Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hřensko získalo soutěsky v Českém Švýcarsku zpět

  16:53aktualizováno  16:53
Jednu z nejatraktivnějších částí Českého Švýcarska - Edmundovu a Divokou soutěsku, kterými projíždějí po říčce České Kamenici loďky, získala po letech soudů zpět obec Hřensko. Ve středu o tom rozhodl odvolací krajský soud v Liberci.
Obec Hřensko získala zpět soutěsky v Českém Švýcarsku.

Obec Hřensko získala zpět soutěsky v Českém Švýcarsku. | foto: Jan HocekiDNES.cz

Ten v podstatě potvrdil verdikt Okresního soudu v Děčíně z prosince 2004. Podle soudu je sedm let stará smlouva o prodeji soutěsek neplatná.

"Obec tehdy dostatečně nespecifikovala, jaké pozemky vlastně chce prodat. I přesto, že tento záměr vyvěsila na veřejné desce, nemohli se k tomu občané vyjádřit, což je v rozporu se zákonem," uvedl ve zdůvodnění rozsudku předseda senátu Vladimír Velenský. Podle něj tak ani následující smlouvy na další prodej pozemků pozbývají platnosti.

S vlastnictvím soutěsek přímo souvisí i provozování lodičkové dopravy, které ročně vynáší desítky milionů korun. O ty prodejem obec Hřensko přišla. Dnes lodičky provozuje bývalá právnička obce Hřensko Hana Kozáková, která pozemky v roce 1997 za pakatel koupila. Žalobu na ni, aby vyklidila nabyté objekty, ale krajský soud nepotvrdil. Rozsudek zrušil a vrátil zpět děčínskému soudu.

"Z žaloby není jasné, co vlastně má paní Kozáková vyklidit," uvedl soudce. "Zda stavby na pozemcích nebo to, co souvisí s provozováním její živnosti přímo po vodě. Tady totiž platí specifická pravidla. Tento problém nemůže vyřešit odvolací soud," dodal.

Podle starosty ani právního zástupce Hřenska zatím není vyloučené, že by obec lodičky provozovala už v nadcházející sezoně. "Postavíme tam mříž, kterou uzavřeme, a najmeme strážce, aby areál hlídal," uvedl advokát Hřenska Narcis Tomášek. "Bez pozemků se tu totiž lodičky provozovat nedají."

Dalšími účastníky sporu jsou manžel bývalé hřenské právničky František Kozák, který nyní figuruje jako vlastník pozemků a turistických stezek, a Národní park České Švýcarsko, který od soukromníků koupil svahy nad soutěskami.

Zatímco se pan Kozák bude muset o peníze, které za soutěsky dal, soudit, s ochranáři se prý obec dohodne. "Tady problém nevidím," říká starosta Hřenska Josef Černý. "S nimi se určitě domluvíme."

Obec s 214 obyvateli tak získala zpět své rodinné stříbro a také slušný zdroj obživy. Rozsudek už je pravomocný.

"Budeme provozovatelku lodiček žalovat o ušlý zisk," doplnil starosta. Ten se může pohybovat až v řádu několika desítek milionů korun.

"Otázkou však je, jestli vůbec seženeme peníze na poplatky. Ty dělají čtyři procenta z žalované částky. Nevíme, kolik soutěsky nyní vynášejí, ale vzhledem k tomu, že je ročně navštíví i sto padesát tisíc lidí a že jedno svezení stojí padesát korun, bude to docela slušný balík," dodal starosta.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz