Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hrozí jim smrtí, přesto kandidují. Stovky Afghánek chtějí do parlamentu

  12:14aktualizováno  14:45
Afghánistán čekají za dva týdny klíčové parlamentní volby. Letos se o 64 míst vyhrazených ženám utká rekordních 406 kandidátek. Zástupkyně něžného pohlaví přitom při kampani denně čelí urážkám, zastrašování i hrozbám smrtí.
Afghánské ženy si mezi sebou v Kábulu rozdávají letáky kandidátky do parlamentu

Afghánské ženy si mezi sebou v Kábulu rozdávají letáky kandidátky do parlamentu | foto: AP

Fauzia Giláníová stojí mlčky na základně Afghánské národní armády a vedle ní leží pět mrtvých mužů mezi 20 a 35 lety. Znala je dobře, dobrovolně jí pomáhali s kampaní před volbami do parlamentu, které se v zemi uskuteční 18. září.

HROZBA TALIBANU

Taliban dnes Afghánce vyzval k bojkotu voleb. "Jsme proti volbám a uděláme všechno proto, abychom je zablokovali," řekl mluvčí Talibanu Zabibulláh Mudžáhid. "Cílem našich útoků budou hlavně zahraniční vojáci a afghánská armáda," dodal. Volby prý jen prodlouží okupací.

Jejich životy ukončily kulky rebelů z Talibanu. A čím se muži provinili? Prostě jen vyjeli v provincii Herát orodovat za svojí kandidátku. Ozbrojenci je unesli a minulou sobotu pět z nich pro výstrahu popravili. Jasně tím vzkázali, že ženy nemají v politice co pohledávat.

Afghánky ale na zastrašování nedají a letos se jich do volebního klání přihlásilo přes čtyři stovky. Možným budoucím poslankyním přitom nehrozí nebezpečí jen od Talibanu. Přes prsty na ně hledí i většina konzervativní afghánské společnosti, která si na emancipaci zvyká jen pomalu a nerada.

Devět z deseti útoků je proti ženám

Ředitel společnosti Free and Fair Election Foundation of Afghanistan (FEFA) Ahmad Nader Nadery tvrdí, že na ženy míří devět z deseti útoků proti volebním kandidátům a osočování je běžné i ze strany konzervativních duchovních.

Ulice afghánské metropole Kábulu zaplavily před volbami plakáty kandidátů do parlamentu. Plakáty ženských kandidátek jsou často druhý den po vylepení zničené

Ulice afghánské metropole Kábulu zaplavily před volbami plakáty kandidátů do parlamentu. Plakáty ženských kandidátek jsou často druhý den po vylepení zničené

"Mnoho případů je na jihu ze strany Talibanu, ale jsou také na severu země, kde útoky osnují vlivní politici a mocní válečníci," vysvětlil Nadery. Podle FEFA jsou naprosto běžné slovní výhrůžky, noční telefonáty, zastrašování smrtí nebo každodenní šikana žen.

ŽENY V PARLAMENTU

I přes nebezpečí, které ženám každý den hrozí, počet kandidátek roste. Letos na 64 míst rezervovaných pro ženy ve 249členném parlamentu kandiduje 406 žen. V roce 2005 se o křesla v parlamentu ucházelo 328 žen.

To všechno se neděje jen v odlehlých provinciích, ale také v samotném Kábulu, kam se kandidátky často stěhují právě kvůli liberálnějšímu ovzduší. Po smrtelných výhrůžkách Talibanu se takto naposledy do metropole musela uchýlit kandidátka z provincie Ghor.

Jenže i v hlavním městě dámy často dostihne stín tradiční společnosti. Podle FEFA na ně v lepším případě čekají obstrukce při shánění financí na kampaň, těžší přístup do médií nebo systematické ničení předvolebních plakátů. V horším případě zastrašování nebo násilí.

Odstup, nebo tě zabiju

Své o tom ví Nadžila Angirová. Nedávno jí zavolal velitel Talibanu z provincie Wardak nedaleko Kábulu a pohrozil, že jí zabije. Pro Taliban je Angirová skoro vším, čím žena nemá být. Ve svých třiceti letech vede úspěšnou logistickou firmu, bydlí ve vlastním bytě a kritizuje vládu Talibanu.

