce, odkud se Hučín obžalovaný ze sedmi trestných činů bude vydávat na proces k přerovskému soudu. Proces začne u okresního soudu 13. února. Soud v době pátečního Hučínova převozu rozhodoval také o jeho propuštění z vazby. "Senát rozhodl, že důvody vazby trvají," řekla předsekyně okresního soudu Táňa Šimečková. Proti rozhodnutí mohou advokáti podat stížnost.

Podle novely trestního řádu musel soud po podání obžaloby rozhodnout o takzvané soudní vazbě. Krajský soud v Ostravě před časem Hučína podržel ve vazbě proto, že by mohl porkačovat v trestné činnsoti nebo ovlivňovat svědky.

Mluvčí olomoucké vazební věznice Rostislav Sadílek potvrdil, že Vladimír Hučín je v Olomouci. "Chtěl být na cele sám, což jsme mu umožnili," podotkl Sadílek.

Soud nařídil Hučínův převoz z Prahy do Olomouce kvůli blížícímu se procesu v polovině února. "Je na místě, aby obžalovaný byl ve spádové věznici příslušného soudu, kde bude mít proces. Vzhledem k tomu, že v únoru začne projednávání, po dohodě s vězeňskou službou byl pan Hučín převezen do věznice v Olomouci," řekl Jelínek.

Projednávání případu soudce nařídil na tři dny. Hučínovi hrozí až deset let vězení. Případ bude přerovský soud projednávat od středy 13. do pátku 15. února. "Pan Hučín je v pořádku, akorát je trochu pobledlý. Dá se říct, že se na proces těší. Chce tam dokázat svou nevinu," řekl Hučínův advokát Milan Hulík.

Není jasné, zda soud bude veřejný
Zatím není jasné, zda justice na proces pustí veřejnost. U podobných případů, kdy před soudem stojí bývalý důstojník tajné služby, je totiž obvyklé, že soudci nechají veřejnost za dveřmi.

"Podmínky pro vyloučení veřejnosti jsou dány trestním řádem a rozhoduje se až po zahájení řízení. V tuto chvíli nelze říct, zda proces bude veřejný, či nikoliv. Sám to ani nevím, protože rozhoduje celý senát," řekl přerovský soudce Michal Jelínek. Návrh na vyloučení veřejnosti může dát státní zástupce, advokáti i obžalovaný, nebo o tom může rozhodnout senát, ale předtím se musí dotázat jednotlivých stran na jejich názor.

Okresní státní zastupitelství v Přerově nesdělilo, zda vyloučení veřejnosti bude navrhovat. "Jedná se o věc, kterou se budeme zabývat až po zahájení hlavního líčení," řekla okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová. Hučínovi advokáti vyloučení veřejnosti navrhovat nebudou. "Nepočítáme s tím. Snad kromě dvou paragrafů k tomu není důvod," vysvětlil obhájce Hulík.

Připustil akorát, že u Hučínových obvinění z neuposlechnutí rozkazu a ohrožování utajovaných skutečností by s vyloučením veřejnosti souhlasil v případě, že půjde jen o projednávání těchto konrétních kauz. "Například na půl dne, když se budou projednávat tyto paragrafy," dodal Hulík. V případě, že se proces nebo jeho část bude odehrávat za zavřenými dveřmi, má Hučín právo zvolit si dva důvěrníky, kteří se projednávání mohou zúčastnit.

Hučín zůstane ve vazbě
Hučín bude ve vazební cele až do zahájení soudního jednání. Místopředseda ostravského krajského soudu Čestmír Duda řekl, že soudci tak rozhodli proto, aby Hučín neovlivňoval svědky a nepokračoval v trestné činnosti. Ostravský senát tak vyhověl stížnosti přerovského státního zastupitelství. Tomu se nelíbil verdikt přerovského okresního soudu, jenž loni v prosinci rozhodl, že důvody vazby už pominuly.

"S rozhodnutím soudu nesouhlasíme a podali jsme proti tomu stížnost. Přesné důvody bych ale do doby, než naši stížnost obdrží obžalovaný, nechtěla sdělovat," uvedla loni v prosinci náměstkyně okresního státního zastupitelství v Přerově Jana Staňková.

Soud v Přerově už koncem roku rozhodl, že Hučín může na svobodu, neboť vyšetřování jeho případu skončilo. "Vyhověla jsem žádosti obviněného, a protože pominuly důvody vazby, rozhodla jsem o jeho propuštění na svobodu," řekla místopředsedkyně soudu Emílie Richterová.

Uvedla, že vyšetřování skončilo, a proto už nemůže Hučín ovlivňovat svědky. To byl dosud hlavní důvod, proč jej justice ve vazbě drží. Advokáti obžalovaného žádali neúspěšně Hučínovo propuštění již několikrát, ale marně.

Hučínovi hrozí až deset let vězení
Přerovská státní zástupkyně Lenka Šromová obžalovala Hučína ze sedmi trestných činů - z podvodu, nedovoleného ozbrojování, zneužití pravomoci veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, neuposlechnutí rozkazu, ohrožování utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Policie někdejšího zpravodajce mimo jiné podezřívá, že uměle vyvolával nebezpečí levicového extremismu a navedl například svého agenta z tohoto prostředí k bombovému výbuchu v Přerově.

Podle Hučínova advokáta Milana Hulíka už vazební důvody pominuly dávno a obvinění jeho klienta je možno posuzovat nanejvýš jako přestupky. Hučín, kterému hrozí až deset let vězení, všechna obvinění odmítá jako vykonstruovaná. Tvrdí, že se stal nepohodlným, neboť odhalil spiknutí bývalých komunistů a jejich pronikání na vysoké funkce do státní správy a bezpečnostních složek státu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

OBRAZEM: Plameny, kouř a lidé na římsách. Podívejte se na zásah v hotelu

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali operátoři v sobotu v 18:03. O tři minuty...

Najdete na iDNES.cz