Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hromadné vymírání druhů před miliony let možná způsobila i sopka

  • 27
Hromadné vymírání živočišných druhů před 260 miliony let mohly způsobit obrovské sopečné erupce na území dnešní Číny. Takzvanému guadalupskému hromadnému vyhynutí, které zasáhlo mořské živočichy na celém světě, předcházely mohutné erupce v oblasti Emejšan na čínském jihozápadě.

S novými poznatky z dávné historie Země přišel v posledním čísle časopisu Science tým paleontologů z univerzity v britském Leedsu. Sopečné erupce se odehrály v mělkém moři, a proto mohli badatelé prozkoumat vulkanická skaliska, pokrytá vrstvou usazenin. Právě ta obsahovala zkameněliny mořských tvorů a umožnila dataci globální katastrofy.

Následkem dosud neznámé erupce sopka vychrlila kolem půl milionu kubických kilometrů lávy, jež pokryla plochu asi 100 tisíc kilometrů čtverečních.

Výrony žhoucí lávy do moře vyvolaly mohutné výbuchy, při nichž vznikla obrovská mračna, jež se následně rozšířila po celém světě a do stratosféry se dostalo velké množství kysličníku siřičitého. Planeta se posléze ochladila a začaly ji zalévat kyselé deště.

V důsledku těchto jevů pak zmizela velká část mořského života na celé planetě. "Náhlé vyhynutí mořského života, které jasně vidíme ve fosíliích, ukazuje na vztah mezi touto mohutnou sopečnou erupcí a celosvětovou ekologickou katastrofou," zdůraznil vedoucí týmu Paul Wignall.

Prokázat tuto souvislost mezi kysličníkem siřičitým vzniklým při sopečných erupcích a hromadným vymíráním se snažily už dřívější výzkumy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video