Afghánka prochází v Kábulu kolem výlohy s Angelinou Jolie

Afghánka prochází v Kábulu kolem výlohy s Angelinou Jolie

Kandidátky podle britského listu The Guardian také často bojují s obyčejnými mužskými předsudky. Učitelka Hamída Ameríová se snažila své voliče oslovit v mešitě. "Když jsem přišla, muži začali pokřikovat, že jsem zničila posvátné prostředí mešity. Někteří lidé zůstali, ale většina jich odešla," popsala svůj zážitek z kampaně.

Drsné praktiky však zažívají především ženy na venkově. V posledních týdnech se v provincii Herát a Bagdís objevilo několik případu, kdy lidé na ženy začali házet kameny. Taliban podle FEFA ve svých baštách cílí až třetinu všech svých útoků proti ženám a ty se stále dožadují vládní ochrany - marně.

Kritici: Kvóty pro ženy narušují afghánskou kulturu

AFGHÁNKA O ÚTOCÍCH NA KANDIDÁTKY

"Nemůžeme mít svobodné a spravedlivé volby, pokud budou zastánci tvrdé linie pokračovat ve své vyděračské taktice," řekla Safora Júsufiová.

Na nedostatek ochrany ze strany vlády si stěžuje i devětadvacetiletá Safora Júsufíová, která usiluje o jedno z pěti míst pro ženy v provincii Herát.

"Lidé na nás křičí, pálí naše plakáty. Naši pomocníci jsou zastrašováni," popsala každodenní praktiky v kampani britské BBC.

"Nemůžeme mít svobodné a spravedlivé volby, pokud budou zastánci tvrdé linie pokračovat ve své vyděračské taktice," dodala.

Afghánka tlačí postiženou přítelkyni ulicemi Džalalabádu

Afghánka tlačí postiženou přítelkyni ulicemi Džalalabádu

Afghánka si v kábulské mešitě pročítá Korán

Afghánka si v kábulské mešitě pročítá Korán

A proč společnost ženy tak vylučuje? Za vlády Talibanu v devadesátých letech neměly ženy žádná práva. Ve společnosti je také značně rozšířený názor, že právě kvóta na účast žen v dolní komoře parlamentu (připadá jim 64 z 249 křesel) je příkladem, jak západní společnost zasahuje do tradiční afghánské kultury.

Političtí rivalové se ale popularity žen bojí i z jiných důvodů. Ministr z Badakšánu, relativně liberální provincie na severu země, k tomu říká: "Když ženy posílí a najdou mezi lidmi své voliče, mnoho jiných lidí ztratí moc. To jsou právě ti, kteří dělají potíže."

AFGHÁNSKÉ VOLBY

Obyvatelé Afghánistánu vyrazí 18. září volit dolní komoru svého Národního shromáždění, takzvanou Sněmovnu lidu nebo také Wolesi džirgu. Jejím hlavním úkolem je zákonodárná činnost, posuzování vládních návrhů zákonů a schvalování ministrů, které navrhne prezident.

Afghánky v burkách čekají před mešitou v HerátuAfghánský systém prakticky nezná politické strany, a tak všichni uchazeči kandidují sami za sebe. Letos se hodlá voleb zúčastnit více než 2500 kandidátů, kteří si rozdělí 249 postů. Křesla se mezi jednotlivé provincie rozdělují podle počtu obyvatel. Třímilionovému Kábulu tak kupříkladu připadá 33 křesel, z čehož devět je vyhrazených ženám.

Každý uchazeč potřebuje ke kandidatuře alespoň tisíc podpisů. Volební komise se letos snažila ke kandidatuře přesvědčit především ženy a nomády. To se podařilo. O 64 míst vyhrazených ženám se bude ucházet rekordních 406 kandidátek.

Zdroj: Reuters

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tahač s tankem a osobák zastavily, kamion už ne. Nehodu u Bohumína nepřežil člověk

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  10:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Prokremelští motorkáři přijeli do Brna, Foldyna se k nim přidá v Praze

4. května 2024  8:57,  aktualizováno  10:42

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

Ukrajinista: Zelenskyj podporu ztratil, jeho lidé překračují ústavní rámec

4. května 2024

Rozstřel Na pozadí války začíná západní veřejnost se stále většími obavami sledovat domácí politickou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...