Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrdličky na domě značí manželství, vdovství i hašteření

  13:01aktualizováno  13:01
Praha - Původních kamenných plastik na domech zbylo v Praze velice málo. Vždycky ostatně tvořily jen nepatrnou část z počtu domovních štítů. Musely být vkomponovány do fasády domu až při jeho stavbě a vůbec s nimi bylo dost práce. Mnohem jednodušší bylo zavěsit desku s malovaným symbolem na skobu, anebo nechat znamení vrýt do omítky. Plastiky jsou většinou velmi zdařilá umělecká dílka, některé jsou přímo skvosty mezi merky, jako kupříkladu znak na domě U tří housliček v Nerudově ulici. Dům v Nosticově ulici číslo 5 byl zřejmě kolem roku 1720 barokně přetvořen, ale přitom se nezapomnělo na tradiční domovní znamení, podle nějž se dům nazýval U dvou hrdliček. Dnes v něm sídlí soukromá firma a bydlí tam několik nájemníků.
Podívejte se na obrázky domů a jejich znamení.

Obecně lze říci, že mnohá znamení jsou mistrovskými kousky, zatímco jiná přílišným uměním nevynikají. Záleželo ovšem také na nárocích majitele domu. Komu stačilo, aby přilákal zákazníky pro svůj krám či dílnu, spokojil se s vývěsným poutačem, případně se symbolickým výrobkem nebo znamením cechu. Někdy použil nemajetný řemeslník i svůj vlastní výrobek a nad vchod prostě zavěsil třeba klobouk, rukavici nebo botu, případně jejich atrapy. Domovní znamení se zpočátku řídila pravidly heraldiky. Podle zásad erbovního kumštu musely být barvy čisté, měly se zřetelně lišit a nesměly se klást na sebe. Stříbro a zlato mohly být nahrazeny bílou a žlutou barvou.

V souvislosti s tím, jak se mezi dokonalými a stylově čistými díly začaly objevovat práce naivní a diletantské, začaly se k označení pražských domů používat směsice nejrůznějších barev. Mnohdy však vůbec nebyly funkční. Objevovali se zelení čápi, modří raci, červení orli, ale také stříbrná jablka, zlaté růže, žlutí jeleni. Naopak hudební nástroje se ve fantaskních barvách většinou nevyskytují.

Tvar ptáků však zůstal v tradici renesančního motivu z předchozího století. Původní dům i prvotní merk vznikly pravděpodobně v roce 1621 na místě zahradního domečku v někdejší Lazarovské zahradě, jejímž majitelem byl bohatý měšťan Baltazar Globic. Důvodů, proč byly do průčelí domu umístěny hrdličky, mohlo být několik. Už od antiky patří tento pták spíš na hřbitov než jako ozdoba na dům. Přitom je příslovečná také věrnost ptačích párů hrdliček. Znak mohl tedy symbolizovat osamělé vdovství, stejně jako čisté manželství. Ale protože je hrdlička je pták nadmíru štěbetavý, chtěl možná středověký umělec vytvořit i symbol toho, jak se lidé v domě "hrdlili", tedy hádali a haštěřili. Ostatně hrdlení malostranských vdov bylo odjakživa vděčným námětem pro pisatele povídek.

V Nosticově ulici žádné další domovní znaky nenajdeme. Půjdeme-li však kolem Čertovky do několik metrů vzdálené ulice Všehrdovy, můžeme si vše vynahradit. Pěkná znamení jsou na domech U bílého kříže, U voskářů a U červeného křížku. V domě číslo 47 žila malířka Eva Braunerová, která ilustrovala řadu pragensií a knih s mystickou tematikou. V navazující Říční ulici byl v kostele svatého Jana Na prádle pohřben český humanista Viktotín Kornel ze Všehrd. Bizarní název vznikl tak, že v roce 1784 byl kostel zrušen a v budově vznikla prádelna. Ke svému původnímu účelu se kostel vrátil krátce před druhou světovou válkou a byl zasvěcen svatému Janu Křtiteli. Patří mezi nejstarší v metropoli.

Vynalézavost tvůrců starých pražských pověstí neznala mezí. Někteří si přímo libovali v morbidnostech. O půlnoci vyjíždí z kostela mnich v kočáře, taženém čtyřmi smrdutými kozly. Aby pozdní noční chodci unikli puchu, měli zaplatit výplatné ve výši jednoho tolaru. Stará lakomá vdova chtěla ušetřit a snažila se utéci. Mnich jí zastoupil cestu a vyhrožoval jí boží pomstou, pokud nezaplatí, protože vybrané tolary jsou určené na obnovu kostela. Žena mu nakonec tolar dala, ale mnich zjistil, že je falešný. Rozpálený peníz vtiskl lakotnici na čelo, aby jí propálil v hlavě díru. Od té doby vdova v Říční ulici straší a snaží se vyžebrat v půlnoční době od lidí peníze, aby splatila svůj dluh.

Kostel svatého Jana Křtitele Na prádle v Říční ulici u břehu Vltavy na Malé Straně. Bizarní název vznikl tak, že v roce 1784 byl kostel zrušen a v budově vznikla prádelna. (5. ledna 2001)

Kostel svatého Jana Křtitele Na prádle z pohledu od Vltavy. Kostel leží na rohu ulic Říční a Všehrdovy Na Malé Straně v Praze 1. (5. ledna 2001)

Nosticova ulice vede od Maltézkého náměstí podél Kampy. (5. ledna 2001)

Dům U bílého kříže ve Všehrdově ulici na Malé Straně. (5. ledna 2001)

Domovní znamení se zpočátku řídila pravidly heraldiky. Podle zásad erbovního kumštu musely být barvy čisté, měly se zřetelně lišit a nesměly se klást na sebe. (5. ledna 2001)

Takto v současné době vypadá Dům U červeného křížku ve Všehrdově ulici. (5. ledna 2001)

Dům v Nosticově ulici číslo 5 byl zřejmě kolem roku 1720 barokně přetvořen, ale přitom se nezapomnělo na tradiční domovní znamení, podle nějž se dům nazýval U dvou hrdliček. (5. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz