Huawei nezahazujte. Pro normálního smrtelníka rizikem není, říká odborník - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Huawei nezahazujte. Pro normálního smrtelníka rizikem není, říká odborník

  6:00
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v pondělí varoval před užíváním zařízení značky Huawei. Podle úřadu může představovat kybernetickou hrozbu. Podle redaktora Mobil.iDNES.cz Jana Matury však telefony Huawei pro normálního člověka zásadní hrozbu nepředstavují. „Teoreticky o vás může sbírat neosobní data,“ tvrdí v rozhovoru.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Podle NÚKIB představuje používání softwaru a hardwaru od Huawei a ZTE bezpečnostní hrozbu. Máme se čeho obávat? 
Pokud to zjednoduším, tak hrozby zde samozřejmě čistě teoreticky možné jsou. Jsou možné ovšem od kohokoliv, nemusí se jednat jen o Huawei. Přes samotné zařízení tečou nějaká data, přes celou infrastrukturu také. Teoreticky tak výrobce infrastruktury může tato data získat. Otázkou je, co by ho mohlo zajímat a k čemu by mu to bylo. 

A z praktického hlediska?
Z praktického hlediska se nedomnívám, že by se ze smartphonů záměrně potají stahovala nějaká zásadní data. Ale ano, jsou známé případy, kdy smartphony některých čínských firem odesílaly data na servery do Číny. Na to se přišlo a šlo především o marketingová data s tím, že teoreticky bylo možné telefony ovládat na dálku. Což byl vlastně větší problém, než že nějaká firma v Číně získala informace o poloze lidí v Evropě či v USA a že si třeba mohla přečíst jejich SMS a prohlédnout jejich fotky. 

Navíc, pokud by zadní vrátka byla na infrastruktuře, tak je úplně jedno, kdo jaký telefon používá, vůbec by nešlo jen o telefony Huawei a může se to týkat i internetové komunikace nebo pevných linek. Proto taky infrastruktura z mého pohledu představuje případně větší hrozbu než samotné telefony. 

Několikrát jste zmínil slovo infrastruktura. Tím se tedy myslí vysílače, pevné linky, ale třeba i modemy? 
Telekomunikační infrastruktura je široký pojem. Od antén po ústředny a počítače, které to vše řídí. Huawei je sice významný dodavatel této infrastruktury, v Česku ho využívají všichni operátoři a v některých oblastech je to určitě dodavatel dominantní. Ale na druhou stranu součástí sítě jsou i prvky od jiných firem, takže tak úplně snadné by to kdokoliv, kdo by chtěl svůj hardware použít k špionáži, neměl. Ale teoreticky možné to je. 

V čem je tedy problém s ohledem na infrastrukturu? 
Problém je především v tom, že se tam sbíhá veškerá komunikace. Ať už hovory, nebo SMS či jiná data. Takže kdyby někdo chtěl mít přehled, přes infrastrukturu ho bude mít mnohem komplexnější než u dat z jednotlivých telefonů. 

A u samotných telefonů by také šlo sbírat veškerá data?
Jak už jsem uvedl, teoreticky ano, ale brzo by se na to přišlo. Ta data musí odtéct a třeba u fotografií, pokud by po nich někdo v masovém měřítku toužil, by to byly obrovské objemy. Toho by si snadno všiml i pozorný uživatel telefonu, operátor pak při sledování provozu jistě také. 

Deník N zveřejnil čísla o tom, kolik zařízení značky Huawei vlastní Správa Pražského Hradu. Uvedl také, že Hrad s firmou uzavřel kontrakt v roce 2014 bez výběrového řízení. Může to být problém? 
Za určitých okolností ano. Otázkou je, kdo telefony dodal. Jestli nějaký český obchod nebo přímo Huawei. Pokud přímo Huawei, tak by věděl konkrétně komu co dodává a mohl by i telefony upravit. Technicky to možné je. Stejně tak by ale mohl telefony značky XYZ upravit i obchodník, který by zakázku vyhrál. Ale na pravidla takových zakázek by měl odpovědět někdo, kdo se o jejich bezpečnost stará.

Jak je to s telefony od Huawei? 
Z mého pohledu je to stejné jako s telefony jiných značek. Nevím o tom, že by se chovaly nějak nestandardně. V principu smartphony posílají různá data, třeba o poloze, což ale musí uživatel povolit. Třeba Google to využívá ve svých mapách, kdy sleduje provoz na silnicích, nebo dokáže upozornit dopředu na zácpu při vaší obvyklé cestě do práce.

Takže obyčejným lidem hrozí nebezpečí a narušení soukromí od Huawei asi tak jako od Googlu? 
Teoreticky ano, pokud to takto nazveme. Může sledovat chování samotného telefonu, může pak nabídnout aktualizaci a podobně. Může sbírat i nějaká další anonymizovaná data. Obvykle to řeší smlouva s uživatelem, kterou je potřeba potvrdit při prvním spuštění přístroje. Ale přiznám se, že podrobně jsem to zatím nestudoval. Což asi dělá málokterý uživatel. Já osobně s odesíláním dat o poloze problém nemám, výstupy aktivně využívám.

Mám telefon značky Huawei, který má operační systém Android. Ten má ale například i mobil značky Samsung. Tak jak je možné, že Huawei představuje hrozbu a Samsung ne? 
Na trhu jsou sice telefony s čistým Androidem, ale těch není mnoho. Obvykle je v telefonu nějaká nadstavba, kterou si dodává každá značka svojí. U telefonů Huawei je to EMUI. Tam si výrobce může upravit grafiku a nějaké další prvky. 

Podstatnější ale je, že moderní smartphony mají otevřený operační systém a dají se do nich nahrávat aplikace. A „nakazit“ aplikaci není tak složité. Takových se objevuje plno. Takže dostat do telefonu škodlivý software je velmi snadné. A není složité takovou aplikaci zamaskovat, aby o ní uživatel nevěděl. 

A jak by se k mým datům mohl kdokoliv přes operační systém dostat?
K datům z telefonu se přes škodlivou aplikaci, řekněme viru, může dostat kdokoliv, kdo ji ovládá. To nemusí být výrobce, ale kdokoliv a takových případů se ročně objeví hodně a většinou se na ně přijde. Nedávno to byl třeba falešný nahrávač hovorů jako aplikace pro Android smartphony, který útočil na bankovní účty uživatelů

Může se proti tomu koncový zákazník nějakým způsobem bránit? Pokud mě osobně varování NÚKIB vyděsí, co můžu udělat?
Pokud má člověk telefon Huawei a obává se, že ho sledují čínské úřady, tak jeho jedinou možností je ten telefon vypnout, vzít si SIM kartu a koupit si jiný.

Takže značka Huawei žádný problém nepředstavuje?
Osobně se domnívám, že celý ten problém je hodně velký, ale otázkou je, v čem je velký. Možná jsou zde opravdu bezpečnostní rizika, možná je to součást obchodní války. Těžko přesně říci, co tam vlastně kdo našel, protože to samozřejmě nikdo neřekl. To, že by Huawei přes svoji infrastrukturu mohl posílat nějaká data do Číny, o tom se teoreticky spekuluje dlouhou dobu, ale nikdo nikdy nezveřejnil jakýkoliv důkaz. 

Teď jste zmínil, že velký problém vnímáte v tom, co se může stát. A co se čistě teoreticky může stát?
To dokážu jen těžko odhadnout. Zatím zde nepadlo nic konkrétního, já bych to zatím bral tak, že je zde zmíněna nějaká hrozba a že je možná, ale nikterak konkretizovaná.

Spíše si myslím, že s ohledem na telefony je to víření vody než něco reálného. V celém světě zatím nikdo firmě Huawei nedokázal, že by jejich telefon posílal nějaké informace do Číny. Já bych telefon nevyhazoval. 

Autor:
Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Předák francouzských Republikánů chce deportace na druhou stranu Atlantiku

Šéf poslanců francouzských Republikánů navrhl posílat vyhoštěné migranty na souostroví Saint-Pierre a Miquelon u kanadských břehů. Kandidát na předsedu této konzervativní strany Laurent Wauquiez si...

9. dubna 2025  14:58

Vojáci dostanou přidáno přes osm tisíc. Peníze najdeme, slibuje Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) oznámila, že příjmy vojáků plošně vzrostou minimálně o 8 300 korun hrubého včetně příspěvku na bydlení. Náčelník generálního štábu Karel Řehka změnu uvítal....

9. dubna 2025  9:09,  aktualizováno  14:57

Na střední školu mimo svůj kraj se hlásí každý čtvrtý deváťák. Má to i svá úskalí

Třicet tisíc deváťáků je připraveno vyjet za středním vzděláním do jiného kraje. Nejvíce „cestovatelů“ pochází ze Středočeského, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Roli hrají třeba nižší...

9. dubna 2025  14:57

Je to proti trendu. Středočeský kraj odmítá plánované rozšíření skládky v Čáslavi

Středočeský kraj se odvolal proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které vydalo souhlasné stanovisko k plánovanému rozšíření čáslavské skládky. Nově navrhovaná kapacita, která může být až...

9. dubna 2025  14:52

Senát schvaluje vyšší poplatky pro ČT. Její finance má nově kontrolovat NKÚ

Přímý přenos

Senát rozhoduje o zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu a rozšíření okruhu jejich plátců. Vládní návrh počítá s nárůstem plateb České televizi ze 135 korun na 150 za měsíc, u Českého...

9. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  14:47

Fyzioterapeut dostal 7,5 roku za znásilňování nezletilé, které léčil skoliózu

Za znásilňování nezletilé pacientky při fyzioterapii uložil soud lékaři Václavu Kirchenovi 7,5 roku vězení. Zakázal mu také na pět let činnost fyzioterapeuta a maséra. Středeční verdikt není...

9. dubna 2025  14:19,  aktualizováno  14:46

Zmanipulovala mě jeho exmanželka, přiznal vraždu starosty hřebíkovačkou i druhý muž

Michal Švadlena, obžalovaný z vraždy podnikatele a někdejšího starosty obce na Plzeňsku z předloňského října, se ve středu u pražského městského soudu přiznal, že muže zavraždil. Tvrdí, že ho...

9. dubna 2025  14:46

Poker velmocí. Čína zvýšila odvetné clo na zboží z USA ze 34 na 84 procent

Čína od čtvrtka zvýší odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Oznámilo to ve středu čínské ministerstvo financí. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který...

9. dubna 2025  13:35,  aktualizováno  14:31

Trik exekutora nevyšel. Neslýchané, řekl soud a dal mu pokutu

Nejvyšší správní soud uznal exekutora Juraje Podkonického vinným z porušení svých povinností. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který kárnou obžalobu podal, přijal nejméně desítky,...

9. dubna 2025  10:40,  aktualizováno  14:20

Žárlivce soudí za pobodání družky. Po činu jí podal telefon, pomoc si zavolala sama

Popravím tě, i kdyby mě měli zavřít na padesát let, vyhrožoval své tehdejší přítelkyni Michal V. z Třebíče. Na družku žárlil, ostré výhrůžky jí adresoval pravidelně, až ji loni v červenci čtyřikrát...

9. dubna 2025  14:19

Další čínští občané na Ukrajině nebojují, odmítá Peking tvrzení Zelenského

Čína prověřuje zprávy, že byli na Ukrajině zadrženi dva čínští občané, řekl šéf čínské diplomacie Wang I. Zároveň vyzval Číňany, aby se vyhýbali válečným zónám a nezapojovali se žádným způsobem do...

9. dubna 2025  11:04,  aktualizováno  14:08

Výpověď bude rychlejší, bez udání důvodů neprošla. Zkušební doba bude delší

Senát schválil novelu zákoníku práce, která má podle vlády zpružnit pracovní trh. Výpovědní lhůta má nově začínat doručením výpovědi, ne až od začátku dalšího měsíce. Zkušební doba se má prodloužit...

9. dubna 2025  12:12,  aktualizováno  13:57