Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chudí lidé na Madagaskaru loví lemury. Opičkám hrozí vyhynutí

  23:08aktualizováno  23:08
Těžba dřeva a obrovská chudoba může do dvaceti let zabít všechny lemury, kteří žijí na ostrově Madagaskar. Domorodci je loví, aby utišili hlad, a kvůli nelegální těžbě mizí jejich přirozené prostředí. Bez lesů přitom malí primáti nepřežijí, upozornil jeden z vědců, kteří se sešli, aby vypracovali tříletý plán a ohrožené primáty zachránili.

Vzácným lemurům hrozí vyhynutí (ilustrační foto). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pouhým devíti druhům lemurů ze 103 nehrozí vyhynutí, vyplývá ze studie Mezinárodní unie pro zachování přírody (IUCN). Lemuři, stejně jako tisíce dalších živočichů, žijí pouze na Madagaskaru. Na ostrově, jenž se od kontinentu oddělil před 160 miliony lety.

Desetiletí kácení stromů a farmaření však zničilo 90 procent madagaskarských lesů. Kolem dvou tisíc kilometrů čtverečních jich každý rok shoří při požárech. Zbývá už necelých 50 000 kilometrů čtverečních, uvedl server telegraph.co.uk.

"Pokud to tak půjde dál, do dvaceti nebo pětadvaceti let zde nebudou žádné lesy, a tím pádem žádní lemuři," řekl AFP odborník na primáty Jonah Ratsimbazafy.

Za poslední čtyři roky Madagaskar paralyzovala politická i občanská krize. Podle Světové banky žije 92 procent obyvatel Madagaskaru za méně než dva dolary na den. Místní čím dál víc nelegálně kácejí dřevo a snaží se hledat zlato, aby přežili. Hluboko v lesích zase zabíjejí lemury a jedí je. "Je to mnohem jednodušší, než chytat ptáky," říká další z vědců Tovonanahary Rasolofoharivelo.

Rolníci ničit les nebudou

Aby zabránili vyhynutí lemurů, sešli se tento měsíc ti největší odborníci na primáty a vypracovali tříletý plán na záchranu lemurů. Nejohroženější skupinu primátů na světě. Vyjde na pět milionů liber (151,5 milionu korun).

Doktor Russ Mittermeier, prezident neziskové organizace Conservation International uvedl, že akční plán se zaměří na nejchudší vrstvy. Podpoří projekty ekologického turismu a umístí výzkumné stanice, které budou lesy chránit před těžaři a lovci.

"Budeme se snažit zahájit aktivity, které mohou chudým obyvatelům přinést výdělek. Jako pěstování fazolí, chování prasat či kuřat nebo chov ryb. Rolníci nebudou ničit les," říká Benjamin Andriamihaja z Institutu pro zachování tropických prostředí. "Je však velmi těžké uspokojit jejich potřeby na dlouhé období," přiznává.

Vědci připouštějí, že je čeká spousta těžké práce. Chtějí však vytrvat.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Najdete na iDNES.cz