Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrozby bombového anonyma vyklidily ulice

  18:55aktualizováno  18:55
Olomouc - Stovky policistů, strážníků a dokonce i elitní prostějovští výsadkáři se zapojily do zatím nejrozsáhlejší bezpečnostní akce v Olomouckém kraji. To vše kvůli hrozbě pumových útoků, které oznámil vyděrač žádající od státu výměnou za bezpečí obyvatel deset milionů korun.

Podezřelé nálezy i anonymové
Jen v Olomouci bezpečnostní střežily týmy asi osmdesát důležitých objektů.

Pyrotechnici vyjeli za jediný den k desítkám ohlášených podezřelých předmětů. Další objekty prohledali preventivně už dopředu.

Byl mezi nimi například i areál plaveckého stadionu, před kterým hlídkovali policisté nebo strážníci. "Dáváme velký pozor na to, jestli tady někdo neodložil třeba tašku.  Všichni se víc rozhlížíme," řekl pověřený šéf stadionu Ivo Koláček.

Ani jednou však pyrotechnici na výbušninu nenarazili.

Napjaté atmosféry však podle očekávání využili anonymové, kteří ohlašovali uložení fiktivních bomb. Poprvé museli pyrotechnici prohledat už v neděli odpoledne hasičskou stanici, v pondělí ráno pak přišla na řadu chemička Farmak a před polednem i vojenská nemocnice Kláštěrní Hradisko.

Nemocnici policisté a vojáci kompletně evakuovali.

"Mužský hlas oznámil, že tam uložil nálož, která exploduje za dvě hodiny. Policisté budovu důkladně prohledali, ale nic nenašli," řekla mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Odpoledne ale telefonista svůj kousek zopakoval a policisté nemocnici evakuovali znovu. Bombu nenašli ani napodruhé.

Přitom přes bránu fakultní i vojenské nemocnice bez důkladné prohlídky neproklouzla ani myš. Policisté kontrolovali zavazadla i auta. "Bez výjimky. I já jsem musel otevírat kufr auta a ukazovat průkaz," potvrdil mluvčí fakultní nemocnice Stanislav Kopečný. Nemocnice je podle něho připravena na všechno.

Policie:Vyhověli jsme mu

Policisté však nečekají, že bomby vybuchnou. "Udělali jsme všechno, jak chtěl. Nemá proto důvod bomby odpálit. To, že si pro peníze nepřišel, nasvědčuje tomu, že šlo o test, a budou následovat další podmínky," domnívá se kriminalista, který má o případu podrobné informace.

Stát vyděrači ve všem ustoupil. Přesně, jak anonym chtěl, mu policisté výkupné rozdělili a shodili z vrtulníku na souřadnice uvedené v dopise.

Původně policisté počítali s tím, že anonym těsně před předáním peněz své požadavky změní, aby policistům překazil plány na jeho dopadení.

To se nakonec nestalo, a detektivové se proto začali přiklánět spíš k tomu, že si pro výkupné vůbec nepřijde.

"Pokud je tak chytrý, jak to zatím vypadá, určitě předpokládal, že peníze jsou hlídané tak, že má malou šanci je sebrat a nebýt při tom chycen," řekl kriminalista. Policisté však počítali třeba i s tím, že by si na vyzvednutí výkupného vyděrač mohl vzít rukojmí.

Zůstávají tři možnosti
Fakt, že se o převzetí peněz anonym vůbec nepokusil, prakticky zúžilo počet verzí dalšího pokračování příběhu na tři.

Vyděrač se mohl vylekat a svůj plán vzdal. Také může jít o někoho, kdo se chtěl policii za něco pomstít a rozhodl se, že jí na dva týdny pořádně zkomplikuje život. Poslal jeden dopis, sestrojil jednu nálož a už se nikdy neozve.

Detektivové však nejvíc počítají s tím, že celá akce byla pouze zkouška a anonym si ověřoval, jak se policie zachová a jestli budou jeho požadavky splněny. Tedy jakási předehra k "ostré" akci.

"Podle krizového plánu jsme zkontrolovali zdravotnický materiál, zásoby krevních derivátů a krve. Všeho je dostatek. V krátké době jsme také schopni uvolnit až dvě stě lůžek," dokladoval připravenost mluvčí.

Zařízení by v případě útoku poslalo některé pacienty do domácího léčení.

"Jako vojenské zařízení jsme nejen dnes, ale v podstatě vždy připraveni přijmout větší množství zraněných nebo otrávených lidí," potvrdil také ředitel vojenské nemocnice Lubomír Dobeš.

Kvůli bezpečnosti musely dokonce i popelnice stát v bezpečné vzdálenosti od vchodu do zdravotnických zařízení pro případ, že by se atentátníkovi podařilo uložit bombu tam.

Strach navštítvil školy...
Jen málokomu se mohlo podařit dostat bez povšimnutí do Základní školy Demlova v Olomouci. U obou vchodů do budovy od rána někdo hlídkoval. U hlavního školník, u druhého vždy někdo z personálu. Kdokoliv chtěl do školy vejít, musel se hlásit.

Školník ještě před začátkem vyučování raději prošel celou budovu a přilehlé hřiště se psem.

"Jsme velmi ostražití, mnohem víc než kdykoli předtím," ujistila ředitelka Anna Dobrovolná.

Na rozdíl od některých jiných škol ve městě dorazily do tříd její školy všechny děti. Několik rodičů se ale předtím ubezpečilo, že jejich potomkům nic nehrozí.

"Volala například jedna maminka a ptala se, co jsme udělali pro bezpečnost dětí," řekla Dobrovolná, která ještě dlouho po vyučování ve škole hlídkovala s několika kolegy. "Doteď tu sedíme jako na trní. Radost z toho nemáme, ten syčák by zasloužil!"

