Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrudka chleba na týden a mučení, to je život barmských politických vězňů

  20:51aktualizováno  20:51
Mae Sot (Od zvláštního zpravodajství iDNES.cz) - Nejznámější disidentka světa Su Ťij je sice už několik týdnů na svobodě, za mřížemi barmských žalářů ale zůstává dalších 2203 politických vězňů. V exilu jim a jejich rodinám pomáhají někdejší muklové, kterým se podařilo prchnout před krutovládou ze země.

Na kancelář AAPP ze zdi dohlíží nejznámější disidentka světa Su Ťij | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

"K politickým vězňům? To je vchod vedle," říká slečna v prádelně. Za nenápadnou bránou kousek od centra thajského Mae Sotu, který leží jen pár kilometrů od barmské hranice, se ukrývá skromný dům. Na první pohled se nijak neliší od ostatních.

CO DĚLÁ AAPP

AAPP je nezisková Organizace se sídlem v thajském Mae Sotu. Byla založená 23. března 2000 a od té doby sbírá informace o politických vězních a podmínkách v barmských žalářích. Zároveň pomáhá rodinám politických vězňů - dodává jim jídlo, léky a peníze, aby mohli své blízké navštěvovat v celách.

Jenže za jeho zdmi pracuje dvanáct lidí, kteří za své politické názory okusili týrání v barmských celách. Ze země, kterou už od roku 1962 svírá bezohledný vojenský režim, museli utéct a teď se snaží pomáhat vězňům, které junta stále drží za mřížemi.

Už u vchodu do sídla AAPP (Assistance Association for Political Prisoners) vítá návštěvníky portrét donedávna nejznámější politické vězeňkyně světa Do Aun Schan Su Ťij. Tabule hned naproti však hovoří jasně - kromě Lady, jak se jí v Barmě říká, drží generálové pod zámkem dalších 2203 politických vězňů.

Uvnitř Barmy pomáhá tajná síť spolupracovníků

Lidé z AAPP se v thajském exilu snaží, aby se na osudy lidí, kteří jsou leckdy v celách i přes dvacet let, nezapomnělo. Zároveň pomáhají rodinám vězněných lidí. "Uvnitř Barmy pro nás pracuje tajná síť 200 terénních pracovníků a další tisíce lidí s námi spolupracují," vysvětluje Aung Myo Thein.

Někdejší politický vězeň Aung Myo Thein v kanceláři AAPP spravuje webovou stránku organizace

Někdejší politický vězeň Aung Myo Thein v kanceláři AAPP spravuje webovou stránku organizace

Páteř informátorů uvnitř Barmy tvoří lidé z takzvané generace 88, tedy tehdejší studenti, kteří vyšli v roce 1988 do ulic a chtěli skoncovat s krutovládou generálů. Vojenská junta se s nimi tehdy vypořádala po svém - zmasakrovala přes tři tisíce lidí a další tisíce uvrhla do žalářů po celé zemi.

Mnozí jsou v nich bez přestávky dodnes a úkolem AAPP je křičet to do světa. Jak ale získává informace z Barmy? "Většinou využíváme telefon, internet a informace pašují i obchodníci přes hranici," říká Aung Myo Thein, který sám před emigrací v roce 2007 pět let pracoval jako informátor a kurýr uvnitř Barmy.

Ctrl C, Ctrl V a číst až doma

Pak prozrazuje jak obelstít cenzory, kteří každých pět minut snímají stránky, jenž návštěvník barmské internetové kavárny otevře. "Zprávu v e-mailu nikdy nečteš. Jen si ji rychle zkopíruješ na flash disk a přečteš ji až doma. Sestavíš odpověď a stejným způsobem pošleš svému kontaktu," popisuje Aung Myo Thein.

V kanceláři AAPP pomáhají i dobrovolníci, většinou se zabývají překlady

V kanceláři AAPP pomáhají i dobrovolníci, většinou se zabývají překlady

Aung Myo Thein u tabule, kde AAPP registruje počet politických vězňů

Aung Myo Thein u tabule, kde AAPP registruje počet politických vězňů

Jako člen AAPP má na starosti styk s kontakty, lobování u neziskových organizací, spolupráci s dalšími organizacemi z probarmského hnutí, ale především pečuje o internetové stránky a profil organizace na Facebooku a dalších sociálních sítích.

Další lidé ve skromné maesotské kanceláři se starají o například i o rozšiřování sítě spolupracovníků uvnitř Barmy. "Nikdy nebereme lidi, které právě pustili z vězení. Musíme je řádně prověřit, protože je mohli ve věznici mučením přimět ke spolupráci," vysvětluje Aung Myo Thein a ujišťuje mě, že AAPP má vypracovanou strategii, kdyby režim náhle padl.

Malé muzeum AAPP ukrývá i maketu nechvalně proslulé rangúnské věznice Insein

Malé muzeum AAPP ukrývá i maketu nechvalně proslulé rangúnské věznice Insein

Mezitím mě odvádí do vedlejší místnosti v přízemí domu. Ta ukrývá jakési malé muzeum, které názorně ukazuje život barmského politického vězně. Při pohledu na někdy až surrealisticky vykreslené detaily ze života muklů mrazí. Místnosti uprostřed vévodí maketa nechvalně proslulé rangúnské věznice Insein.

V cele je natěsnaných i deset vězňů

"V tomto bloku jsem seděl," ukazuje Aung Myo Thein. Britové původně žalář postavili pro tisíc vězňů. Barmská vláda dnes za jeho zdmi drží v nelidských podmínkách až deset tisíc lidí. Kruté mučení, které nápadně připomíná středověké praktiky, je tu na programu každý den.

V sídle AAPP je i model cely, ve které tráví političtí vězni roky života

V sídle AAPP je i model cely, ve které tráví političtí vězni roky života

Muzeum do detailů vykresluje útrapy v barmských věznicích. Aung Myo Thein ukazuje na týdenní příděl jídla

Muzeum do detailů vykresluje útrapy v barmských věznicích. Aung Myo Thein ukazuje na týdenní příděl jídla

V rohu muzea AAPP vybudovalo celu - v přesně takové tráví političtí vězni v Barmě roky života. Uvnitř kobky je člověku úzko už po pár sekundách. "Obyčejně bývá v cele pět vězňů, ale v rušných dobách i devět nebo deset lidí," vysvětluje Aung Myo Thein uvnitř těsné místnosti.

Vězeň je v ní zavřený celý den. Procházet se smí jen čtvrt hodiny denně. Další detaily z života mukla jsou na zdech všude kolem nás. Na nástěnkách je vidět způsob cvičení, mučení, jak vězni tráví volný čas co nosí na sobě, jak jsou spoutaní a další surová realita desítek barmských žalářů.

Ta hrudka chleba je na den? Ne, na týden

"Tohle je jídlo na den?" ptám se u snímku nicotné hrudky něčeho, co vzdáleně připomíná chléb. "Ne, to je na týden," vyráží mi dech Aung Myo Thein. Chvílemi na mě doléhá palčivý pocit, že stojím uprostřed expozice z koncentračního tábora.

Na zdech muzea AAPP visí portréty politických vězňů

Na zdech muzea AAPP visí portréty politických vězňů

Jenže ti muži a ženy, jejichž portréty visí v rohu místnosti, jsou naléhavě skuteční a jen pár stovek kilometrů odsud denně trpí jen proto, že mají jiné politické smýšlení než jejich vláda. Heslo nad vchodem - prosím použijte svou svobodu k prosazování té naší - tady tak působí velmi aktuálně.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

V Luhansku proběhl převrat, vůdce separatistů odjel do Ruska

Neoznačení ozbrojenci v ulicích Luhansku (21. listopadu 2017)

V Luhanské lidové republice se po dvou dnech završil mocenský převrat. Naznačují to informace ruských médií, podle...

Připravte se na navýšení vojenské produkce, vyzval ruské firmy Putin

Ruský prezident Vladimir Putin sleduje v Leningradské oblasti na severozápadě...

Všechny velké podniky v Ruské federaci musí být připraveny k navýšení objemu vojenské produkce. Ruský prezident...

Rohingové se smějí vrátit do Barmy. Mělo by to ukončit vlnu represí

Hranice Bangladéše a Barmy přešly od srpna desetitisíce Rohingů. (3. září 2017)

Barma a Bangladéš podepsaly memorandum o repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Barmy. Bangladéšské úřady uvedly, že...Najdete na iDNES.cz