Přísná opatření panovala také na vysokoškolských kolejích v Olomouci, kde měli recepční i údržbáři za úkol kontrolovat osoby vstupující do objektů kolejí a chodit na namátkové kontroly po budovách.

...i obchodníky
Jindy přeplněným supermarketům a obchodním centrům vyděračovy hrozby znatelně snížily tržby. U hypermarketu vítaly Olomoučany vzorně poskládané nákupní vozíky.

Do otočných dveří na okraji města ale vešlo jen pár lidí. Velikonoční zajíce, čokoládová vejce za výhodnou cenu kvůli hrozbám anonyma nikdo nekupoval.

Mnohde se zdálo, že prodavači převažovali nad nakupujícími. "Já jsem o tom slyšela v televizi. Byl tam hejtman, ale nic víc než říkal, nevím. Dnes jsem šla k doktorovi a protože to mám blízko, nakoupím. Strach? Co mám dělat, něco jíst musím," usmívala se bělovlasá starší paní.

"Kdyby to člověk bral doslova, nemohli bychom ani vyjít z domu! Je jasné, že nemá cenu se teď zdržovat na nádraží nebo někde v centru. Já se právě teď neobávám, nikdo tady není. Říkám si přece jen, že kritičtější to tady může být až navečer," říkal Olomoučan Petr Fukala.

Pokladní se také rozhlížely víc než jindy. "To víte, že na to všichni myslíme. Měla jsem strach jít do práce. Je to divný pocit," rozpovídala se jedna z nich. "Lidé se ale také bojí, vždyť jich přišlo jich jen pár. Normálně mám frmol, ani se nezastavím a dnes máme prostoje," dodala.

Mezi regály se místo zákazníků procházeli strážníci.

Kultura neustoupila, cestující ano
Výhrůžkami se nenechali zastrašit ředitelé Olomouckých kin a Moravského divadla. Žádné představení nezrušili. "Spolupracujeme s policií a snažili jsme se udělat maximální možná bezpečnostní opatření. Nechceme rušit program, vždyť přeci není možné ustupovat atmosféře strachu a vydírání," řekl šéf Olomouckých kin Jan Joukal.

Ředitel moravského divadla Daniel Wiesner připustil, že o zrušení večerního představení kvůli možnému riziku uvažoval. "Váhal jsem, ale nakonec jsme udělali jistá opatření a divadlo nezavíráme," řekl.

Minimum lidí bylo naopak na nádraží. "Lidé se vůbec nezdržují v hale. Jen projdou na nástupiště nebo ven. Ale když musíte cestovat, nádraží se nevyhnete," podotkla žena u zavazadel. 

Přestože by se Marta Fričerová jindy v přítomnosti mnoha neznámých batohů, kufrů a tašek, cítila bezpečně, teď ne. "Je to nepříjemné. Všichni se tady o tom bavíme. Ten  anonym by si uvědomit, že drží jako rukojmí celé město a kraj," dodala.

Ivan Langer kritizoval Stanislava Grosse

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ministr vnitra stínového kabinetu ODS Ivan Langer podle ČTK šéfovi vnitra Stanislavu Grossovi vytkl, že s jeho vědomím vedení policie nechává v nejistotě statisíce obyvatel Olomouckého kraje, kterým hrozí anonym sérií výbuchů.

Ministr mu vzkázal, že policie informuje o kauze veřejnost dostatečně.

Ostatní města? Obav bylo méně
Kvůli hrozbě panovala zpřísněná bezpečnostní opatření také na Přerovsku, zdaleka však ne tak přísná, jako v krajském městě. Také tady ale policisté hlídali všechny železniční i silniční mosty.

V Přerově samotném byla pod dohledem také většina strategických míst, například nádraží nebo úřady.

"Všechna preventivní opatření ve městě jsou koordinována policií," sdělil starosta Přerova Jindřich Valouch.

"Takto se může chovat pouze psychicky narušená osoba se sklonem k násilí," hodnotil anonyma Roman Nedbal z Přerova.

Strážníci byli pro jistotu ve službě všichni. "Obecní policisté věnují víc času ochraně mostů ve městě," řekl radní Zdeněk Boháč.

Naopak Prostějov si bez ohledu na hrozby žil svým všednodenním tempem. Na hlavním náměstí TGM například nebyla před polednem téměř žádná lavička prázdná.

"Co by nám tu hrozilo? Mám spíš strach o vnuka Martina, který jezdí do Olomouce studovat na filozofickou fakultu," tvrdila jedna ze seniorek Petra Hanáková.

Dokonce ani policie se příliš nezapotila. "Posílili jsme hlídky, ale zatím se nic neděje. Nikdo nás nikam nevolal, je tu prostě klid," řekl odpoledne operační důstojník prostějovské policie.

"My jsme dostali za úkol zaměřit se více na obchodní domy, radnici a frekventovaná prostranství," uvedl ředitel strážníků Jan Nagy.

Hasiči a pyrotechnici zasahovali na mostě přes Holickou ulici v Olomouci. Poplach byl planý, podezřelý předmět nebyl nebezpečný (24. března 2003).

V moravské metropoli Olomouc začal obvyklý pracovní týden. Tomu, že kraji vyhrožuje neznámý vyděrač výbuchy, nasvědčuje pouze větší počet policistů v ulicích (24. března 2003).

V moravské metropoli Olomouc začal obvyklý pracovní týden. Tomu, že kraji vyhrožuje neznámý vyděrač výbuchy, nasvědčuje pouze větší počet policistů v ulicích (24. března 2003).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Hyundai i10 1,0   Family +
Hyundai i10 1,0 Family +

r.v. 2017, naj. 3 482 km, benzín
177 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz